Poznaj najlepszą technikę porządkowania – wiosenne zmiany z Meble Bogart

Czujesz przypływ energii do działania? Masz ochotę uładzić otaczająca Cię przestrzeń? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych patentów na wiosenne porządki w domu. Dzięki nim uda Ci się rozprawić z chaosem, który się do niego wkradł – skutecznie i na dłużej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego dobra motywacja do sprzątania ma tak duże znaczenie?
 • Jak przygotować plan wiosennych porządków?
 • W jaki sposób przeprowadzić selekcję przedmiotów zgromadzonych w domu?

Wiosenne porządki zacznij od znalezienia dobrej motywacji!

Spróbuj spojrzeć na cały ten proces nieco inaczej. Celem wiosennych porządków jest nie tylko przywrócenie domu do stanu, w którym będzie on lśnił. Istotną ich część stanowi organizacja znajdujących się w nim przedmiotów rozumiana jako: 

 • segregowanie, 
 • układanie, 
 • redukcja.

Rezultatem będzie nie tylko poprawa estetyki Twojego mieszkania, ale przede wszystkim większa życiowa przestrzeń, możliwość zebrania myśli, osiągnięcia stanu pełnego spokoju i odprężenia. To jest nagroda, na którą zasługuje każdy z nas.

Tego rodzaju zachęta sprawi, że z większym zaangażowaniem zabierzesz się za sprzątanie. Trudniej Ci będzie je również porzucić pod byle pretekstem. 

Ważne! Podchodzisz do wiosennych porządków ze sporą niechęcią? Mogą one stanowić przyczynek do wprowadzenia dużo ważniejszych życiowych zmian. W ich toku może okazać się, że jest więcej rzeczy, których nie potrzebujesz.

Sprzątając, pozbądź się … sentymentów

Chyba większość z nas ma naturę zbieracza. Na przestrzeni lat „obrastamy” w różnego rodzaju dobra. Najczęściej są to oczywiście ubrania, buty, akcesoria, ale również książki, rozmaite gadżety. Pytanie brzmi: czy naprawdę potrzebujesz aż tylu przedmiotów? 

Podjęcie decyzji o pozbyciu się części z nich będzie łatwiejsze, gdy podzielisz je na:

 • pożyteczne,
 • ładne,
 • pamiątkowe.

Najliczniejszą grupę muszą stanowić przedmioty o walorach użytkowych. Te mające wartość estetyczną i sentymentalną powinny stanowić ich dopełnienie. Liczbą nie mogą równać się z nimi.

Ważne! Zatrzymaj przy sobie tylko te rzeczy, które wywołują u Ciebie pozytywne emocje. Nie dźwigaj za sobą niepotrzebnego bagażu.

Pozbywanie się zbędnych przedmiotów nie musi oznaczać ich wyrzucenia. Zgodnie z filozofią zero waste możesz znaleźć dla nich inne zastosowanie, podarować je osobie, która będzie miała z nich większy pożytek lub po prostu je sprzedać. 

Sięgnij po metody, które usprawnią Twoje działania

Większość osób planuje wiosenne porządki od ustalenia kolejności „ogarniania” wszystkich domowych pomieszczeń. Czy to jedyna metoda, która daje dobre efekty? 

Może zechcesz posłuchać rady japońskiej ekspertki w dziedzinie domowych porządków? Jest nią Marie Kondo – autorka bestsellerowych poradników, które rozeszły się w ponad 11 mln nakładzie na całym świecie. 

KonMarie radzi, aby sprzątanie organizować, kierując się kategorią przedmiotów np. książki, ubrania, dokumenty. W ten sposób będziesz mieć okazję, by zebrać przedmioty danego rodzaju w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie ustalić:

 • jak dużo ich jest,
 • w jakim znajdują się one stanie,
 • których spośród nich możesz pozbyć się bez żalu.

Jeśli zdecydujesz się wypróbować jej podejście, uwolnisz swój dom od nadmiaru rzeczy. Może nawet zmienisz swoje podejście do nabywania nowych.

Ważne! Najpierw określ, które przedmioty chcesz zatrzymać, a dopiero potem szukaj dla nich miejsca. W ten sposób lepiej zagospodarujesz przestrzeń do przechowywania w domu.

Preferujesz klasyczne podejście? Wolisz porządkować pomieszczenia jedno po drugim? Sporządź harmonogram działań. Koniecznie powinien być on możliwy do wykonania. Istotna jest konsekwencja w realizowaniu kolejnych jego punktów. Jeśli będziesz je sobie odpuszczać, stracisz zapał do działania. 

Sprzątając, poruszaj się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli od lewej strony do prawej. W takim układzie będziesz mieć pewność, że nie pominiesz żadnego zakamarka.

Działania zawsze zaczynaj „na wysokościach”, kierując się stopniowo ku dołowi. W ten sposób nie będziesz brudzić na nowo obszarów, które już są wysprzątane.

Pro tip! Wydaje się, że to oczywista sprawa, ale w ferworze działań może umknąć Ci ten fakt. Zanim zabierzesz się za wiosenne porządki, zgromadź wszystkie potrzebne preparaty oraz spory zapas ściereczek. Nie ma nic gorszego niż nieplanowana wyprawa do sklepu, gdy jesteś w trakcie wykonywania pracy.

Grunt to dobra organizacja

Jest jedna ważna zasada: im mniej przedmiotów pozostaje na wierzchu, tym bardziej harmonijne wrażenie daje wnętrze. Na plus jest także większa łatwość utrzymania go w czystości. 

Mimo selekcji przedmiotów nawet w przestronnym mieszkaniu może pojawić się problem braku wolnego miejsca. Pojemność mebli do przechowywania, czyli szaf oraz komód pozwolą Ci zwiększyć różnego rodzaju pojemniki.

Pudła wykonane z przezroczystego tworzywa pomogą Ci poukładać odzież i akcesoria we wnętrzu szafy. Są one wytrzymałe, dają możliwość szybkiego rozeznania się w ich zawartości – bez konieczności otwierania wieka. 

Łóżko z pojemną skrzynią zapewni Ci dodatkową przestrzeń, w której możesz umieścić chociażby sezonową odzież. Posiadacze posłań bez pojemnika na pościel mogą zagospodarować przestrzeń znajdującą się pod nimi. Tak kreatywne podejście do tematu przechowywania sprawdzi się w mieszkaniach o małym metrażu. Przymierzasz się do wymiany łóżka? Sprawdź, które modele w naszej ofercie cieszą się największą popularnością: „Łóżka sypialniane, które pokochaliście”.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy