• Inspiracje

zaktualizowano

Nowoczesne wnętrze w 3 wydaniach – przegląd inspiracji

Styl nowoczesny cieszy się szczególną popularnością we współczesnych aranżacjach wnętrzarskich. Kojarzy się z jasnymi przestrzeniami urządzonymi w sposób minimalistyczny i z największą starannością. Ale czy wyłącznie w takiej formie możemy go interpretować? Z pomocą projektanta wnętrz przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd inspiracji prezentujących różne warianty tego nurtu.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

• Jak można interpretować różne wariacje stylu nowoczesnego?

• Jak urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym?

Powiązany wpis:

Nowoczesna jadalnia w kliku krokach

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Styl nowoczesny stoi w opozycji do klasycznego i zrodził się ze swoistej potrzeby ograniczenia bogactwa dekoracyjności. W nowoczesnych aranżacjach zależy nam na podkreśleniu efektu przestronności pomieszczeń, dlatego stawiamy na czyste, proste linie pozbawione zbędnych detali o charakterze ozdobnym.

Meble

mają jednolite powierzchnie i geometryczne formy. Dzięki temu nie przytłaczają wizualnie aranżacji. Natomiast zastosowane materiały wykończeniowe powinny być wysokiej jakości i wysmakowane estetycznie. Przede wszystkim przeważają gładkie metale, szkło, fornir, kamień naturalny, a także beton architektoniczny.

 

Istotną cechą stylu nowoczesnego jest minimalizm. Przejawia się w ograniczeniu do minimum ilości mebli i dodatków, rezygnacji z bogatej dekoracyjności i zdyscyplinowaną kompozycją kolorystyczną. W nowoczesnych wnętrzach pojawia się tylko to co niezbędne, aby podkreślić funkcjonalność pomieszczenia oraz nie przytłaczać go wizualnie. Dzięki temu przestrzeń sprawia wrażenie uporządkowanej i schludnej.

Przegląd inspiracji – wnętrza w stylu nowoczesnym

1. Nowoczesny minimalizm

 

Zgodnie z hasłem „forma podąża za funkcją”, nowoczesne wnętrza powinny być jednocześnie wygodne, jak i funkcjonalne. Doskonale to widać w aranżacji pokoju dziennego Mira, w której formy mebli są proste wzorniczo i spójne pod względem estetycznym. Jasny odcień szarości idealnie wpisuje się w charakter stylu nowoczesnego sprawiając, że bryły prezentują się lekko i harmonijnie. Ich funkcjonalny wyraz podkreślają proste formy i geometryczne linie. Komody i szafka RTV wyglądają nowocześnie także za sprawą wysokich, metalowych nóżek, na których opierają się ich bryły. W ten sposób przełamane zostały ich gabaryty. 

 

Styl nowoczesny kocha nowinki technologiczne i inteligentne rozwiązania – ogrzewanie, oświetlenie, automatycznie rozsuwane kanapy – wszystko to łączy się w spójną całość, która podnosi funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczeń.

Przełamaniem skrajnie minimalistycznej aranżacji Mira są dodatki. Dekoracyjność nie jest tu postrzegana w sposób tradycyjny, czyli poprzez ozdoby, bibeloty i liczne dekory. Dekoracją są tu subtelne akcenty kolorystyczne w postaci wzorzystego dywanu, a także przedmiotów użytkowych takich jak książki i lampy. Te dodatki dopełniają aranżację i sprawiają, że staje się ona nieco przytulniejsza.

2. Nowoczesna przytulność

Czy aranżacja w stylu nowoczesnym musi być chłodna i nieprzytulna? Styl nowoczesny to nie tylko surowy minimalizm i eksponowanie funkcjonalności pomieszczeń. Coraz częściej w trendach wnętrzarskich pojawiają się aranżacje, które łączą w sobie cechy stylu nowoczesnego o nieco przytulniejszej stylistyce. Idealnym przykładem jest tu aranżacja Baros. Widzimy tu meble do salonu o prostych formach wzorniczych, nienachalnej dekoracyjności i uniwersalnej kolorystyce. Nowoczesne meble zostały jednak przełamane ciekawym wykończeniem aranżacji w postaci detali z drewna oraz modnych dekoracji.

 

Co sprawia, że aranżacja Baros jest zarówno nowoczesna i przytulna w odbiorze? Sekretem jest wykorzystanie elementów z drewna. Korpusy mebli, jak i panel z lameli na ścianie posiadają kolor i wzór naturalnego drewna, dzięki czemu przestrzeń staje się cieplejsza, a surowość aranżacji zostaje subtelnie przełamana. Drewno jest surowcem o uniwersalnej dekoracyjności i doskonale komponuje się w aranżacjach urządzonych w dowolnych stylach wnętrzarskich.

3. Nowoczesny eklektyzm

Eklektyzm, czyli łączenie w jednej aranżacji cech różnych stylów wnętrzarskich to trend, który coraz bardziej przybiera na popularności. Pozwala bowiem zestawiać modne rozwiązania stylistyczne z unikatowymi detalami, które czynią nasze domowe przestrzenie bardziej osobistymi i autentycznymi. Stąd też coraz chętniej łączymy styl nowoczesny z industrialnymi bądź skandynawskimi akcentami. Doskonale prezentuje to projekt aranżacji

Brillo

.

 

Aranżacja Brillo oparta jest na stylu nowoczesnym, który łączy w sobie również elementy industrialne. Dzięki temu przestrzeń stała się ciekawsza pod względem estetycznym i nabrała unikatowego wyrazu. Meble o białych frontach i korpusach z wzorem naturalnego drewna prezentują się lekko i nowocześnie za sprawą wysokich nóżek oraz przeszkleń. Całość kompozycji wnętrza dopełnia lampa dekoracyjna oraz nowoczesny fotel wypoczynkowy o futurystycznej formie bryły. Zwieńczeniem aranżacji jest ściana pokryta płytami z betonu architektonicznego, która doskonale łączy cechy estetyczne stylu nowoczesnego i loft.

Mieszkanie w stylu nowoczesnym może mieć różne formy stylistyczne. Od skrajnego minimalizmu i tendencji modernistycznych, przez eklektyzm, aż po przytulne wzornictwo. Każde jest inne i rządzi się innymi prawami. Ważna jest jednak spójność pod względem podkreślania efektu przestronności, wykorzystanie spokojnych kompozycji kolorystycznych i brak przesadnej dekoracyjności. Wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym bazują na minimalizmie, funkcjonalności i prostocie. Dzięki temu stwarzają domownikom sprzyjający relaksowi azyl z dala od codziennego pośpiechu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły