Kącik dla malucha w ogrodzie – przygotuj z nami bazę marzeń!

Dla dzieciaków nie ma nic gorszego niż nuda. O ile w domu mają one do swojej dyspozycji masę zabawek, tak poza nim często brakuje im pomysłów na rozrywkę. Rozwiązaniem jest kącik zabaw dla dziecka w ogrodzie. Jak urządzić takie miejsce, żeby było ono ciekawe, funkcjonalne, a zarazem bezpieczne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym kierować się planując umiejscowienie dziecięcego kącika zabaw w ogrodzie?
  • W jakie atrakcje warto wyposażyć taką przestrzeń?

Jak wybrać miejsce na kącik zabaw dla dziecka w ogrodzie?

Codzienne obowiązki nie zawsze pozwalają rodzicom na towarzyszenie dzieciom szalejącym koło domu. Dlatego strefę ich zabaw korzystnie jest zaaranżować nieopodal okien kuchennych lub w sąsiedztwie tarasu. W takim układzie nawet przebywając w domu, będziesz mieć swoją pociechę przez cały czas na oku.

WAŻNE! Kącik dla dzieci w ogrodzie powinien być oddalony od obszarów podwyższonego ryzyka. Zalicza się do nich m.in.: furtka, schody oraz oczko wodne. Na miarę możliwości spróbuj zaplanować go w miejscu zacienionym. Jeśli nie masz zbyt dużego pola manewru, zainwestuj w zadaszenie, które osłoni Twoje dziecko przed słońcem.

Kącik zabaw dla dziecka w ogrodzie: w co go wyposażyć?

Jeśli chodzi o atrakcje do ogrodu przeznaczone dla najmłodszych, wybór jest naprawdę duży. Jak w obliczu tylu możliwości podjąć decyzję? 

Weź pod uwagę głównie wiek dziecka oraz jego aktualne zainteresowania. Duże znaczenie ma bezpieczeństwo korzystania z danego sprzętu lub zabawki. Najlepiej, jeśli będzie ono poparte atestami. I ostania rzecz – wielkość przestrzeni, którą możesz przeznaczyć na zorganizowanie takiej strefy rozrywki koło domu.  Zastanawiasz się, w jakie atrakcje warto wyposażyć kącik zabaw dla dziecka w ogrodzie? Mamy dla Ciebie kilka godnych rozważenia propozycji.

  • Piaskownica

W kąciku przeznaczonym dla maluszków wspaniale sprawdzi się przenośna piaskownica. Sporą popularnością cieszą się kolorowe, fantazyjnie uformowane (np. na kształt muszli) modele wykonane z tworzywa. Składają się one z dwóch pokryw. Jedną z nich możesz wypełnić piaskiem, drugą zaś wodą. Dzięki temu Twoja pociecha będzie miała zapewniony dostęp do basenu i piaskownicy jednocześnie.

  • Huśtawka

W przydomowym placu zabaw nie powinno zabraknąć huśtawki. W przypadku malutkich dzieciaczków najlepiej sprawują się modele kubełkowe. Dla starszych nieco starszych milusińskich można wybrać huśtawkę, w której siedzisko ma formę deski. Ciekawą propozycję stanowi huśtawka typu bocianie gniazdo, z której mogą korzystać równocześnie dwie osoby. 

Uniwersalnym rozwiązaniem, które będzie służyło wszystkim domownikom, jest wiszący fotel kokon. Więcej na jego temat dowiesz się z artykułu: „Fotel wiszący – hit aranżacji ogrodowych”.

W Twoim ogrodzie nie ma warunków do zawieszenia huśtawki? Możesz zastąpić ją bujakiem lub jeśli jesteś rodzicem dwójki dzieciaczków – huśtawki wagowej typu konik.

  • Trampolina

Skakanie na trampolinie utrzymuje najmłodszych w dobrej kondycji fizycznej, umożliwia im pozbycie się nadmiaru energii i jest dla nich źródłem ogromnej frajdy. Jedną z większych zalet trampoliny jest jej ogromna uniwersalność. Mogą z niej korzystać dzieci w każdym wieku i jednakowo dobrze się przy tym bawić.

Dostępne są trampoliny o średnicy wynoszącej zaledwie 140 cm. Dla takiego sprzętu bez problemu uda Ci się wygospodarować skrawek wolnej przestrzeni koło domu.

WARTO WIEDZIEĆ! Wybierając trampolinę do kącika zabaw dla dziecka w ogrodzie, trzeba sugerować się nie tyle ilością dostępnego miejsca, ile wiekiem i wzrostem dziecka. Idealne dopasowanie na tej płaszczyźnie jest w stanie zagwarantować udaną, a do tego bezpieczną zabawę.

  • Domek

Jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, możesz sprawić swojemu dziecku do zabawy w ogrodzie niewielki domek. Maluszkom spodobają się kolorowe konstrukcje z tworzywa. Wystarczy, że taka chatka będzie dawała możliwość otwierania drzwi i okien. 

Starsze dzieciaki wpadną w zachwyt, gdy koło domu pojawi się drewniany domek ze zjeżdżalnią. Dodatkowo może być on wyposażony w drabinkę lub ściankę do wspinaczki umieszczoną na jednym z jego boków.  

Kreatywne podejście do aranżacji kącika dla dziecka w ogrodzie

Maluchy uwielbiają kryjówki. W domu często tworzą one bazę z wykorzystaniem krzeseł oraz koców. Na dworze świetnie spełni się w tej roli namiot. Powinien być on przewiewny i na tyle przestronny, żeby nie krępował ruchów. 

Namiot możesz wyścielić kocami i miękkimi poduchami lub aranżację jego wnętrza pozostawić swojemu dziecku. W ten sposób zyska ono miejsce, w którym będzie mogło się schować, by odpocząć, poczytać książkę lub ot tak po prostu pobyć w samotności. 

Pomysłem, do którego wielu rodziców podchodzi sceptycznie, jest mini warzywniak. Tymczasem możliwość samodzielnego zasiania warzyw, a potem pielęgnowania i obserwowania ich wzrostu to dla najmłodszych wyśmienita zabawa. Dodatkową korzyścią jest możliwość zaszczepienia w dziecku zainteresowania ogrodnictwem lub chociażby zdrowym odżywianiem.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy