• Kuchnia
 • Pomieszczenia

zaktualizowano

Kuchnia z wyspą otwarta na salon — wady i zalety

Przymierzasz się do zmiany aranżacji swojego mieszkania? Zastanawiasz się, czy kuchnia z wyspą otwarta na salon dobrze się w nim sprawdzi? W podjęciu ostatecznej decyzji pomoże Ci znajomość mocnych i słabych stron wspomnianego rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co można zyskać, decydując się na złączenie kuchni z salonem? 
 • Z jakimi niedogodnościami trzeba liczyć się po stworzeniu takiej aranżacji? 
 • Czy są działania, które można podjąć, by pokonać ograniczenia wynikające ze scalenia obu pomieszczeń?

Dlaczego warto zdecydować się na kuchnię z wyspą otwartą na salon?

Nowoczesne projekty domów często nie przewidują ściany między salonem a kuchnią. Posiadacze mieszkań w starym budownictwie blokowym coraz chętniej decydują się na jej wyburzenie. To całkiem spore przedsięwzięcie, mimo to zainteresowanych nie brakuje. Chcesz poznać powody, dla których godzą się na przeprowadzenie takiej metamorfozy?

 • Duża ilość światła

Dokucza Ci ograniczony dostęp do światła dziennego w kuchni? Jeśli postanowisz ją otworzyć, trafią do niej promienie słoneczne wpadające przez okna w salonie. Z reguły jest ich dużo więcej, więc takie zespolenie będzie bardzo dobrym ruchem.

 • Większa przestrzeń

Twoja kuchnia jest raczej niewielka, a co gorsza nieproporcjonalna? Gdy połączysz ją z pokojem dziennym, będzie wydawała się bardziej przestronna oraz wypełniona światłem. Efekt ten możesz pogłębić poprzez jasne zabarwienie ścian oraz mebli.

Jeżeli postawisz na kuchnię z wyspą otwartą na salon, domownicy zyskają większą swobodę poruszania się po niej i chętniej będą do niej zaglądać.

 • Rozkwit życia rodzinnego i towarzyskiego

Otwarcie kuchni na pokój dzienny sprzyja integracji domowników. W takim układzie osoba przyrządzająca posiłek nie jest skazana na izolację. Może przez cały czas pozostawać z nimi w bezpośrednim kontakcie.

W przypadku domów z małymi dziećmi plusem jest możliwość krzątania się przy obiedzie oraz jednoczesnego doglądania ich podczas zabawy lub odrabiania lekcji. 

Lubisz zapraszać do siebie rodzinę oraz przyjaciół? Kuchnia z salonem umożliwi Ci przyszykowanie i podanie im poczęstunku, bez konieczności rezygnowania z ich towarzystwa. 

 • Większa funkcjonalność

Kuchnię z wyspą otwartą na salon łatwiej przystosować do posiadanych potrzeb. Będzie to możliwe, gdy zdecydujesz się na właśnie ten rodzaj zabudowy meblowej. 

Wyspa wyznaczy przebieg umownej granicy pomiędzy tymi wnętrzami. Nie okroi mocno powierzchni tej wspólnej przestrzeni. Umożliwi Ci za to praktyczne przechowywanie np. garnków oraz patelni. Świetnie nada się na miejsce do wygodnego spożywania posiłków dla całej rodziny. Można przeznaczyć ją także pod organizację strefy roboczej lub gotowania.

Ważne!

Za wyspą możesz ukryć dowolny element kuchennej aranżacji np. strefę zmywania. W ten sposób znajdujące się w niej brudne naczynia nie będą widoczne dla osób przebywających w salonie.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad

Ewentualne przeszkody techniczne pomoże Ci pokonać dobry architekt. Większym problemem może być brak zgodności takiej aranżacji ze stylem życia, upodobaniami, jak również potrzebami domowników. Czy warto uczynić kuchnię częścią pokoju dziennego? Poznaj minusy tego rozwiązania!

 • Swobodne rozchodzenie się zapachów

Są aromaty kuchenne, które chyba każdy odbiera jako przyjemne np. pieczonego chleba lub ciasta. Pobudzają nasz apetyt, przywodzą miłe wspomnienia z dzieciństwa. Przesycony nimi dom wydaje się ciepły i przyjazny. 

Takiego efektu niestety nie wywołuje zapach kapusty gotowanej na bigos, czy smażonego mięsa. Po zmianie aranżacji wszystkie kuchenne aromaty będą swobodnie krążyły po całym mieszkaniu. 

 • Hałas utrudniający wypoczynek

Przyrządzając posiłki, często korzystamy z rozmaitych urządzeń, takich jak: mikser, krajalnica, czy zmywarka. Odgłosy ich pracy mogą zagłuszyć oglądany przez domowników film lub uniemożliwić im prowadzenie rozmów. 

 • Ekspozycja kuchennego chaosu

W kuchni z wyspą otwartej na salon wszystko będzie na widoku. Siedzący w pokoju goście z pewnością docenią Twój kunszt kulinarny. Jednak chaos, który jest nieodłączną częścią gotowania, raczej nie przypadnie im do gustu. 

 • Trudności aranżacyjne

Wspólna przestrzeń musi być urządzona w sposób spójny i konsekwentny. Meble kuchenne stylistycznie oraz kolorystycznie powinny nawiązywać do wyglądu elementów wyposażenia salonu.

Jak zminimalizować niedogodności wynikające z otwarcia kuchni na salon?

Tego typu wystrój nie obędzie się bez inwestycji w wydajny i cichy okap kuchenny. Dzięki niemu dom nie będzie przesiąknięty aromatami gotowania. 

Warto wiedzieć!

Dobre działanie gwarantują okapy o wydajności wynoszącej min. 200m3/h oraz emisji hałasu na najwyższym biegu poniżej 50dB.

Żeby spotkania towarzyskie pozostawiały po sobie tylko miłe wspomnienia, podczas pichcenia staraj się na bieżąco sprzątać po sobie. Taka dyscyplina jest wskazana nie tylko w czasie szczególnych okazji. Powinni poddać się jej wszyscy domownicy. W przeciwnym wypadku kuchenny bałagan ciągle będzie zakłócał codzienny relaks w salonie.

Do kuchni z wyspą otwartej na salon warto wybrać sprzęty w zabudowie. Generalnie – im więcej przedmiotów uda Ci się za ukryć za frontami szafek, tym lepsze stworzony przez Ciebie wystrój będzie sprawiał wrażenie.

Kuchnia otwarta, czy tradycyjnie zamknięta? Nie warto decydować w tej sprawie, kierując się trendami. Przeanalizuj przytoczone przez nas argumenty i wybierz to rozwiązanie, które lepiej będzie sprawowało się w Twoim domu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

4.5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły