Kuchnia ze spiżarnią, czy bez?

Kuchnia ze spiżarnią jest coraz powszechniej spotykanym rozwiązaniem. Upierasz się, że to luksus dla wybranych? Ty także możesz się nim cieszyć! Podpowiemy Ci, jak urządzić funkcjonalną strefę magazynowania kuchennych zapasów w domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie korzyści można czerpać z posiadania spiżarni w domu?
 • Jak powinna być zorganizowana spiżarnia w osobnym pomieszczeniu, by mieć z niej jak najwięcej pożytku?
 • Jakie meble do spiżarni warto wybrać?
 • W jaki sposób urządzić niewielką kuchnię ze spiżarnią?

Dlaczego warto mieć spiżarnię w domu?

Rosnące zapotrzebowanie na domową spiżarnię w dużej mierze wynika ze zmiany stylu naszego życia. Odżywiamy się zdrowo, a co za tym idzie, coraz chętniej samodzielnie przygotowujemy przetwory. Duża ilość obowiązków sprawia, że brakuje nam czasu na częste wycieczki do sklepu. Gromadzimy większe zapasy. Trzeba znaleźć w domu przestrzeń do ich składowania.

Warto wiedzieć! Spiżarnia umożliwia trzymanie potrzebnych produktów w jednym miejscu. Może odciążyć kuchnię — nie tylko pod względem funkcjonalnym, lecz również wizualnym. Pomieści wszystkie rzeczy, dla których zaczyna brakować miejsca w szafkach oraz na kuchennych blatach.

Każdy przedmiot umieszczony w kuchni ze spiżarnią będzie miał swoje stałe miejsce. A to oznacza koniec nerwowej krzątaniny podczas gotowania. Przy takiej organizacji utrzymanie nienagannego porządku zarówno w strefie zapasów, jak i kuchni nie będzie trudne.

Kuchnia ze spiżarnią w osobnym wnętrzu

Na urządzenie spiżarni w oddzielnym pomieszczeniu mogą sobie pozwolić jedynie posiadacze dużych domów. Idealnie, gdy będzie ona przylegała do kuchni. W takim układzie wszystkie niezbędne w czasie przyrządzania posiłków produkty będą tuż pod ręką. 

W wymarzonej sytuacji znajdują się osoby, które mogą uwzględnić spiżarnię w projekcie domu. Żadne prace adaptacyjne w późniejszym czasie nie będą konieczne. Wnętrze perfekcyjnie będzie wpisywało się w ich potrzeby.

Spiżarnia w garażu lub piwnicy

W sąsiedztwie Twojej kuchni nie ma pomieszczenia, które można przeznaczyć na spiżarnię? Zorganizuj strefę przechowywania kuchennych zapasów w garażu lub piwnicy.

Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Trzeba będzie sporo się nachodzić w gotowania. Jednak tym sposobem można uniknąć generalnego remontu w domu lub chociażby odroczyć go trochę w czasie.

Kuchnia ze spiżarnią
Kuchnia Denis

Spiżarnia pod schodami

Jak Ci się podoba pomysł urządzenia spiżarni pod schodami? W wielu domach ta przestrzeń jest niewykorzystana. Możesz wypełnić ją przegródkami, a następnie przesłonić frontami meblowymi. W ten sposób otrzymasz dodatkowe miejsce do przechowywania przetworów — sprytnie schowane przed wzrokiem odwiedzających Cię gości.

Meble do spiżarni pod schodami mogą mieć postać prostego regału złożonego z kilku rzędów półek. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie w tym obszarze szuflad z pełnym wysuwem, które działają podobnie jak kosze cargo w szafkach kuchennych.

Kuchnia ze spiżarnią — projekt

Jak urządzić spiżarnię w domu, by zapewniała odpowiednie warunki do przechowywania produktów spożywczych? Do szybszego ich psucia się przyczynia się:

 • wysoka temperatura,
 • intensywne światło słoneczne,
 • podwyższona wilgotność powietrza.

Ważne! Spiżarnia nie powinna być ogrzewana. Musi panować w niej stała, niezbyt wysoka temperatura (ok. 16 stopni Celsjusza). Nie warto umieszczać w spiżarni dużego okna — także dlatego, że uniemożliwi zainstalowanie półek sięgających po sufit. Trzeba natomiast zadbać o dobrą jej wentylację, by nie gromadziła się w niej wilgoć.

Gdy uda Ci się stworzyć w Twojej spiżarni odpowiedni mikroklimat, zyskasz możliwość przechowywania w niej:

 • przetworów,
 • konserw,
 • warzyw i owoców,
 • mleka oraz soków.

W sporej dobrze zorganizowanej spiżarni bez problemu się pomieszczą:

 • garnki, patelnie oraz brytfanny,
 • blachy do pieczenia,
 • rzadko używane sprzęty AGD.

Decydujący wpływ na użyteczność tej przestrzeni ma praktyczna, dobrze dopasowana do potrzeb użytkowników zabudowa meblowa. Umożliwi nie tylko przechowywanie, lecz również posegregowanie zawartości spiżarni.

Meble do spiżarni — na co warto zwrócić uwagę?

W spiżarni najlepiej sprawdzają się proste, ale za to solidne regały. Mogą być wykonane z drewna lub metalu. Te drugie warto umieścić w pomieszczeniach wilgotnych, a także tych zaaranżowanych w stylu industrialnym.

Warto wiedzieć! Spiżarnia ma na celu zwiększenie wygody funkcjonowania domowników. Nie oznacza to jednak, że estetyka jej wyglądu nie ma większego znaczenia. Gdy jest urządzona na planie kuchni lub do niej przylega, trzeba zadbać nie tylko o jej wnętrze. W takiej sytuacji warto zamaskować drzwi do spiżarni w kuchni. W dalszej części artykułu wyjaśnimy Ci, co taki ruch pozwoli Ci uzyskać.

Kuchnia ze spiżarnią
Kuchnia Emma

Ważne! Na półkach zlokalizowanych najwyżej ustaw przedmioty, z których nie korzystasz na co dzień. Dolne półki należy zagospodarować rzeczami ciężkimi np. kuchennymi sprzętami. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.

Pojemność swojej spiżarni zwiększysz, gdy wyposażysz ją w szklane słoiki oraz pojemniki i kosze wykonane z tworzywa lub wikliny. Możesz je wykorzystać także do przechowywania akcesoriów kuchennych.

Mała kuchnia ze spiżarnią — jak ją urządzić?

Co ma największe znaczenie podczas urządzania kuchni ze spiżarnią? Projekt ze szczegółowymi pomiarami. W mieszkaniach o niewielkim metrażu każdy skrawek wolnej powierzchni jest na wagę złota. Spiżarnia w kuchni nie powinna:

 • zabierać zbyt dużo wolnego miejsca,
 • krępować swobodę poruszania się domowników.

Jest kilka sposobów, na stworzenie praktycznej przestrzeni do przechowywania zapasów na terenie kuchni. Chcesz je poznać?

Regał we wnęce

Jeśli we wnętrzu znajduje się wnęka, opłaca się umieścić w niej regał. Może to być gotowy moduł dobrze dopasowany wielkością do ustępu w ścianie. Meble na wymiar pozwolą Ci na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni wnęki.

Ważne! Regał z zapasami warto przesłonić zasłonką lub jeszcze lepiej — drzwiami. W ten sposób jego zawartość będzie zabezpieczona przed kurzem, a jednocześnie ukryta przed wzrokiem osób przebywających w pomieszczeniu.

Wiele osób decyduje się na zamaskowanie drzwi do spiżarni w kuchni. Taki zabieg sprzyja zachowaniu spójności kuchennego wystroju. Dzięki niemu sprawia wrażenie dopieszczonego, przemyślanego w każdym detalu.Drzwi do spiżarni w kuchni staną się niemal niewidoczne, gdy pomalujesz je farbą w kolorze ścian lub pokryjesz tapetą, sztukaterią, fornirem, czy też płytą meblową.

Szafa przesuwna

Spiżarnię w kuchni o proporcjonalnym kształcie można urządzić w szafie. W niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się mebel narożny. Zamiast niego możesz wybrać pojemną szafę z drzwiami przesuwnymi. 

W jaki jeszcze sposób można w mieszkaniu o ograniczonym metrażu urządzić kuchnię ze spiżarnią? Projekty często przewidują szafki zamontowane tuż pod sufitem. Funkcję spiżarni w małej kuchni może pełnić kontenerek na kółkach. 

Chcesz wiedzieć, jakie rozwiązania w kuchni będą cieszyły się największym wzięciem w bieżącym roku? Zajrzyj do artykułu: „Modna kuchnia w 2023 roku — jak zmienią się trendy?„.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy