• Łazienka
  • Pomieszczenia
  • Style

zaktualizowano

Łazienka w stylu kolonialnym – podpowiadamy, jak ją urządzić

Ty także zaliczasz się do grona osób, którym opatrzyły się minimalistyczne łazienki urządzone na wysoki połysk? Postaw na styl kolonialny! Dzięki niemu Twoja łazienka zyska elegancki sznyt oraz tajemniczą otoczkę niczym wyprawy w odległe zakątki świata.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się styl kolonialny?
  • Jakie meble i dodatki najlepiej oddają jego charakter?
  • Jak urządzić łazienkę, aby jej wystrój wpisywał się w tę egzotyczną estetykę?

Jak narodził się styl kolonialny?

Żeby wytłumaczyć, skąd wziął się ten wnętrzarski nurt, trzeba cofnąć się do XVII w. do początków brytyjskiej ekspansji na odległe kontynenty. Część sprzętów zabieranych przez zasiedlających nowo powstałe kolonie Brytyjczyków niszczyła się w czasie podróży. Te, które udało się im dowieźć na miejsce, z czasem przegrywały starcie z gorącym i parnym klimatem.

Miejscowi rzemieślnicy zaczęli tworzyć dla nich nowe meble inspirowane wiktoriańskimi, ale z wykorzystaniem lokalnych technik i materiałów. To właśnie od nich wziął swój początek ten niebanalny wnętrzarski styl.

Czym wyróżnia się styl kolonialny?

Estetyka ta nie należy do łatwych do zdefiniowania, gdyż łączy ona wiele różnych wpływów. Jest jednak kilka elementów, bez których nie może być mowy o kolonialnym stylu. Chcesz je poznać?

    1. Meble z egzotycznego drewna

Typowe dla niego są meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak: mahoń, wenge, teak, palisander. Wyróżnia je solidna, rozłożysta bryła, a także dekoracyjne uchwyty, rzeźbienia, ażurowe prześwity.

    2. Kolory ziemi

W tym nurcie prym wiodą barwy organiczne, czyli biel, krem, szeroka gama beżów i brązów. Jako element urozmaicenia pojawia się w nim zieleń, przygaszona żółć, ciepłe odcienie oranżu oraz czerń.

    3. Etniczne dekoracje

Styl kolonialny to fuzja klasyki z egzotyką. Wykorzystywane w nim ozdoby powinny przypominać pamiątki z dalekich podróży. Mogą to być plemienne maski, figurki, świeczniki.

    4. Orientalne wzory

Wzory pozwalają wyrazić fascynację tej estetyki afrykańską i indyjską kulturą. Znakomicie ożywiają one przestrzeń, dobrze równoważą patos klasyki. Do popularnych motywów należą wszelkie wariacje na temat arabeski i mandali.

    5. Bujna roślinność

Rośliny doniczkowe podkreślają egzotyczny rodowód tego stylu. W kolonialnych aranżacjach często pojawiają się paprotki i palmy przywodzące na myśl tropiki.

    6. Naturalne materiały

Wnętrza powinny być zaaranżowane z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów, czyli drewna i kamienia np. na podłodze lub pod postacią wielkoformatowych płyt zdobiących ściany.

Jak urządzić łazienkę w stylu kolonialnym?

Meble z egzotycznego drewna z uwagi na ich okazałą bryłę nadają się do przestronnych pomieszczeń. Niestety mało kto może pochwalić się tak dużą łazienką. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest redukcja modułów lub po prostu wybór innego kompletu.

Warto wiedzieć!

Styl kolonialny pozostawia możliwość samodzielnego decydowania o tym, jak dużo będzie w nim klasyki, a jak dużo egzotyki. Co więcej, można go interpretować w sposób bardzo plastyczny. Nie trzeba zabiegać o uzyskanie pełnej zgodności wszystkich elementów aranżacji z tą stylistyką. Oby tylko ogólne wrażenie nie pozostawiało wątpliwości co do źródła inspiracji

W łazience kolonialnej możesz umieścić ciemne meble zachowane w stylu klasycznym lub retro z frontami typu ramiak i metalowymi uchwytami. Żeby nie przytłoczyły one wystroju, ściany pozostaw białe lub kremowe.

W tej stylistyce równie dobrze odnajdują się jasne meble łazienkowe o oszczędnej formie i mniejszych gabarytach – zachowane w stylu minimalistycznym lub nowoczesnym. Taki wybór pomoże Ci uniknąć wrażenia ciasnoty w pomieszczeniu. Najważniejsze, żeby meble miały dekor drewna z widocznym usłojeniem.

Ważne!

Styl kolonialny i drewno to nierozłączny duet. Pojawia się ono pod postacią mebli, a także ażurowych paneli, parawanów. Jeśli z rezerwą podchodzisz do pomysłu użycia tego materiału w łazience, możesz wykorzystać płytki imitujące jego wygląd.

Styl kolonialny lubi plecionki. W łazience przyda Ci się rattanowe krzesło np. do odkładania ubrań. Zamiast ceramicznych osłonek na doniczki zastosuj plecione koszyki z bambusa lub trawy cytrynowej.

W większości łazienek jedynym miejscem, gdzie można ustawić dekoracje, jest blat przy umywalce lub okienny parapet. No, chyba że zdecydujesz się na zestaw mebli łazienkowych zawierający wąski regał umożliwiający ekspozycję bibelotów np. wazonu w stylu etno, czy ozdobnej misy.

Orientalne wzory możesz przemycić do wystroju na kafelkach lub wodoodpornej tapecie pokrywającej fragment ściany. Dobrym pomysłem na włączenie ich do aranżacji jest wzorzysty dywanik.

Klasykę do kolonialnej łazienki możesz wpleść w formie dekoracyjnej baterii w stylu retro w kolorze miedzi lub starego złota. Stworzy ona wspaniały komplet z ceramiczną umywalką nadblatową w kształcie misy. Blat może być wykonany z marmuru lub drewna.

A co z wanną? W egzotycznych aranżacjach korzystnie wyglądają modele wolnostojące. Jeśli chodzi o prysznic, najlepiej odnajdzie się w takim wnętrzu ten typu walk-in.

Armatura i oświetlenie pomogą Ci w wykreowaniu eleganckiego, nastrojowego klimatu. Zrezygnuj z nowoczesnego oświetlenia kierunkowego na rzecz stylowych opraw ściennych.

Wydaje się, że styl kolonialny z jego zamiłowaniem do drewna, ozdób i wzorów nie ma szans na to, by sprawdzić się w łazience. Jest wręcz odwrotnie! Dzięki niemu to domowe wnętrze zyskuje klasę i charakter, ale nie traci przy tym nic ze swojej funkcjonalności.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły