• Biuro
  • Pomieszczenia

zaktualizowano

Organizacja biurka w domowym gabinecie! Proste i funkcjonalne metody!

Home office to obecnie trend, który nabiera na sile. Jest to związane między innymi z tym, że coraz więcej osób przechodzi na system pracy zdalnej w związku z silnym rozwojem rynku e-commerce. W efekcie niezbędne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca do pracy w przestrzeni domowej. Oczywiście centrum domowego biura stanowi funkcjonalne biurko do gabinetu. To jak zorganizujemy miejsce pracy znacząco oddziałuje na naszą wydajność i efektywność podczas wykonywania służbowych zadań. Specjaliści wskazują, że kluczem do sukcesu w tym zakresie jest porządek! Jakie są sposoby na to, aby z łatwością zorganizować miejsce pracy? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wybrać biurko do gabinetu w domu?
  • Na czym polega metoda utrzymywania porządku “5S”?
  • Jakie są sposoby na intuicyjną organizację miejsca pracy w domu?

Idealne biurko do gabinetu w domu

Coraz częściej domowe zacisze staje się też miejscem wykonywania zawodu. Najważniejszym elementem home office jest oczywiście biurko do gabinetu. Jak wybrać idealne? Jeżeli strefa do pracy znajduje się w jednym z pomieszczeń użytkowych, warto wybrać model, który będzie wizualnie harmonizować z aktualną aranżacją wnętrza. Natomiast w przypadku biurka do gabinetu znajdującego się w osobnym pomieszczeniu uzyskujemy całkowitą dowolność w zakresie designu.

Duże znaczenie ma rozmiar biurka, który będzie podyktowany rodzajem wykonywanej pracy oraz metrażem dostępnej przestrzeni.Wysokość mebla należy dopasować do wzrostu użytkownika lub wybrać mebel z regulacją tego parametru. W przypadku szerokości warto wartość tę uzależnić od ilości sprzętu, który musi znaleźć się na blacie. Jeśli ma to być wyłącznie laptop, wystarczy nawet 100 cm powierzchni blatu. Gdy jednak obok niego mają stanąć dodatkowe akcesoria lub sprzęty biurowe, lepiej postawić na większy rozmiar – np. 140 lub nawet 180 cm.

Gdy już wiesz, jak wybrać biurko do gabinetu w domu pod względem jego parametrów funkcjonalnych, czas zastanowić się nad tym, jak je zorganizować, aby z łatwością utrzymywać porządek.

Porządek na biurku do gabinetu – dlaczego ma znaczenie?

Zapewne słyszałeś powiedzenie mówiące, że porządek na biurku, to porządek w głowie. Dobra organizacja biurka pozytywnie wpłynie nie tylko na wydajność podczas pracy, ale też na dobre samopoczucie, co jest wyjątkowo istotne podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Psychologowie wskazują, że przebywając w uporządkowanej przestrzeni, w której panuje zorganizowany ład i czystość, podświadomie czujemy się lepiej i zyskujemy większe zdolności w zakresie skoncentrowania uwagi. Ponadto dobra organizacja w miejscu pracy znacząco ułatwia wykonywanie poszczególnych zadań. Nikt z nas nie lubi w pośpiechu szukać niezbędnego dokumentu, długopisu by coś zanotować.

Wykorzystaj metodę 5S, aby utrzymać porządek na biurku

Podczas organizacji miejsca pracy najlepiej brać przykład z Japończyków. Coraz częściej spopularyzowane przez nich zasady wprowadzane są również w polskich domach. Jedną z takich metod stanowi 5S, której nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw oznaczających kolejne etapy jej wdrażania:

Selekcja – porządek na biurku do gabinetu warto zacząć od selekcji wszystkich rzeczy, które się na nim znajdują. Aby zrobić to efektywnie, przedmioty usunięte z blatu ułóż w jednym miejscu. Opróżnij wszystkie szafki oraz szuflady. Następnie podziel wszystkie rzeczy na 3 grupy:

  • rzeczy niezbędne na biurku do gabinetu – artykuły biurowe podręczne, a więc długopisy, ołówki, spinacze, karteczki, laptopem;
  • przedmioty potrzebne – branżowe książki, dokumenty, notatki. Te rzeczy bez wątpienia są przydatne podczas pracy, ale bardziej okazjonalnie, więc nie muszą być na blacie;
  • zbędne akcesoria (wyrzuć i nie miej sentymentów!).

Systematyka – polega na przypisaniu każdej rzeczy odpowiedniego miejsca jej przechowywania. Oznacza to, że każda rzecz znajdująca się w biurku lub na blacie, musi zawsze wracać do przypisanego jej pojemnika, pudełka czy szuflady. W organizacji pomocne będą różne produkty przeznaczone do przechowywania, jak szuflady, organizery, pojemniki na długopisy itp. Jeżeli masz dużo akcesoriów, które potrzebujesz mieć w zasięgu ręki przydatny okaże się kontenerek.

Sprzątanie – jest to trzeci etap metody 5S. Wskazuje, że porządek na biurku można utrzymać tylko pod warunkiem, że będziemy regularnie sprzątać tę przestrzeń. Warto wypracować w sobie nawyk, aby za każdym razem po skończonej pracy wszystkie przedmioty rozmieścić na właściwych miejscach. Japończycy wyznają produktywną zasadę, że nie opuszczają pracy póki nie pozostawią biurka w idealnym porządku. Dzięki temu następnego dnia jest im łatwiej i przyjemniej rozpocząć kolejny dzień pracy.

Standaryzacja – Japończycy szczycą się swoim zdyscyplinowaniem. Zgodnie z ich założeniami biurko do gabinetu to miejsce pracy, w którym ma panować ład, co wspiera produktywność i koncentrację. Chodzi o wyrobienie w sobie pewnych przyzwyczajeń, które pomogą Ci utrzymać porządek na biurku, jak np. intuicyjne odkładanie użytego zakreślacza do pojemnika zamiast pozostawianie go na blacie. Zawsze kiedy wyjmujesz na wierzch jakieś dokumenty, chowaj je od razu, gdy przestaną być potrzebne.

Samodyscyplina – to już ostatni etap metody 5S, który polega na utrzymywaniu i doskonaleniu wdrożonych w życie zasad. Obserwuj swoje samopoczucie oraz efektywność podczas pracy i staraj się na bieżąco weryfikować, co jeszcze możesz usprawnić, aby podnieść poziom swojego komfortu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły