• Pokój dziecięcy
  • Pomieszczenia

zaktualizowano

Jak urządzić pokój dziecięcy z antresolą?

Antresola w pokoju dziecięcym? Takie rozwiązanie budzi zwykle skrajne emocje: dzieciaki nie mogą doczekać się korzystania z podwyższenia, z kolei rodzice – mają sporo obaw. Przestrzeń pod antresolą bywa mocno zaciemniona, a samo podwyższenie często nie wydaje się zbyt bezpieczne (zwłaszcza dla młodszych dzieci). Co zrobić w takiej sytuacji? Warto przełamać się i postawić na sprytne rozwiązania. Twoje dziecko na pewno to doceni!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy warto zdecydować się na antresolę w pokoju dziecka?
  • Jak wykorzystać antresolę w pokoju malucha?
  • Jak zaaranżować dodatkową przestrzeń w królestwie nastolatka?
  • Jak zabezpieczyć antresolę, aby dziecko bezpiecznie korzystało z całej przestrzeni?
  • O jakich szczegółach warto pamiętać podczas urządzania pokoju z antresolą dla dziecka?

Jak urządzić mały pokój dziecięcy? Zaaranżuj antresolę!

Pokój dziecięcy z antresolą nie jest zbyt często spotykanym rozwiązaniem. Z reguły, jeśli już, antresola pojawia się w dużych, przestronnych wnętrzach. Wówczas o wiele łatwiej urządzić zarówno przestrzeń na podwyższeniu, jak i pod nim. Najwygodniej jest, gdy antresola mieści pełnowymiarowe meble – wówczas zyskujesz najwięcej możliwości aranżacji wnętrza!

pokój dziecięcy z antresolą

A co w przypadku niewielkich pokoików dziecięcych? Wbrew pozorom antresola w takim pokoju może okazać się strzałem w 10! Dzięki niej zyskujesz dodatkowe miejsce, w którym stworzysz klimatyczną sypialnię dziecka albo schowek na zabawki. 

Jak urządzić mały pokój dziecięcy z antresolą? Przede wszystkim pamiętaj, że podwyższenie możesz wykonać w czasie remontu – nawet, jeśli pierwotnie nie było przewidziane w planie budynku. Taką opcję rozważ nawet w mieszkaniu o standardowej wysokości. Na antresoli powinno wówczas pojawić się dość miejsca, by pomieścić skrzynie z zabawkami albo dziecięce łóżko.

Warto wiedzieć!

Planujesz samodzielnie stworzyć pokój dziecięcy z antresolą? Zadbaj o to, by podwyższenie znalazło się na takiej wysokości, która pozwala swobodnie korzystać z przestrzeni pod spodem. Twoje dziecko powinno mieć możliwość minimum wygodnie usiąść pod antresolą bez konieczności kulenia się i garbienia pleców!

Antresola w pokoju kilkulatka

Jak urządzić pokój dziecięcy z antresolą dla malucha? Wiele zależy od wielkości samej antresoli oraz wieku dziecka:

  • W pokoju niemowlęcia antresola może posłużyć początkowo jako miejsce do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy: zapasu pieluszek, czystych ubranek albo zabawek.
jak urządzić mały pokój dziecięcy
Łóżko antresola domek z drabinką na środku Basia
  • Kiedy Twoje dziecko podrośnie, na antresoli warto urządzić jego sypialnię. Z takiego obrotu spraw przedszkolaki są najczęściej wyjątkowo zadowolone! Umieść na podwyższeniu łóżko pociechy (albo sam materac), lampkę nocną oraz miękki dywan.
  • Jeśli urządzasz pokój dziecięcy z antresolą, która jest dość przestronna (mieści pełnowymiarowe meble), możesz na podwyższeniu urządzić kącik do zabawy. Wówczas niższy poziom pokoju posłuży jako przestrzeń do relaksu i wypoczynku. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że łatwiej będzie Ci utrzymać porządek – cały chaos i bałagan pozostanie na wyższym, niezupełnie widocznym z dołu, poziomie.

Warto wiedzieć!

Przestrzeń na podwyższeniu, która ma stać się kącikiem do zabawy, warto zaaranżować zgodnie z zainteresowaniami Twojego dziecka. Niech dzięki dodatkom i odpowiednim kolorom, antresola zamieni się w wieżę zamku księżniczki, domek na drzewie albo bocianie gniazdo pirackiego statku!

Pokój z antresolą dla nastolatka

Im starsze dziecko, tym więcej możliwości aranżacji pokoju z antresolą. Nastolatek na pewno ucieszy się, jeśli podwyższenie stanie się jego prywatną przestrzenią, w której bez przeszkód może oddawać się swojemu hobby. Niech więc zależnie od potrzeb, na antresoli znajdzie się miejsce na komputer, wygodny fotel do czytania i biblioteczkę albo duży stół, który posłuży do układania puzzli, rysowania oraz wykonywania innych prac artystycznych.

jak urządzić pokój dziecięcy
Łóżko antresola Kubi ZP 002 Certyfikat

Antresola w pokoju nastolatka nadal może służyć również jako sypialnia. W tym przypadku warto uzupełnić ją o miejsce do przechowywania telefonu (najlepiej z ładowarką) oraz półkę lub nieduży regał na książki.

Podwyższenie może wreszcie posłużyć jako oddzielne miejsce do nauki. Jeśli na antresoli znajdzie się jedynie biurko oraz pomoce naukowe, dziecku łatwiej będzie skupić się na pracy – czekające na stoliku obok gry czy zabawki nie będą go rozpraszać! Dolna przestrzeń niech w takiej sytuacji stanie się miejsce do odpoczynku, zabawy oraz spotkań z przyjaciółmi.

Jak urządzić pokój dziecięcy z antresolą? Przede wszystkim bezpiecznie!

Wiesz już jak zaaranżujesz podwyższenie? W takim razie pora zwrócić uwagę na najważniejszy aspekt: pokój dziecięcy z antresolą musi być bezpieczny! Jeśli antresola już istnieje, sprawdź koniecznie, czy wytrzyma większe obciążenia. 

Zamierzasz stworzyć podwyższenie w już istniejącym pokoju? W takim razie prace zleć profesjonaliście! Niezależnie od tego, czy na wyższym poziomie umieścisz łóżko, czy regały z zabawkami, konstrukcja musi utrzymać sporo kilogramów! Pamiętaj też, że podczas zabawy dziecko będzie biegać i skakać – przez cały czas powinno czuć się bezpiecznie.

pokój dziecięcy z antresolą
Łóżko antresola domek z drabinką na boku Basia II

Pokój dziecięcy z antresolą koniecznie trzeba zabezpieczyć także w inny sposób. W przypadku młodszych dzieci lepiej nie ograniczać się jedynie do umieszczenia na końcu antresoli niskiej barierki! Nawet jeśli antresola ma służyć wyłącznie jako łóżko, warto lepiej ją zabezpieczyć. Sprawdzą się ścianki z lekkich materiałów (ażurowe albo półprzezroczyste) oraz wysokie barierki. W tym drugim przypadku wybierz barierkę stanowiącą jednolitą całość. 

Jeśli jednak w pokoju mają pojawić się barierki z cienkich linek albo drewnianych szczebelków, zwróć uwagę na ich gęstość. Dziecko nie powinno mieć możliwości wetknięcia  pomiędzy szczeble głowy albo co gorsza, przełożenia między nimi całego ciała! Sprawdź też, czy barierka jest dostatecznie wysoka, aby maluch nie mógł się na nią wspiąć.

O czym warto pamiętać urządzając pokój dziecięcy z antresolą?

W pełni funkcjonalny pokój dziecięcy z antresolą to taki, w którym dobrze rozplanujesz oświetlenie oraz odpowiednio dobierzesz kolorystykę. Co to znaczy?

Z reguły część pokoju, która znajduje się pod antresolą pozostaje źle oświetlona. Idealnie jednak nadaje się do wykorzystania jako część sypialna, kącik do zabawy albo miejsce do nauki. O ile ustawienie w tym miejscu łóżka nie powoduje większych problemów, to już urządzenie pozostałych typów przestrzeni wymaga zastosowania dodatkowego oświetlenia. W pokoju dziecięcym z antresolą warto rozważyć więc wstawienie lampek stołowych i kinkietów. Do pokoju nastolatka możesz z kolei wybrać listwy z kierunkowymi reflektorami!

Pamiętaj też o tym, jak duże znaczenie ma kolorystyka pokoju. Ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie – nie stosuj ich więc w zacienionym obszarze pod antresolą. Jeśli już muszą się pojawić, niech znajdą się na ścianach przy oknie (najlepiej w formie niedużych wzorów).

Pokój dziecięcy z antresolą to marzenie niejednego malucha! Chcesz je spełnić? Twoja pociecha na pewno będzie szczęśliwa! Zadbaj podstawowe zasady bezpieczeństwa i działaj!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły