• Kuchnia
  • Pomieszczenia
  • Trendy

zaktualizowano

Jak zmienią się trendy w aranżacji kuchni w 2024 roku?

Kuchnia jest sercem domu oraz jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w mieszkaniu. To w niej toczy się codzienne życie domowników, przecinają ich ścieżki. Ale pełni też istotną rolę użytkową, bo to przecież w niej na co dzień przygotowywane są smakowite posiłki dla rodziny, ale i gości. Jej aranżacja powinna być więc odpowiednio przemyślana i łączyć w sobie walory estetyczne z praktycznymi. Urządzając wymarzoną przestrzeń warto też wiedzieć, jak prezentują się trendy w aranżacji kuchni w 2024 roku. W tym roku będziemy urządzać swoje kuchnie śmielej niż dotychczas i postawimy na wysoką jakość oraz nowoczesne rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie trendy wnętrzarskie w kuchni będą panowały w 2024 roku?
  • Jakie kompozycje kolorystyczne będą najmodniejsze?
  • Wykorzystywanie jakich materiałów będzie na topie

Trendy w aranżacji kuchni w 2024 roku – otwarta przestrzeń

W ostatnich latach kuchnie przeszły swoistą metamorfozę: z zamkniętych stref użytkowych stały się otwartymi przestrzeniami połączonymi z salonem. Takie rozwiązanie umożliwiło swobodny kontakt między domownikami sprzyjając integracji i wspólnemu spędzaniu czasu bez względu na wykonywane czynności. Ponadto optycznie powiększa przestrzeń, co jest bardzo pożądanym efektem we współczesnych aranżacjach. Czym charakteryzować się będą najmodniejsze kuchnie w 2024? Będą to przestrzenie, w których największy nacisk kładziony będzie na rozwiązania praktyczne i ułatwiające utrzymanie czystości. Ale również sprzyjające sprawniejszemu wykonywaniu poszczególnych czynności i obowiązków kuchennych.

Modna kuchnia a kompozycje kolorystyczne

Trendy w aranżacji kuchni w 2024 roku wskazują, że będziemy odchodzić od klasycznych, białych kuchni, a także aranżacji o zbyt surowej kolorystyce. Stawiać za to będziemy na rozwiązania bardziej śmiałe i niestandardowe, które sprawią, że kuchnia nabierze unikatowego wyrazu. Przede wszystkim wybierać będziemy kolory inspirowane kamieniami szlachetnymi, jak na przykład szmaragd, czerń, antracyt, a także głęboki granat. Biel jako kolor uniwersalny i ponadczasowy nadal będzie obecna w aranżacjach kuchennych, aczkolwiek nie będzie odcieniem dominującym.

Warto wiedzieć !

Ciekawym trendem stają się również tzw. monokolory, które znajdą swoje zastosowanie na kuchennych szafkach. Natomiast tym, co z pewnością nie ulegnie zmianie jest przywiązanie do natury – kolorów ziemi i inspirowanych przyrodą. Wciąż więc w modzie będą drewniane faktury, zielenie, pastele.

Kuchenne trendy – solidne materiały

Coraz większy nacisk kładziony jest na wysoką jakość, która dotyczy zarówno mebli kuchennych, jak i materiałów wykończeniowych. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim materiały wykazujące wysoką odporność na ścieranie i zarysowania takie jak granit, konglomerat, spiek kwarcowy, drewno egzotyczne lub dobrze zaimpregnowany dąb. Alternatywą mogą być także płyty drewnopodobne pokryte grubą warstwą lakieru zabezpieczającego przed wpływem trudnych czynników oddziałujących na powierzchnie kuchenne – parę wodną, osady z tłuszczu, zmiany temperatury. Blaty i szafki wykonane z takich materiałów są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości i co najważniejsze cechuje je trwałość.

Warto wiedzieć !

Ponadto w 2024 przewodzić będzie marmur. Może się on pojawić nie tylko na podłodze w postaci kafli, ale także jako blat kuchenny lub wykończenie fragmentu ściany między szafkami. Wzór marmuru idealnie łączy się ze złotymi akcentami i drewnem, które są silnie związane z trendami w aranżacji kuchni w 2024 roku. Takie połączenie stworzy efektowny, luksusowy zestaw.

Jakie meble kuchenne będą modne w 2024 roku?

Trendy w aranżacji kuchni w 2024 roku obejmują również design mebli. Meble, które zyskują na popularności w tym zakresie to przede wszystkim praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie. Dlatego najlepiej sprawdzą się gładkie, satynowe i matowe fronty kuchenne. Prym wiodą także ciekawe zestawienia kolorystyczne. Nowością z pewnością jest to, że wraca moda na łączenie kontrastujących ze sobą barw. Biel z czernią lub antracytem, granat przełamany marmurem lub kolorem musztardowym itp. Kompozycji jest naprawdę wiele do wyboru. Ale jedno jest pewne, trend duotone prędko nie minie. Meble kuchenne wciąż będą miały minimalistyczne formy, ale tym co je ożywi będą właśnie ciekawe zestawienia kolorystyczne. Ponadto nastąpi wielki powrót wolnostojących wysp kuchennych, których zabudowa często będzie wykonana z marmuru lub drewna

Kuchenne trendy w 2024 – funkcjonalność przede wszystkim

Nowoczesna kuchnia to taka, która sprzyja gotowaniu i zapewnia usprawnienia w tym zakresie. Dlatego w nadchodzącym roku duży nacisk kładziony jest na wprowadzanie w niej innowacyjnych technologii. Dzięki nim kuchnia staje się jeszcze bardziej funkcjonalna i przyjemna w użytkowaniu. Największy nacisk kładziony jest na rozwiązania ekologiczne oraz takie, które zapobiegają przenoszeniu wszelkich wirusów i bakterii. Mowa tu np. o bezdotykowych bateriach kuchennych oraz intuicyjnych urządzeniach do sterowania oświetleniem i sprzętem AGD.

Ponadczasowe drewno w kuchni

Drewno to surowiec ponadczasowy, który de facto nie wychodzi z mody i cieszy się nieustanną popularnością w aranżacjach wnętrzarskich. Zarówno deski podłogowe i panele ścienne, a także meble wykonane z naturalnego drewna występują w szerokiej palecie kolorystycznej i wzorniczej. Alternatywą są także forniry oraz okleiny inspirowane fakturą i wzorem naturalnego drewna. Nowoczesne kuchnie chętnie łączą jasne drewno w towarzystwie czarnego metalu czy dodatków w postaci przejrzystego szkła. Uniwersalny charakter drewnianych elementów z łatwością można dopasować do kuchni urządzanych w myśl różnych stylów wnętrzarskich.

Podsumowując, trendy w aranżacji kuchni w 2024 roku to w głównej mierze funkcjonalność, ale także kreatywna aranżacja. Połączenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i systemów meblowych to także ważny aspekt. Nie będziemy bać się mocniejszych akcentów kolorystycznych i mniej standardowych rozwiązań. Dzięki temu, zaprojektowane przestrzenie będą niebanalne, a spędzanie w nich czasu i gotowanie stanie się jeszcze bardziej przyjemne.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły