Jakie wyposażenie sprawdzi się w pokoju dziecięcym? Przemyślane zakupy z Meble Bogart

Wyposażenie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy do czynienia masz z dzieckiem, które już wyraża swoje zdanie i pragnie, abyś liczył się z jego upodobaniami. W tym artykule podpowiemy Ci, na jakie meble do pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę i w co zainwestować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zabrać się do urządzania pokoju dziecięcego?
  • Jak urządzić strefę snu w pokoju dziecięcym?
  • W jaki sposób zaaranżować przestrzeń do pracy w pokoju dziecka?
  • Jak zagospodarować miejsce do zabawy w pokoju malucha?

Wyposażenie pokoju dziecięcego – podstawowe zasady

Gdy urządzasz pokój dziecka, przede wszystkim podejdź do tematu strategicznie i zaplanuj wszystko dokładnie. Zacznij od tego, jak dużą przestrzeń masz do wykorzystania. Większe pokoje, to znacznie więcej możliwości, ale i w tych niewielkich dasz radę stworzyć dla swoich dzieciaków funkcjonalną przestrzeń. Planowanie zacznij od podziału pomieszczenia na strefy: snu, pracy i zabawy. Dzięki temu będziesz mógł się skupić na każdej z nich osobno i na pewno w Twoim projekcie nie zapomnisz o żadnym istotnym elemencie. Pamiętaj również o tym, że nieco inaczej podejdziesz do urządzania pokoju dla maluchów, a inaczej dla tych dzieci, które są w wieku szkolnym i mają już swoje własne wyobrażenie na temat wyglądu pokoju, w którym będą przebywać na co dzień. Pokazanie dziecku, że liczysz się z jego zdaniem to dla niego bardzo ważny gest i pozwoli zacieśnić Wasze więzi. Ostatecznie, to ono będzie spędzać w tym pokoju najwięcej czasu, ważne więc, by dobrze się tam czuło.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/webp/products_clear/19272/lozko-pietrowe-jola-certyfikat30471.webp
Łóżko piętrowe Jola

Strefa snu – podstawa każdego pokoju dziecka

Wyposażenie pokoju dziecięcego zaczynamy od strefy snu. Tutaj oczywiście pierwsze skrzypce będzie grało łóżko. Jeśli pokój jest niewielki, ale będzie mieścił tylko jednego domownika, to zwykłe pojedyncze łóżko z materacem 90 cm będzie wystarczające. Jeśli jednak powierzchnia to element deficytowy lub w pokoju mieszkać będzie dwójka dzieciaków, to postaw na bardziej kompaktowe rozwiązania. Łóżko piętrowe lub z wysuwanym pokładem wydaje się rozsądną propozycją.

W tej strefie przyda się z pewnością wisząca nad łóżkiem półka, którą zamontujesz na wygodnej dla dziecka wysokości. To będzie miejsce, w którym będzie mogło mieć pod ręką potrzebne przedmioty, takie jak książki, które czyta przed snem, kubek z wodą czy małą lampkę. A jeśli o lampce mowa, to w strefie snu nie może zabraknąć delikatnego, wieczornego oświetlenia. Może to być właśnie stojąca, niewielkich rozmiarów lampka nocna albo większa, stojąca na podłodze lub girlanda cotton ballsów, która da przyjemne, przytłumione światło.

W tej strefie możesz umieścić szafę – główny mebel do przechowywania. Jeśli masz niewielkich rozmiarów pokój, to najlepiej sprawdzi się pojemna, wysoka prawie pod sam sufit szafa. Wprawdzie mniejsze dzieci nie sięgną do najwyższych półek, ale będziesz mógł przechowywać tam rzeczy, z których dziecko i tak nie korzysta samodzielnie. Starsze dzieciaki poradzą sobie z pomocą specjalnego taboretu ze stopniami.

https://www.meble-bogart.pl/uploads/webp/products/b45-biurko-bialy-dab-zloty34530.webp
Biurko B45

W pokoju dziecięcym dobrze sprawdzi się także komoda na przechowywanie bielizny i najbardziej podręcznych przedmiotów.

Urządzamy strefę pracy

Wyposażenie pokoju dziecięcego nie może się obyć bez solidnego miejsca do pracy. Dziecko na każdym etapie rozwoju będzie potrzebować stolika lub biurka, przy którym najpierw będzie oddawać się dziecięcym, artystycznym zabawom, a później odrabiało szkolne lekcje. Ważne, abyś dostosował wysokość i wielkość blatu do aktualnych potrzeb swojej pociechy. 

Nie zapominaj także o wygodnym krześle do siedzenia. Mniejsze dzieci, które znacznie krócej niż starszaki będą spędzać czas przy blacie, potrzebują prostych, ale bardzo stabilnych krzeseł. Nie ma mowy o krzesłach na kółkach. Wystarczy zwykły taboret (nawet bez oparcia) lub proste krzesło z oparciem, ale bez podłokietników. Dla starszych dzieci zainwestuj w wygodne i ergonomiczne krzesło, które zadba o prawidłową postawę dziecka podczas kilkugodzinnego odrabiania lekcji.

W strefie pracy koniecznie postaw regał na książki. To taki element wyposażenia będzie przydatny niezależnie od wieku. W końcu od małego gromadzimy mnóstwo książek dla dzieciaków. Dodatkowo nad biurkiem możesz również powiesić półki, na których będzie można ustawić dodatkowe książki lub podręczne przedmioty. W strefie nad biurkiem dobrą propozycją będą także modułowe półki-kubełki, które możesz projektować w dowolnych konfiguracjach.

Miejsce do zabawy w pokoju dziecięcym

Dzieci lubią poukładany świat, dlatego dobrym pomysłem jest wygospodarowanie takiej strefy w pokoju, która będzie przeznaczona stricte do zabawy. Możesz wyróżnić ją innym kolorem ściany (możesz wykorzystać do tego farbę tablicową, dzięki czemu dziecko bez wyrzutów sumienia będzie mogło uwolnić swoje artystyczne pasje), miękkim dywanem, na którym dziecko będzie mogło się bawić. Szczególnie młodsze dzieci mają mnóstwo zabawek. Zadbaj o to, by po skończonej zabawie nie walały się w każdym kącie. Do tego pomocne będą wszelkiego rodzaju pudła, skrzynie lub kosze wiklinowe. Zadbaj o wszelkiego rodzaju organizery z przegródkami, które sprawią, że nawet duża ilość zabawek nie będzie problemem i pomoże Ci utrzymać ład w pokoju Twojego dziecka. Jeśli wykażesz się odpowiednią kreatywnością, to tego typu przedmioty możesz z powodzeniem wykorzystać do wspólnego sprzątania z dzieckiem, z czego uczynisz zabawę, a maluch nabierze dobrych nawyków.

W strefie zabawy możesz też umieścić miękki puf z opcją przechowywania. Taki mały mebel będzie pełnił dzięki temu podwójną rolę – siedziska oraz dodatkowej przestrzeni na przechowywanie zabawek.

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy