• Poradnik

zaktualizowano

Jak ułożyć sztućce na stole?

Organizowanie przyjęć — podobnie jak uczestniczenie w nich — powinno być przyjemnością. Tymczasem wiele osób odczuwa duży stres w takich sytuacjach. Jak ułożyć sztućce na stole? W jaki sposób z nich korzystać? Gdzie je odłożyć po posiłku? Niby proste rzeczy, a potrafią wprawić w zakłopotanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak ułożyć sztućce do obiadu? Czym różni się codzienne nakrycie stołu, od formalnego?
 • Co warto wziąć pod uwagę, planując rozmieszczenie sztućców?
 • Jak odłożyć sztućce po posiłku? Czy ich układ ma znaczenie?
 • Jak ułożyć sztućce w kieszonce?

Prawidłowe ułożenie sztućców na stole — warto je znać!

Impreza ze znajomymi, obiad w rodzinnym gronie, przyjęcie urodzinowe — nie brakuje okazji, przy których bardzo przydaje się znajomość zasad prawidłowego zachowania przy stole.

jak ułożyć sztućce na stole

Organizator uroczystości powinien wykazać się wiedzą dotyczącą jego aranżacji. Układ sztućców i naczyń, dekoracje wieńczące całość — każdy element stołowego nakrycia musi dobrze współgrać ze sobą. Jak ułożyć sztućce? Po jednej stronie, a może po obu? W jaki sposób zaplanować kolejność ich rozmieszczenia?

Nabytek B

Gościom wypada mieć wiedzę na temat zastosowania poszczególnych sztućców. Złe ich dopasowanie do dania, to często popełniany błąd. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje, dzięki którym uda Ci się uniknąć takich gaf.

Jak ułożyć sztućce do obiadu? Nakrywanie stołu na co dzień

Posiłki spożywane w gronie najbliższych nie wymagają formalnego nakrycia stołu. Wykorzystaj tylko te naczynia, które będą Ci potrzebne, czyli talerz na drugie danie oraz zupę. Jak ułożyć sztućce? Po jednej stronie, a może po dwóch? Nawet gdy mowa jest o zwykłym obiedzie, warto przestrzegać pewnych norm. Sztućce powinny znajdować się po obu stronach talerza. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy są umieszczone w dekoracyjnej kieszonce. Nie jest to opcja do wykorzystywania na co dzień.

Jak ułożyć sztućce do obiadu, gdy zaraz po nim będzie podany deser? Po prawej stronie talerza musi znajdować się nóż, a zaraz obok niego łyżka. Z drugiej strony ulokuj widelec.Sztućce deserowe powinny znaleźć się nad talerzem — najpierw widelczyk do ciasta, a potem łyżeczka do deserów. Jak ułożyć sztućce na stole względem siebie? Trzonek łyżeczki powinien być zwrócony w prawą stronę, a widelczyka w kierunku przeciwnym.

jak ułożyć sztućce na stole
Zestaw mebli do jadalni Latina

Jak ułożyć sztućce na stole nakrytym na przyjęcie?

Już wiesz, jak powinny wyglądać przygotowania do codziennych posiłków. Teraz pewnie zastanawiasz się, jak ułożyć sztućce na stole przy eleganckich imprezach? Bez względu na okazję, ogólne zasady nakrywania stołu są takie same. Różnica sprowadza się do ilości i rodzaju serwowanych dań. Gdy jest ich sporo, trzeba rozbudować nakrycie o dodatkowe naczynia oraz sztućce.

W czasie wystawnych przyjęć na stole pojawiają się wyszukane dania. Należy je spożywać specjalnymi sztućcami. Przykładem jest nóż i widelec do ryb oraz widelczyk do ostryg.

Jak ułożyć sztućce na stole? Po jednej stronie powinny znaleźć się noże i łyżki, a po drugiej widelce. Wspominamy o ogólnym układzie, by uzmysłowić Ci, że jest wyjątek od tej reguły. Stanowią go widelce do owoców morza, które trzeba umieścić po prawej stronie.

Warto wiedzieć!

Sztućce układane są na stole w takiej kolejności, w jakiej będą używane. Najdalej od talerza znajdują się te, po które trzeba sięgnąć najpierw.

Jeśli rzadko miewasz okazję do korzystania z pewnych sztućców, łatwo o pomyłkę. Znajomość wspomnianej zasady może Cię uchronić przed popełnieniem faux-pas.

jak ułożyć sztućce na stole
Zestaw stół rozkładany Armani

Warto wiedzieć!

Jak ułożyć sztućce na stole, gdy menu na przyjęcie przewiduje dużą ilość potraw? Po każdej stronie talerza powinny znajdować się maksymalnie 3 pary sztuców. Kolejne trzeba dokładać wraz z każdym serwowanym posiłkiem. W ten sposób zbyt rozbudowane nakrycie nie będzie przeszkadzało gościom.

Aranżacja stołu na specjalne okazje

Zanim zabierzesz się za szykowanie jadalni na przyjście gości, dobrze przemyśl menu oraz liczbę gości. Upewnij się, że przy stole zmieści się wymagana ilość krzeseł. Jeżeli dysponujesz rozkładanym meblem, rozważ możliwość przedłużenia jego blatu. 

Jak ułożyć sztućce na stole? Ogólne wytyczne już znasz. Ich ilość dopasuj do ilości potraw zawartych w menu. Po umieszczeniu nakryć nie pozostanie na stole zbyt dużo wolnego miejsca. 

W środkowej części blatu warto ustawić szklany wazon ze świeżymi kwiatami. To uniwersalna dekoracja, która sprawdzi się przy każdej okazji. Oprócz niej warto spróbować przemycić na stół kilka ładnych, poręcznych świeczników. Blask świec zbuduje przyjemny klimat w czasie spotkania.

Zastanawiasz się, czy takie przystrojenie stołu nie będzie wyglądało zbyt ubogo? Tak naprawdę najlepszą jego dekorację stanowi:

 • biały dobrej jakości obrus,
 • lniane lub bawełniane serwetki,
 • piękna porcelanowa zastawa oraz lśniące sztućce.
jak ułożyć sztućce na stole
Zestaw stół Allegro

Jak ułożyć sztućce na stole, by stworzona z nimi aranżacja była gustowna, dopracowana w najmniejszym detalu?

 • Odstęp pomiędzy sztućcami powinien wynosić ok. 1 cm. 
 • Noże muszą być zwrócone ostrzem w stronę talerza.
 • Widelce trzeba umieścić na stole tak, by ich zęby były skierowanie ku górze, natomiast łyżki tzw. miseczką do dołu.

Jak ułożyć sztućce w kieszonce?

Gdy zależy Ci na bardziej dekoracyjnym efekcie, możesz wykorzystać kieszonki na sztućce. To znakomity pomysł na przystrojenie stołu w czasie świąt. Raczej nie sprawdzi się przy przyjęciach wymagających bardziej formalnego podejścia do jego aranżacji. Wiele osób kieszonki składa samodzielnie z serwetek. Jeśli nie masz zdolności manualnych, możesz nabyć gotowe etui. 

Jak ułożyć sztućce w kieszonce? To zależy od jej budowy oraz ilości sztuców, które planujesz w niej umieścić. Do dyspozycji masz dwie kieszonki? W jednej mogą znaleźć się sztućce obiadowe, a w drugiej — deserowe. W przypadku trzech kieszonek widelec, nóż oraz łyżkę możesz wsadzić do nich osobno.Jak ułożyć sztućce na stole, gdy znajdują się w kieszonce? Wiele osób układa je obok talerza. Zdarza się także, że kieszonka stanowi jego ozdobę.

jak ułożyć sztućce na stole
Zestaw mebli do jadalni Helio

Jak odłożyć sztućce po jedzeniu?

Opieranie sztućców o brzeg talerza jest nieeleganckie. Co więcej, można w ten sposób zaplamić obrus. Jak odłożyć sztućce po zakończeniu jedzenia potrawy? Trzeba je umieścić na talerzyku. Nie bez znaczenia jest ich rozmieszczenie.

 • Układ, który oznacza: „przerwa w jedzeniu”.

Trzonek widelca ułożony na krawędzi talerza w pozycji odpowiadającej godzinie 8, a trzonek noża — godzinie 4.

 • Układ, który oznacza: „dziękuję, skończyłam/em jedzenie”.

Sztućce ułożone są na talerzu równolegle do siebie, z trzonkami na godzinie 5.

 • Układ, który oznacza: „jestem gotowa/y na kolejne danie”.

Sztućce ułożone na krzyż. Trzonek widelca na godzinie 6, a noża na godzinie 3.

Jak odłożyć sztućce, żeby zasygnalizować, że jedzenie było smaczne? Widelec i nóż trzeba umieścić równolegle do siebie w poprzek talerza (z trzonkami na godzinie 9).

Jak ułożyć sztućce na stole, by wyrazić swoje niezadowolenie z posiłku? Pozycja jest podobna do tej informującej o przerwie. W tej konfiguracji ostrze noża i zęby widelca powinny się krzyżować.Zajrzyj jeszcze do artykułu: „Jak elegancko nakryć do stołu„.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły