Najlepsze sposoby na wyczyszczenie materaca!

Jak zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen? Dobrze jest zadbać o nastrój w sypialni oraz wieczorem przewietrzyć pomieszczenie. Jeszcze ważniejsze jest jednak przygotowanie łóżka. Znaczenie ma jakość pościeli, ale przede wszystkim – materac. Zadbaj, nie tylko o jego wymiary i miękkość, ale i czystość. Jak? Poznaj najlepsze sposoby na wyczyszczenie materaca!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego trzeba regularnie oczyszczać materac?
  • Jakie są domowe sposoby na usuwanie plam z materaca?
  • Kiedy warto rozważyć profesjonalne czyszczenie materaca?
  • Co zrobić, aby zachować czystość materaca na dłużej?

Regularne oczyszczanie materaca – nawyk, który warto wypracować

W wielu domach dbanie o jakość snu i miejsca do spania ogranicza się do regularnej zmiany powłoczek i wietrzenia pościeli. Czy to wystarczające działania? Nie! Równie ważne jest, aby co pewien czas czyścić materac. Okazjonalne usuwanie z niego plam, nie wystarczy. Dlaczego?

Łóżko kontynentalne z pojemnikami Godin

W łóżku spędzasz ok. ⅓ swojego życia. Tak samo, jak w ciągu dnia, również podczas snu się pocisz. Co więcej, na powierzchni łóżka pozostaje Twój naskórek. W łóżku zbiera się także kurz i niewidoczne gołym okiem roztocza. Nawet najlepsze prześcieradło nie uchroni materaca przed choć częściowym przedostaniem się na jego powierzchnię tych elementów! Jak sobie z nimi radzić?

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie materaca są jednocześnie najprostsze. Znaczenie ma przede wszystkim systematyczność i regularność. Raz na jakiś czas (np. podczas zmiany pościeli) po prostu odkurz materac czystą szczotką do odkurzacza. Możesz też wyczyścić go na mokro, myjką parową. A jeśli zauważysz na nim plamy? Wówczas po pomoc udaj się… do własnej kuchni!

WARTO WIEDZIEĆ! Raz na pół roku warto oczyścić materac z użyciem sody. Rozsyp ją na powierzchni materaca i pozostaw na 10-15 minut, a następnie dokładnie odkurz. W ten sposób pozbędziesz się brzydkich zapachów, a co ważniejsze – nagromadzonych bakterii.

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie materaca – prosto z Twojej kuchni!

Środki, które pomogą Ci pozbyć się z materaca nawet najbardziej uporczywych plam z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Należą do nich: soda oczyszczona, woda utleniona, kwasek cytrynowy i ocet. Jak je stosować?

  • Soda oczyszczona pomoże Ci wyciągnąć wilgoć z materaca. Jeśli więc rozlejesz w łóżku herbatę czy kawę, najpierw nadmiar płynu odciśnij w chłonną ściereczkę albo ręcznik papierowy. Potem posyp zabrudzone miejsce sodą i poczekaj, aż proszek całkowicie wyschnie. Teraz wystarczy go odkurzyć.
  • Bardzo skuteczną metodą na pozbycie się starych, zaschniętych plam (lub plam z moczu) jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i octu. Nałóż ją na plamę i pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie usuń resztę pasty miękką ściereczką.
  • Najlepsze sposoby na wyczyszczenie materaca, który pachnie nieświeżo? Mieszanka sody oczyszczonej, octu i wody utlenionej! Posyp materac sodą i lekko spryskaj octem. Pozostaw na kilka godzin, do całkowitego wyschnięcia. Potem nasącz gąbkę w wodzie utlenionej i okrężnymi ruchami wytrzyj materac.
  • Żółte plamy z materaca usuniesz z kolei przy pomocy kwasku cytrynowego albo soku z cytryny. Przygotuj roztwór kwasku lub soku z wodą w proporcji 1:2. Zanurz w nim ściereczkę i hojnie nanieś miksturę na zabrudzenia. Po kilku minutach wytrzyj czystą szmatką. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

WARTO WIEDZIEĆ! Poza środkami kuchennymi, w usuwaniu plam z materaca przyda Ci się również… lakier do włosów! Jeśli przypadkowo popiszesz materac długopisem, po prostu spryskaj brudne miejsce lakierem. Po kilku minutach usuń rozpuszczony tusz wilgotną ściereczką.

Profesjonalne czyszczenie materaca – co warto wiedzieć?

Czasem nawet najlepsze sposoby na wyczyszczenie materaca we własnym zakresie okazują się nieskuteczne. Dzieje się tak np. kiedy usunąć trzeba plamy z moczu albo stare, zaschnięte zabrudzenia. Jak wówczas poradzić sobie z nimi?

Najlepiej po prostu oddać materac do profesjonalnej pralni chemicznej. Wbrew pozorom, skorzystanie z takiej usługi wcale nie jest drogie! Środki czyszczące stosowane w pralniach są o wiele silniejsze niż te dostępne do użytku domowego. Dzięki temu uratują niemal każdy materac. Taką opcję rozważ zwłaszcza, kiedy wybrałeś świetnej jakości, kosztowny produkt, na którym uwielbiasz spać.

Triki i gadżety, które pozwolą Ci zachować czystość materaca na dłużej

Chcesz, aby Twój materac dłużej wyglądał jak nowy? Postaraj się więc ochronić go przed plamami, zabrudzeniami i brzydkim zapachem. Pamiętaj o regularnym odkurzaniu materaca i zmianie pościeli (przynajmniej raz w tygodniu). Raz na 2-3 miesiące odwracaj też materac na drugą stronę – zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu nierówności na jego powierzchni. Zabieg ten dotyczy zwłaszcza materacy piankowych.

Rano nie ściel łóżka od razu po wstaniu! Przeciwnie, na kilka minut pozostaw rozrzuconą pościel. W ten sposób zapewnisz materacowi odpowiedni dostęp do powietrza i możliwość „pooddychania”.

Jeśli na co dzień śpisz w jednym łóżku z małym dzieckiem albo pupilem, zaopatrz się także w nieprzemakalny pokrowiec. W ten sposób uchronisz materac przed wieloma nieprzewidzianymi plamami, które później trudno byłoby usunąć.

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie materaca to te łatwo dostępne w każdym domu! Wystarczy kilka podstawowych produktów, które na pewno znajdą się w Twojej kuchni, aby brudny materac uzyskał nowe życie. Po czyszczeniu staraj się dbać o niego, regularnie oczyszczać i zapewnić dodatkową ochronę. Dzięki temu posłuży Ci znacznie dłużej! Czystość materaca wpłynie też pozytywnie na jakość Twojego snu!

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy