• Poradnik

zaktualizowano

Metody zabezpieczania mebli ogrodowych przed zimą – o tym musisz wiedzieć!

Starannie wybrane meble do ogrodu od wiosny do jesieni są ozdobą Twojej posesji, tarasu lub balkonu. A kiedy przychodzi zima… No właśnie! Jak przechować stół, kanapę i huśtawkę, by w kolejnym sezonie znów cieszyć się nienagannie wyglądającymi meblami?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego należy zabezpieczyć meble ogrodowe przed śniegiem i mrozem?
  • Jak zadbać o meble drewniane?
  • W jaki sposób ochronić meble metalowe?
  • Co zrobić, aby zimę przetrwały meble ogrodowe wykonane z wikliny i rattanu?
  • Gdzie przechować meble plastikowe?

Po co zabezpieczać meble ogrodowe na zimę?

Być może zastanawiasz się, czy w ogóle trzeba zadawać sobie trud i zabezpieczać przed śniegiem i mrozem meble ogrodowe? Zwłaszcza jeśli wykonane są z bardzo trwałego materiału – np. metalu? Odpowiedź jest jedna: tak! Niskie temperatury, ich wahania w przeciągu doby oraz zamarzająca woda niekorzystnie wpływają na każdy typ materiału. Po zimie, niezabezpieczone meble metalowe mogą rdzewieć, plastikowe – łamać się, a drewniane – mieć mocno zniszczoną strukturę. Co zrobić, by tak się nie stało? Dopasuj metodę zabezpieczenia mebli do ich typu.

Sposoby na zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane meble ogrodowe są bardzo podatne nie tylko na działanie niskich temperatur, mrozu i śniegu, ale też ostrego promieniowania UV. Dlatego też najlepiej zadbać o nie już na wiosnę. Pomaluj je wówczas odpowiednim impregnatem, bejcą lub lakierem. Czynność tę powtarzaj co 2-3 lata.

Jesienią dokładnie oczyść meble. Umyj je wodą z dodatkiem preparatu do czyszczenia drewna, napraw też ewentualne usterki. Następnie, jeśli możesz, rozkręć większe meble, a mniejsze przenieś w całości do suchego, nieogrzewanego pomieszczenia. Drewniane meble ogrodowe najlepiej będzie przechować przez zimę w garażu lub piwnicy. 

Nie masz takiej możliwości? A może meble (np. huśtawki) są na stałe przytwierdzone do podłoża? W takim razie po prostu okryj meble pokrowcem. Wybierz taki wykonany z tkaniny przepuszczającej powietrze i zapewniającej wentylację. Jeśli okryjesz meble folią lub zbyt szczelnym pokrowcem, drewno może zgnić lub zapleśnieć!

Warto wiedzieć!

Drewniane meble ogrodowe wykonane z egzotycznego drewna pochodzącego z tropikalnych lasów równikowych nie wymagają impregnacji ani zabezpieczania na zimę. Jeśli więc Twoje meble wykonane są z drewna tekowego, akacjowego lub eukaliptusowego, po prostu pozostaw je zimą na zadaszonym tarasie.

Metody, dzięki którym zadbasz o metalowe meble w ogrodzie

Meble ogrodowe z metalu są bardzo trwałe. Większość modeli, jeszcze zanim trafi do Twojego ogrodu, zostanie zabezpieczona przez producenta specjalną powłoką. Ochroni ona Twój stolik, kanapę i fotele ogrodowe przed korozją. 

Jesienią warto jednak dokładnie przyjrzeć się meblom i sprawdzić, czy w żadnym miejscu powłoka ta nie wymaga wzmocnienia. Jeśli znajdziesz taki „słaby punkt”, oczyść go i pomaluj lakierem. Szczególnie uważnie sprawdź stan mebli żeliwnych – są one najbardziej podatne na korozję. Następnie przykryj cały zestaw specjalnie przygotowanym pokrowcem. Zapewni on właściwą ochronę i sprawi, że wiosną Twoje meble będą wciąż bardzo dobrze wyglądały.

Warto wiedzieć!

Najbardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych są meble ogrodowe aluminiowe. Świetnie sprawdzają się także meble malowane proszkowo.

Jak przygotować na niepogodę meble ogrodowe z naturalnych materiałów?

W Twoim ogrodzie lub na tarasie znajdują się lekkie meble z wikliny, lub rattanu? W takim razie koniecznie musisz dobrze ochronić je przed zimą! Mróz sprawia, że wiklina staje się sucha i łamliwa. 

Jak zimować meble ogrodowe z naturalnych materiałów? W przypadku tego typu produktów, nie wystarczy okrycie ich pokrowcem. Meble rattanowe i wiklinowe będziesz musiał na zimę umieścić w przewiewnym i suchym pomieszczeniu. Zanim jednak to zrobisz, dokładnie oczyść ich powierzchnię!

Jeśli wiesz, że meble przez całą zimę pozostaną nie używane, możesz dodatkowo zabezpieczyć je przed kurzem i zabrudzeniami. W tym celu:

Pokryj powierzchnię mebli preparatem impregnującym przeznaczonym do wikliny. Następnie nanieś na nie preparat, który zapobiegnie osadzaniu się kurzu;

Zamiast stosowania preparatów, meble z wikliny czy rattanu możesz okryć pokrowcem. Wybierz taki wykonany z oddychającej tkaniny. Dzięki temu wiosną meble nie będą wymagały gruntownego odkurzania, ale też nie spleśnieją!

Meble ogrodowe plastikowe i z technorattanu – czy w ogóle trzeba chronić je przed zimą?

Technorattan i plastik to najtrwalsze tworzywa służące do produkcji mebli ogrodowych. Nawet  one jednak nie pozostają obojętne na działanie mroźnej pogody – plastik może stać się kruchy i pękać. Dlatego też, pod koniec jesieni warto dokładnie umyć meble ogrodowe. Wykorzystaj do tego preparat przeznaczony do oczyszczania tworzyw sztucznych. Zrezygnuj jednak z takiego zawierającego mikrogranulki – mogą porysować gładką powierzchnię mebli plastikowych.

Następnie narzuć na meble ogrodowe pokrowiec. W przypadku plastiku i technorattanu nie ma znaczenia, czy będzie on wykonany z tkaniny, czy zupełnie nieprzepuszczającej powietrza folii. Tak zabezpieczone meble ogrodowe możesz pozostawić na dworze. Pamiętaj jednak, że jeśli mrozy staną się naprawdę siarczyste, meble plastikowe lepiej będzie przenieść do garażu czy piwnicy. Pokrowiec może wówczas okazać się niewystarczającą ochroną i plastik straci swoje właściwości.

Warto wiedzieć!

Lekka zima nie zaszkodzi meblom ogrodowym wykonanym z technorattanu. Jeśli więc temperatury nie spadają poniżej 0°C, nie musisz ich specjalnie chronić.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą zdecydowanie przedłuża ich żywotność. Aby mieć pewność, że wiosną znów skorzystasz z ogrodowego kompletu wypoczynkowego, w czasie zimy co jakiś czas skontroluj stan mebli. Sprawdź, czy powłoka pokrowca jest szczelna, a także czy nie zagnieździły się pod nią drobne zwierzęta (np. gryzonie). Dzięki temu, kiedy wiosną znów postanowisz wygodnie wypić kawę na tarasie lub balkonie, wystarczy jedynie, że zsuniesz pokrowiec z mebli!

 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły