• Poradnik

zaktualizowano

Poznaj domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk

Przed Tobą ważne zadanie – czyszczenie mebli kuchennych na wysoki połysk. Zadanie nie tak trudne, jak powszechnie się uważa. Choć fronty wykończone na połysk są wymagające w utrzymaniu czystości, to mamy na to sposoby. Zobacz, jak i czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni i nie zwariować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co jest najważniejsze w utrzymaniu czystości frontów mebli kuchennych na wysoki połysk?
  • Jakie są domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk?
  • Jak krok po kroku poprawnie i efektywnie wyczyścić meble na wysoki połysk w kuchni?

Jak i czym czyścić meble lakierowane – czy to trudne?

Czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni to pytanie, które spędza sen z powiek posiadaczy mebli z takim wykończeniem. Z jednej strony piękne, eleganckie meble to marzenie wielu pań i panów domu. Z drugiej jednak, decydując się na taką kuchnię, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie nienagannej czystości jest nieco bardziej wymagające niż w przypadku frontów matowych. 

Trudność nie polega na konieczności zastosowania specjalistycznych środków, lecz na regularności. Fronty na wysoki połysk po prostu dużo mocniej się brudzą. Lub raczej, znacznie szybciej jest to zauważalne. Wystarczy lekkie dotknięcie palcami i od razu ich odcisk jest widoczny. Gorzej, gdy fronty zostaną wybrudzone tłustymi plamami. 

Na wszystko jest jednak sposób. Wbrew temu, co głoszą reklamy, nie potrzebujesz tak naprawdę żadnych specjalistycznych detergentów (choć pewnie w niektórych przypadkach mogą ułatwić Ci sprzątanie). Równie dobrze mogą sprawdzić się domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk.

Podstawą regularne czyszczenie

Nie odkryjemy żadnej tajemnicy, jeśli powiemy Ci, że najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na utrzymanie czystości jest właśnie regularność sprzątania. Niezależnie czy mówimy o sprzątaniu blatów, półek czy czyszczeniu frontów mebli. Banał, a jednak regularny rytuał ścierania brudu natychmiast po jego powstaniu oszczędzi Ci w przyszłości czas na gruntowne czyszczenie.

Ta zasada tyczy się zdecydowanie lakierowanych mebli kuchennych na wysoki połysk. Wyobraź sobie sytuację, w której przygotowujesz pomidorowy sos do swojego popisowego spaghetti i jego część przypadkiem ląduje na białym, lakierowanym na wysoki połysk froncie. Jeśli zadziałasz szybko, wówczas prawdopodobnie unikniesz trwałych, pomarańczowych plam. Nie musimy mówić, co się stanie, jeśli pozostawisz pomidorowe kleksy na kilka godzin lub dni…

Czym czyścić meble lakierowane? Czy potrzebna mi chemia?

Z czyszczeniem mebli lakierowanych na wysoki połysk jest trochę, jak z małym dziełem sztuki. Im mniej agresywnych detergentów, tym lepiej. Zatem staraj się unikać ciężkiej chemii. Nie dość, że może negatywnie wpływać na lakierowaną powłokę mebli, to niedokładnie spłukana może zostawiać powłokę, która będzie się lepić i jeszcze bardziej palcować. 

Warto wiedzieć !

Uważaj też na wszelkiego rodzaju mleczka do czyszczenia frontów. Bardzo często w ich składzie znajdują się mikrodrobinki, które pomagają wprawdzie usunąć uporczywa plamy, ale zdecydowanie nie zalecamy ich do błyszczących frontów. 

Domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk – przegląd

Zatem, czym czyścić meble lakierowane, żeby skutecznie usunąć zabrudzenia? Tak naprawdę nie potrzeba wiele. Skompletuj bardzo miękkie szmatki (świetnie sprawdzą się tu takie z mikrofibry, które są mięsiste, a przy tym z łatwością wyciśniesz z nich większość wody), miskę z ciepłą wodą i ewentualnie szare mydło lub ekologiczny, delikatny płyn do naczyń.

Jak w kilku krokach wyczyścić taka powierzchnię?

  • Zmocz szmatkę w lekko ciepłej wodzie.
  • Bardzo dokładnie wyciśnij z niej wodę, aby szmatka było tylko wilgotna (to ważne, bo nadmiar wody może niekorzystnie wpływać na kondycję płyty meblowej).
  • Teraz okrężnymi ruchami, energicznie przecieraj zabrudzoną powierzchnię.
  • Jeśli brud jest spory, do wody wlej odrobinę szarego mydła w płynie lub ekologicznego płynu. Następnie postępuj, jak powyżej.
  • Żeby uniknąć smug i zacieków, natychmiast użyj drugiej, tym razem całkiem suchej, szmatki. Podobnie jak w poprzednim kroku, wykonuj okrężne ruchy, by pozbyć się nadmiaru wilgoci i zniwelować wszelkie zacieki.

W sieci znajdziesz mnóstwo podpowiedzi i sposobów na czyszczenie mebli kuchennych z połyskiem. Jednak nie wszystkie domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk mogą się sprawdzić. Pamiętasz, jak pisaliśmy o tym, żeby nie stosować zbyt agresywnej chemii do powierzchni lakierowanych? Istnieją też domowe, z pozoru bezpieczne i powszechnine stosowane sposoby, których raczej nie rekomendowalibyśmy w przypadku mebli kuchennych na wysoki połysk.

Przykładowo, nie najlepszym pomysłem będzie mycie roztworem alkoholowym czy takim, który jest wykonany na bazie acetonu. Tego typu środki, nawet przygotowane w domowym zaciszu, mogą być z byt agresywne dla lakierowanej powierzchni. Jeśli zdarzą Ci się mocniejsze plamy i silne zabrudzenia na lakierowanej powierzchni frontów kuchennych, to raczej użyj wody z mydłem. Pamiętaj też o zasadzie szybkiego reagowania. Silnie barwiące plamy z takich pokarmów, jak pomidory, buraki czy jagody potraktuj natychmiast wilgotną szmatką. Szybkie działanie pozwoli Ci uniknąć długotrwałych plam.

Poprawna technika mycia lakierowanych frontów

Lakierowane na wysoki połysk fronty mebli kuchennych powinieneś także traktować w odpowiedni sposób. Przede wszystkim staraj się nie trzeć zbyt mocno ich powierzchni. Lakierowane fronty są bardzo delikatne i niestety podatne za zarysowania. To cena za piękne, lśniące wykończenie. Uważaj na gąbki i wszelkiego rodzaju szmatki z szorstkim wykończeniem. Jeśli zaczniesz intensywnie szorować lakierowaną na połysk powierzchnię takim przyrządem, to bardzo szybko możesz doprowadzić do powstania zarysowań. 

Nie używaj wszelkiego rodzaju szczoteczek, nawet tych z naturalnym włosiem. Nawet te wykonane ze szczeciny czy koziego włosia mogą porządnie zarysować powierzchnię mebli, co nie będzie wyglądało zbyt korzystnie. Niestety remedium na zarysowane fronty lakierowane jest jedno – powtórne malowanie lub zmiana frontów na nowe.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

4.3 z 3 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły