• Inspiracje

zaktualizowano

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny — inspiracje

Nie wiadomo kiedy Twoja mała dziewczynka zmieniła się w niezależną nastolatkę? W takim razie w najbliższym czasie czeka Was wiele inspirujących zmian! Część z nich przeprowadzicie wspólnie — jak choćby zmiana w aranżacji pokoju. Nie wiesz, od czego zacząć, aby królestwo Twojej córki wciąż było funkcjonalne i naprawdę się jej podobało? Poznaj więc najważniejsze zasady, którymi warto kierować się, urządzając pokój młodzieżowy dla dziewczyny!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najważniejsze zasady urządzania wnętrz dla nastolatków?
  • Jak dobierać meble do pokoju młodzieżowego?
  • Które kolory sprawdzą się w młodzieżowym wnętrzu?
  • Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny na poddaszu?
  • Jak urządzić pokój, w którym zamieszkają nastoletnie siostry?

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny — od czego zacząć?

Kiedy urządzasz pokój dla nastoletniej dziewczyny, pamiętaj przede wszystkim o tym, że wnętrze będzie pełniło kilka ważnych funkcji! Nawet na najmniejszej przestrzeni musi zmieścić się miejsce do nauki, odpoczynku, przyjmowania przyjaciół oraz spania. Nastolatka powinna mieć również możliwość swobodnego przechowywania swoich rzeczy: nie tylko książek czy gadżetów, ale też kosmetyków i ubrań. W pokoju młodzieżowym dla dziewczyny nie może więc zabraknąć pojemnej szafy oraz regału z półkami.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny - inspiracje
Zestaw mebli młodzieżowych Delta

Dobrze byłoby też umieścić w pokoju córki sporych rozmiarów lustro (np. wbudowane w drzwi szafy) albo toaletkę. Dzięki temu nastolatka zyska przestrzeń do przeprowadzania swoich pierwszych eksperymentów z wyglądem! A to bardzo ważne dla dziewcząt w tym wieku.

Warto wiedzieć!

Nastolatki mają zwykle silną potrzebę wyrażania siebie — i to na wielu polach. Kiedy więc urządzasz pokój młodzieżowy dla dziewczyny w tym wieku, bierz pod uwagę jej zdanie! Rozmawiaj z córką o szczegółach, pozwól wybierać kolory ścian oraz dekoracyjne detale. Aranżacja ma przecież odzwierciedlać gust nastolatki. Takim podejściem na pewno zyskasz uznanie w oczach córki!

Pomysł na pokój młodzieżowy dla dziewczyny — jakie meble do niego dobrać?

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się zaaranżować pokój nastolatki, powinny pojawić się w nim takie meble jak łóżko, pojemna szafa i biurko. Dobrze byłoby też, aby Twój pomysł na pokój młodzieżowy dla dziewczyny przewidywał przestrzeń do przechowywania książek i codziennych drobiazgów.

  • Łóżko dla nastolatki powinno już mieć „dorosłe” wymiary: ok. 200 cm długości i 80-90 cm szerokości. Jeśli Twoja córka jest towarzyska i często nocują u niej przyjaciółki, wybierz łóżko z dodatkowym, wysuwanym miejscem do spania. Pamiętaj też, aby obok łóżka znalazła się szafka nocna albo chociaż mała półka. Nastolatka będzie mogła odłożyć na nią czytaną wieczorem książkę lub smartfona. Jeśli ilość miejsca na to pozwoli, zainstaluj przy łóżku lampkę nocną. Najlepiej sprawdzi się model z ruchomym ramieniem, dzięki któremu będzie można dowolnie ustawiać kąt padania światła — zależnie od pozycji, w jakiej nastolatka ułoży się do czytania!
Pokój młodzieżowy dla dziewczyny - inspiracje
Zestaw mebli młodzieżowych Sigma
  • Szafa Twojej córki powinna składać się z części z półkami, na których ułoży koszulki i spodnie oraz drążka z wieszakami na sukienki. Jeśli dodatkowo zainwestujesz w gadżety do przechowywania (koszyki, pudełka i tekstylne półki), nastolatce łatwiej będzie utrzymać porządek.
  • Odpowiednio dobrane biurko w pokoju młodzieżowym dla dziewczyny to takie z dużym blatem. Zaleca się, aby jego wymiary wynosiły ok. 100-120 cm długości i minimum 60 cm szerokości. W ten sposób zapewnisz córce wygodę podczas nauki. Biurko pomieści książki, rozłożone zeszyty oraz komputer. Postaraj się ustawić mebel jak najbliżej okna. Wybierz taki model, który ma jak najwięcej szuflad i szafek! Jeśli pokój Twojej córki jest mały, być może wartym przemyślenia rozwiązaniem będzie wstawienie do niego biurka połączonego z toaletką? Po odrobieniu lekcji nastolatka będzie miała gdzie przygotować się na spotkanie ze znajomymi! Ważną kwestią jest też wybór fotela obrotowego, jaki znajdzie się przy biurku. Model dobierz tak, aby zadbać o właściwą postawę córki podczas nauki.
  • W pokoju nastolatki nie może też zabraknąć miejsca do przechowywania drobiazgów! Zależnie od wielkości wnętrza mogą to być regały, półki wiszące albo ustawione przy ścianie szafki. Do każdej z nich pomóż córce dobrać funkcjonalne organizery. Dzięki temu każda rzecz zawsze będzie na swoim miejscu, a pokój pozostanie zadbany i uporządkowany.

Kolor ścian do pokoju nastolatki: szare, białe czy kolorowe?

Kolory w pokoju nastolatki mają ogromne znaczenie! Jaki więc powinien być pokój młodzieżowy dla dziewczyny — szary, biały, a może oparty o mocne kolory ścian? Oddaj głos swojej córce! Uważaj jedynie na ostre, energetyczne albo bardzo ciemne barwy. Takie kolory optycznie mocno pomniejszają przestrzeń. Co więcej, jeśli jest ich dużo, utrudniają odpoczynek i relaks. Jeśli więc Twoja córka jest fanką intensywnych barw, postaraj się przekonać ją, aby ograniczyła się do dodatków w takich kolorach.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny - inspiracje
Zestaw mebli młodzieżowych Pixel

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny na poddaszu

Urządzanie wnętrz na poddaszu to zawsze spore wyzwanie! Jeśli to właśnie w tym miejscu znajduje się pokój Twojego dziecka, zwróć szczególną uwagę na oświetlenie oraz wybór kolorów ścian. Poddasze powinno być jak najbardziej jasne i dobrze oświetlone (jedna lampa sufitowa nie wystarczy!). Światło oraz jasne barwy pomogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Rozważ też możliwość wprowadzenia do pokoju młodzieżowego mebli na wymiar. Narożne biurko czy szafki dostosowane do skosów pozwolą optymalnie wykorzystać przestrzeń i pomieścić jak najwięcej codziennych drobiazgów!

Warto wiedzieć!

W pokoju młodzieżowym na poddaszu, krzesła i fotele warto zamienić na wygodne poduchy do siedzenia. Ułożysz je w kącie pod skosem — w ten sposób stworzysz przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi. Jednocześnie wypełnisz miejsce, z którego młodzież nie mogłaby skorzystać, gdyby zostały w nim ustawione tradycyjne meble.

Pokój nastolatków — jak podzielić wspólną przestrzeń dwójki dzieci

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny może tak naprawdę okazać się pokojem dla dwóch dziewczyn! Co wtedy? Postaraj się wydzielić osobną przestrzeń dla każdej z córek. Jeśli to możliwe, wstaw 2 biurka. Ściany w pobliżu każdego z nich pomaluj na inny kolor — w ten sposób symbolicznie oddzielisz miejsce wyznaczone dla każdej z dziewczyn. Pozwól im też umieścić w swoich częściach dodatki w ulubionych stylach!

Co jeszcze powinno znaleźć się w pokoju dwóch nastolatek? Dobrym rozwiązaniem będzie piętrowe łóżko! Zajmie mniej miejsca niż dwa osobne meble, ale wciąż każda z sióstr będzie miała swój kącik do spania. Postaraj się też wstawić do pokoju sporą szafę — koniecznie z lustrem! Na pozostałej wolnej przestrzeni umieśćcie poduchy do siedzenia, aby dziewczyny mogły przyjmować przyjaciół.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny? Najprościej można powiedzieć, że funkcjonalnie! Taka odpowiedź nie rozwiązuje jednak problemów i wątpliwości większości rodziców! Mamy nadzieję, że o wiele bardziej pomocne okażą się nasze wskazówki, a urządzenie przestrzeni dla nastolatki stanie się dzięki nim łatwiejsze.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły