Pro tipy — jak powiesić zdjęcia na ścianie

Zastanawiasz się jak sprawić, aby Twój pokój dzienny, przedpokój albo sypialnia stały się bardziej przytulne? Jest na to prosty sposób! Wybierz ulubione zdjęcia z domowego archiwum, wydrukuj je i powieś na ścianach. Dzięki temu wnętrza staną się bardziej oryginalne i pełne ciepła. Łatwiej też będzie Ci zachować dobry nastrój – wystarczy, że spojrzysz na wspomnienia miłych chwil. Jak rozplanować ścienną galerię? Mamy dla Ciebie kilka inspiracji!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak umieścić na ścianie zdjęcia bez konieczności wiercenia dziur?
  • Jakich zasad trzymać się wieszając zdjęcia w salonie i sypialni?
  • Jak powiesić zdjęcia na ścianie w przedpokoju?
  • Jak wieszać zdjęcia bez ramek?
  • Jak wkomponować ulubione fotografie w oryginalną dekorację ścienną?

Jak powiesić zdjęcia na ścianie bez wiercenia dziur?

Sposobów na to, jak powiesić zdjęcia na ścianie jest przynajmniej kilka. Najbardziej tradycyjny zakłada zrobienie w ścianie dziur pod kołki (lub wbicie gwoździ), na których potem zawiesisz wybrane fotografie. Jednak ten sposób ma kilka wad. Pierwszą z nich jest hałas podczas pracy oraz kurz, który trzeba będzie posprzątać po wywierceniu dziur. Drugą kwestią jest niezmienność dekoracji. Kiedy zechcesz zmodyfikować układ domowej galerii ściennej, będziesz musiał najpierw pozatykać wywiercone dziury. A to oznacza większy remont wraz z naprawą ścian! Trzecią kwestią jest to, że bardzo trudno wywiercić dziury idealnie w zaznaczonych wcześniej miejscach. Zwłaszcza, jeśli nie masz w tej kwestii doświadczenia! Jeśli pomylisz się choćby o kilka milimetrów (a planowałeś powiesić kilka zdjęć w równej linii), będzie to widoczne z daleka!

Zdjęcia umieszczone na tablicy w salonie

Dlatego też świetną odpowiedzią na to, jak wieszać zdjęcia na ścianie jest mocowanie ich bez wiercenia! Jak?

  • Pierwszy popularny sposób to wykorzystanie dwustronnych taśm do wieszania zdjęć, rzepów albo przylepców. Taśmę wystarczy pociąć na 4 kawałki i umieścić w rogach zdjęcia albo jego ramy. Potem trzeba już tylko zdjąć folię zabezpieczającą drugą lepką stronę taśmy i przykleić zdjęcie w wybranym miejscu. Stosowanie rzepów do obrazów jest jeszcze prostsze! Twoje zadanie w tym przypadku ogranicza się do przymocowania ich do ściany i ramki zdjęcia, a potem zawieszenia fotografii na ścianie!
  • Dekoracje ze zdjęciami przygotujesz też z wykorzystaniem magnesów ściennych. W tym przypadku jednak będziesz musiał wcześniej przygotować odpowiednio powierzchnię ściany. Magnesy przyczepią się tylko, jeśli pokryjesz ją farbą magnetyczną albo specjalną folią. Ten sposób mocowania zdjęć daje Ci jednak dodatkowe możliwości. Kiedy tylko zechcesz, zmienisz układ zdjęć, albo umieścisz dodatkowo na ścianie pisane kredą sentencje.
  • Jak powiesić zdjęcia na ścianie w ciekawy sposób? Wykorzystaj sznurek i ozdobne klamerki! W ten sposób stworzysz ze zdjęć girlandę, którą możesz umocować na ścianie albo w dowolnym miejscu w pokoju! Za pomocą klamerek możesz też przyczepić zdjęcia do przygotowanej wcześniej metalowej kraty. Taka aranżacja na ścianie będzie prezentowała się bardzo nowocześnie i oryginalnie.

Jak wieszać zdjęcia na ścianie w salonie lub sypialni?

Zdjęcia na ścianie

W salonie i sypialni bardzo efektownie zaprezentują się galerie zdjęć złożone z wielu fotografii. Tylko od Ciebie zależy ile zdjęć wybierzesz oraz na jaki ich rozmiar postawisz! Jak powiesić zdjęcia na ścianie w tych pomieszczeniach?

Jeśli wnętrza w Twoim domu są urządzone w stylu loftowym, dobrym pomysłem okaże się wieszanie zdjęć bez ramek. Postaw wówczas na większy rozmiar fotografii. W salonach skandynawskich i prowansalskich najlepiej zaprezentują się ramki na zdjęcia w kolorach drewna. Do wnętrz glamour wprowadź z kolei zdjęcia w złotych ramach. W nowoczesnych salonach oraz sypialniach, do których chcesz wprowadzić nieco koloru, świetnie będzie wyglądała ścienna galeria w kolorowych ramkach. Bądź jednak konsekwentny, kiedy je wybierasz! Zdecyduj się na ramki tej samej szerokości i jedną paletę barw (ciepłą lub zimną). 

Jak rozłożyć zdjęcia na ścianie? Zależnie od Twojej fantazji! Powieś je w równym rzędzie, symetrycznie względem siebie albo ułóż zupełnie asymetryczną kompozycję!

WARTO WIEDZIEĆ! Jeśli wybierasz ramki do zdjęć w jednym kolorze, możesz pozwolić sobie na to, by różniły się szerokością. W ten sposób cała kompozycja będzie jeszcze ciekawsza, a Ty unikniesz wrażenia przypadkowości i chaosu!

Oryginalna galeria w przedpokoju? Jest na to sposób!

Marzy Ci się ściana ze zdjęciami w przedpokoju? Zatem do dzieła! Wybierz ramki i ulubione zdjęcia, a potem zamocuj je na ścianie. Postaraj się jednak zachować dość dużą odległość od drzwi wejściowych oraz wieszaka na kurtki. Jeśli dekoracje umieścisz zbyt blisko tych elementów, będą przeszkadzały Tobie i Twoim gościom podczas codziennego korzystania z przedpokoju.

Przykładowy pomysł a ułożenie zdjęć na ścianie

Jak powiesić zdjęcia w przedpokoju? Zwykle w tym wnętrzu najlepiej prezentują się duże formaty zamocowane w równej linii. Dzięki temu przedpokój wydaje się optycznie większy i bardziej elegancki. W Twoim domu są schody? Zdjęcia na ścianie w przedpokoju umieść więc kaskadowo, nad kolejnymi stopniami!

WARTO WIEDZIEĆ! Niezależnie od tego, gdzie wieszasz zdjęcia i jaki jest ich format zwróć uwagę, by znajdowały się w zasięgu wzroku. Mocuj je więc na wysokości ok. 160–170 cm od podłogi!

Jak powiesić zdjęcia na ścianie bez ramek?

Zdjęcia na ścianie nie zawsze muszą mieć ramki! Zwłaszcza za pomocą klamerek i magnesów z powodzeniem przyczepisz do ścian właśnie same fotografie, bez dodatków w postaci ram.

Co jednak jeszcze warto wiedzieć? Jak powiesić zdjęcia na ścianie bez ramek, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość i gramaturę papieru fotograficznego! W sytuacji, gdy wieszasz na ścianie zdjęcie w ramce ma to niewielkie znaczenie. Jednak kiedy bez ramki umieścisz na ścianie zdjęcie wydrukowane na cienkim papierze kiepskiej jakości, całość nie będzie dobrze się prezentować. Co więcej, po pewnym czasie zdjęcia mogą się powyginać i wyglądać bardzo nieestetycznie (zwłaszcza te większego formatu). Postaw więc na wydruk na papierze o grubości minimum 200g/m2.

Jak powiesić zdjęcia na ścianie, kiedy rezygnujesz z ramek? W tym przypadku najlepiej postawić na kompozycję złożoną z dużej liczby zdjęć!

Zdjęcia powieszone na ścianie

Jak fajnie powiesić zdjęcia na ścianie i uzyskać oryginalny efekt?

Zastanawiasz się jak powiesić zdjęcia na ścianie, aby osiągnąć intrygujący efekt? Połącz je z innymi elementami aranżacji! Jeśli planujesz do stworzenia galerii ściennej wykorzystać spinacze, zamiast sznurka wybierz… taśmę LED z lampkami! Obok takiej kompozycji nikt nie przejdzie obojętnie!

Jak jeszcze fajnie powiesić zdjęcia na ścianie? Może w formie zegara? Wybierz niewielki zegar, który możesz przykleić do ściany – najlepiej taki bez cyfr. Potem wydrukuj 12 zdjęć w tym samym formacie i zamocuj w równej odległości wokół tarczy zegara, tak, jakby były to kolejne liczby oznaczające godziny!

Zdjęcia możesz też wkomponować w większą aranżację i stworzyć na ścianie np. drzewo genealogiczne Twojej rodziny. Jeśli lubicie podróże, niech na ścianie pojawi się mapa, a wokół niej – zdjęcia z Waszych wypraw! A może masz jeszcze inne pomysły? Śmiało wcielaj je w życie! Dzięki temu Twoje ulubione fotografie zaprezentują się jeszcze ciekawiej!

Jak powiesić zdjęcia na ścianie, aby stworzyć ciekawą kompozycję? Co zrobić, aby nie wiercić dziur? Na te pytania istnieje całkiem sporo dobrych odpowiedzi! Większość z nich możesz szybko i łatwo zastosować w swoim domu. I warto to zrobić! Zyskasz piękną dekorację, która jednocześnie będzie sposobem na poprawę humoru. Każdego dnia przypomni Ci przecież o najprzyjemniejszych chwilach z przeszłości!

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy