Poznaj najodważniejsze połączenia aranżacyjne!

Należysz do osób, które nie boją się łączyć ze sobą mocnych kolorów, wzorów i faktur? Lubisz, gdy w domowych wnętrzach dużo się dzieje? Poznaj więc najodważniejsze połączenia aranżacyjne i zainspiruj się podczas urządzania pokoju dziennego!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak niestandardowo łączyć we wnętrzach kolory?
  • Dlaczego warto wprowadzić do salonu mozaikę?
  • Które z najodważniejszych połączeń aranżacyjnych możesz wykorzystać w naturalnych wnętrzach?
  • Które połączenia barw i faktur będą modne w nadchodzących sezonach?

Najodważniejsze połączenia aranżacyjne z kolorem

Oryginalne, odważne aranżacje praktycznie nie istnieją bez… koloru! To właśnie łącząc w spektakularny sposób różne barwy i przełamując utarte schematy kolorystyczne osiągniesz najciekawsze efekty. Na jakie połączenia warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Jeśli jesteś miłośnikiem chłodnej palety barw, postaw na fuksję i błękit! Ściany i meble w tych kolorach stworzą wyjątkową aranżację, obok której nikt nie przejdzie obojętnie!
  • Równie widowiskowo na ścianach będą prezentowały się połączenia szarości z jasnym, cytrynowym odcieniem żółtego albo fioletem. Szarości dobieraj kontrastowo do koloru: im jaśniejszy fiolet, tym ciemniejsza szarość. Żółty połącz z kolei z grafitem albo antracytem.
  • Wolisz ciepłe kolory? W takim razie wprowadź do salonu albo sypialni musztardowy odcień żółtego i połącz go z… fioletem! Najlepiej sprawdzi się równie ciepły, śliwkowy odcień tego koloru. Takie zestawienie barw, kojarzące się z jesienią, pomimo swojej żywiołowości wprowadzi do wnętrza ciepło i harmonię.

WARTO WIEDZIEĆ! Niektóre kolory są na tyle efektowne same w sobie, że nie znoszą konkurencji. Jeśli więc planujesz amarantowe, czerwone albo kobaltowe ściany, inne elementy aranżacji pozostaw neutralne. Możesz natomiast zagrać ich fakturą i materiałem!

Mozaika na ścianę – nie tylko do łazienki!

Najodważniejsze połączenia aranżacyjne to również takie, w których projektanci miksują ze sobą różne faktury i rodzaje materiałów. Świetnym tego przykładem jest położenie intrygującej mozaiki na jednej ze ścian w salonie. Tego typu ozdoby zwykle kojarzą się z łazienką albo kuchnią. W salonie jednak mogą wywołać naprawdę interesujący efekt, który spodoba się zwłaszcza miłośnikom stylów nowoczesnych i glamour.

Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie różnej wielkości płytek i kafli, które stworzą fantazyjne wzory. Możesz rozmieścić je na całej powierzchni jednej ze ścian albo jedynie na jej części. Wnętrze uzupełnij kolorowymi komodami, czy półkami i dodatkami – dobierz je w kolorach, które występują na mozaice. W ten sposób pokój dzienny, choć zaaranżowany odważnie i niestandardowo, wciąż będzie spójny.

Mozaikę na jednej ze ścian możesz także uzupełnić, umieszczając na pozostałych inne zdobienia. Bardzo dobrze sprawdzi się cegła albo kamień. Całość dopełnij kolorowymi meblami. W ten sposób stworzysz intrygujące, nowoczesne pomieszczenie.

Naturalne wnętrza w innej niż zwykle odsłonie

Naturalne wnętrza kojarzą się z takimi barwami jak beż, brąz i zieleń. Najczęściej dominują w nich drewniane, wiklinowe albo bambusowe meble i dodatki. Nudno? W takim razie spróbuj czegoś innego! Do naturalnej aranżacji dodaj… kamień! Wyłóż nim jedną ze ścian albo umieść go na podłodze. Przemyć także do wnętrza nieco ceramiki, a całość uzupełnij meblami z żywicy epoksydowej. Koniecznie też wprowadź do pokoju kolory takie jak błękit, trawiasta zieleń, złoto albo srebro.

Twój salon wciąż będzie należał do wnętrz utrzymanych w jednym z modnych, ekologicznych trendów. Na pewno jednak wyróżni się na tle innych!

WARTO WIEDZIEĆ! Moda na ekologię i naturalne wnętrza będzie jednym z mocniejszych trendów również w kolejnych latach. Świadczą o tym m.in. prezentowane na światowych targach zapowiedzi na 2023 rok.

Odważne połączenia, do których należy najbliższa przyszłość

Szukasz pomysłu na odważne połączenia aranżacyjne, ale wydaje Ci się, że wszystko już było? Wśród trendów na 2023 rok nie zabraknie niestandardowych rozwiązań! Tym razem projektanci idą nieco dalej i m.in. łączą ze sobą kolory z różnych palet. Najmodniejsze będzie zestawienie pomarańczu i czerwieni z chłodnym odcieniem zieleni oraz niebieskościami. Jak je wykorzystać? Kolory z jednej palety (ciepłej albo chłodnej) umieść na ścianach urządzanego pomieszczenia. Z kolei meble i dodatki niech mocno z nimi kontrastują i będą utrzymane w kolorach z przeciwnej palety.

Urządzając wnętrze w taki sposób pamiętaj, jak ważne jest właściwe wyczucie kolorów. Łączenie kontrastowych barw jest bardzo trudne i łatwo tutaj o błędy. Wówczas zamiast wyjątkowej, stylowej aranżacji można stworzyć wnętrze chaotyczne, wręcz groteskowe.

Drugi ciekawy trend, w którym również łączą się ze sobą kontrasty, pozwala grać nie tylko kolorami, ale też kształtami. Projektanci zalecają, aby w jednym pomieszczeniu umieścić zarówno meble o opływowych, obłych kształtach, jak i te bardziej kanciaste. Takie połączenie, podkreślone jeszcze odważna kolorystyką pozwala uzyskać oryginalny i bardzo intrygujący efekt!

Zastosowane w domowych wnętrzach odważne połączenia aranżacyjne od zawsze przyciągają uwagę gości. Takie rozwiązania nie są jednak dla wszystkich. Jeśli cenisz sobie spokój i prostotę, awangardowe, odważne wnętrza mogą Cię przytłaczać. Jeśli jednak lubisz mocne kolory, ciekawe kształty, a przy tym najlepiej odpoczywasz w ruchu i nie znosisz rutyny, takie rozwiązania są właśnie dla Ciebie! Zainspiruj się więc tym, co stworzyli projektanci, a potem przenieś niektóre z ich pomysłów na własny grunt!

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy