• Poradnik

zaktualizowano

Jakie krzesła wybrać do okrągłego stołu?

Masz ochotę urządzić swój salon z okrągłym stołem? Świetny pomysł! Ten mebel sprzyja komunikacji, gdyż wszystkie zgromadzone przy nim osoby są zwrócone do siebie twarzami. Można usadzić przy nim nieparzystą liczbę gości. I co najważniejsze, stworzony z nim wystrój będzie prezentował się lekko i niebanalnie. Jakie krzesła do okrągłego stołu wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie krzesła do okrągłego stołu warto dopasować? Czym się kierować w czasie kompletowania tego zestawu?
  • Jak dobrać ilość krzeseł do wielkości stołu z okrągłym blatem?
  • Jak urządzić salon z okrągłym stołem? Pomysły na rozmieszczenie go w przestrzeni oraz dekorację jego blatu?

Jak dobrać krzesła do okrągłego stołu? Nasze wskazówki

Możesz ułatwić sobie to zadanie, decydując się na zestaw złożony ze stołu oraz krzeseł z tej samej kolekcji. Jeżeli takie gotowe propozycje nie trafiają w Twoje upodobania, podpowiemy Ci, jakie krzesła do okrągłego stołu warto wybrać.

Zacznij od dopasowania krzeseł do okrągłego stołu pod względem wielkości, by mieć pewność, że skomponowany przez Ciebie komplet będzie dobrze służył domownikom. Potem możesz zabrać się za decydowanie w sprawie materiału wykonania, formy oraz kolorystyki siedzisk.

Ważne!

Żeby można było mówić o dobrym dopasowaniu krzesła do okrągłego stołu, nie potrzeba wiernego podobieństwa między nimi. Wystarczy, że będą miały wspólny mianownik np. ten sam materiał, kolor lub kształt. Dzięki niemu nie będą wyglądały na przypadkowy zlepek.

Stoły prostokątne są bardziej uniwersalne. Z takim meblem możesz połączyć siedziska o różnej formie. Krzesło do stołu okrągłego powinno mieć opływowy kształt, który będzie nawiązywał do blatu. 

Krzesła drewniane

Krzesła drewniane są solidne, odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości. Wszelkie zabrudzenia z ich powierzchni bez problemu usuniesz z pomocą zwilżonej wodą szmatki. Drewno na fali modnego nurtu eko zyskało na znaczeniu. Jest materiałem ciepłym, przyjaznym, wprowadzającym do wnętrz piękno natury.

Większość produkowanych obecnie stołów ma przynajmniej blat wykonany z tego surowca, nierzadko również nóżki. To najważniejsze powody, dla których warto zastanowić się nad wybraniem drewnianego krzesła do okrągłego stołu.

Krzesła z podłokietnikami

Stoły z okrągłym blatem nie narzucają tak dużego reżimu jak modele kwadratowe, jeśli chodzi o ilość miejsc siedzących. Z tego powodu często zestawia się je z rozłożystymi krzesłami wyposażonymi w podłokietniki. Tego typu siedziska swoją formą często przypominają fotele. Znakomicie sprawdzają się w czasie rodzinnych obiadów i jeszcze lepiej podczas plotek przy kawie ze znajomymi oraz różnego rodzaju imprez. 

Wybierając krzesła do stołu okrągłego, zwróć uwagę na modele kubełkowe. Rozpoznasz je po zaokrąglonym oparciu otulającym plecy. Na ogół jest zintegrowane z podłokietnikami.

Ważne!

Przed zakupem krzesła sprawdź, czy podłokietniki zmieszczą się pod blatem. W przeciwnym wypadku stworzony z nimi zestaw będzie zajmował bardzo dużo miejsca w Twoim wnętrzu.

Krzesła tapicerowane

Największą zaletą krzeseł tapicerowanych jest komfort płynący z siedzenia na ich miękkiej, ciepłej powierzchni. Mogą być pokryte skórą, choć te najmodniejsze obecnie wykorzystują puszyste materiały typu aksamit, welur lub welwet. Warto przed zakupem krzeseł poświęcić chwilę na sprawdzenie właściwości tkaniny. Nie powinna blaknąć pod wpływem słońca, wycierać się ani mechacić. Duże znaczenie ma jej zwiększona odporność na zaplamienie.

W salonie z okrągłym stołem i krzesłami tapicerowanymi zapanuje nie tylko wygoda, lecz również dobry styl. Będzie robił wrażenie na gościach, zaś domowników zachęcał, by zaglądali do niego częściej.

Jaka ilość krzeseł do okrągłego stołu?

Wiele osób nie wie, ile krzeseł do okrągłego stołu wybrać. Faktycznie, w przypadku modeli prostokątnych łatwiej to oszacować. Jest zasada, zgodnie z którą na jedną osobę powinno przypadać minimum 40 cm wolnego miejsca przy blacie. Wariant komfortowy zakłada 60 cm wolnej przestrzeni.

Warto wiedzieć!

Dla 4 osób będziesz potrzebować stołu z blatem o średnicy wynoszącej optymalnie 100 cm. Nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Teraz Ci podpowiemy, ile krzeseł do stołu okrągłego o średnicy 120-140 cm można dostawić. Przy takim meblu swobodnie zasiądzie 6 osób.

Żeby zmieścić w domu jeszcze większy stół, trzeba dysponować naprawdę dużym metrażem. Osobom, które lubią przyjmować gości, polecamy modele rozkładane. Pamiętaj o konieczności dokupienia dodatkowych krzeseł do okrągłego stołu z opcją powiększenia blatu. Przypadkowe siedziska znalezione w domu nie będą dobrze wyglądały w takim zestawieniu. 

Aranżacja okrągłego stołu — stylowe dodatki i akcesoria

Aranżacja okrągłego stołu w przestrzeni mieszkania jest trochę trudniejsza do zaplanowania niż tego o podłużnym kształcie, zwłaszcza w niewielkich wnętrzach. Stół z prostokątnym blatem można ustawić przy ścianie — krótszym lub dłuższym bokiem.

By stworzyć udaną aranżację okrągłego stołu, trzeba dysponować większą ilością wolnego miejsca na środku pomieszczenia albo chociaż wolnym kątem. W przeciwnym wypadku nie będzie widać pełni jego urody, a i korzystanie z niego może wiązać się z dużym dyskomfortem. 

Na koniec podpowiemy Ci, jak zaplanować wysmakowaną aranżację okrągłego stołu z dekoracyjnymi dodatkami. Najlepszą ozdobą takiego mebla będzie bukiet świeżych kwiatów w kształtnym wazonie. Zamiast niego w centralnej części blatu możesz umieścić elegancką tacę o zaokrąglonym kształcie, a na niej kilka świeczek. Innym pomysłem na dekoracyjną kompozycję jest zestaw złożony ze świecznika o intrygującej formie, figurki oraz wazonu.

http://okrągły%20wazon Wazon ozdobny ARO 2 Biały

190.00 zł 190.00 zł

Warto wiedzieć!

Wybierając dekoracje okrągłego stołu w salonie, zadbaj o zachowanie spójności pomiędzy formą blatu a ustawionych na nim przedmiotów.

We wpisie pojawiły się zagadnienia, które wzbudziły Twoje zainteresowanie, ale potrzebujesz więcej szczegółów? Zachęcamy Cię do lektury wpisów: „Jak dobrać krzesło do stołu?” oraz „Jakie krzesła wybrać do drewnianego stołu? 5 wskazówek”.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 3 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły