Pufa – niepozorny mebel z dużym potencjałem aranżacyjnym

Choć pufa to prosty i niepozorny mebel, to jego możliwości aranżacyjne są naprawdę spore. W tym artykule udowodnimy, że ten mały mebel świetnie sprawdzi się w Twoim salonie i podpowiemy Ci, jak dobrać najlepszy model do swoich potrzeb.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym kierować się podczas wyboru pufy?
  • W jaki sposób możesz wykorzystać pufę w salonie?
  • Jak optymalnie dobrać pufę do salonu?

Pufa do salonu – mebel z potencjałem

Pufa do dosyć niepozorny mebel. Z jednej strony to niewielkich rozmiarów siedzisko, które z pozoru wydaje się być niepraktycznym pożeraczem miejsca. Ale spójrz na niego z innej strony, bo przecież pufa niejedno ma imię i na rynku aż roi się od rodzajów i stylów tego mebla. Udowodnimy Ci, że pufa do salonu to naprawdę niezły pomysł. I wcale nie potrzebujesz dużo miejsca, by móc sobie pozwolić na ten mebel.

Czy istnieje pufa idealna?

Idealna, czyli jaka? Wygodna, pięknie zaprojektowana i praktyczna. Współcześni producenci mebli wprost prześcigają się w swoich projektach i wybór masz naprawdę ogromny. Idealna pufa to taka, która spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

Jak możesz wykorzystać pufę w salonie?

  • Kiedy warto zainwestować w taki mebel? Wtedy, gdy często przyjmujesz gości i nagle okazuje się, że brakuje dodatkowych miejsc siedzących. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się te najmniejsze modele, które na co dzień nie zajmują zbyt wiele miejsca i bez problemu możesz je umieścić w mało widocznym miejscu salonu.
  • Wygodna pufa do salonu to dobry pomysł dla osób, które w tym pomieszczeniu mają zagospodarowaną przestrzeń na kino domowe. Wówczas seanse na miękkich, wygodnych pufach, w których możesz zanurzyć się całym ciałem, mogą się okazać znacznie lepszą propozycją niż seans w profesjonalnej Sali kinowej.
  • Pufa do salonu to praktyczna propozycja dla osób, które posiadają dzieci. Takie miękkie siedzisko, zazwyczaj niższe niż tradycyjny stołek, będzie wygodne i przede wszystkim bezpieczne dla maluchów. Dzięki miękkiemu obiciu dzieciaki nie będą narażone na stłuczenia o kant mebla. Z łatwością też będą mogły się wspiąć na niego, bo istnieją naprawdę niskie modele, które to umożliwiają. Zresztą dzieciakom na pewno spodobają się modele o kształcie worka, o których pisaliśmy wyżej. Frajda ze skakania po takiej pufie jest nie do przecenienia, a nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swoich pociech. Pufy o tym kształcie mogą posłużyć dla najmniejszych, kilkumiesięcznych członków rodziny. Gdy Ty będziesz krzątać się po salonie, Twój maluch bezpiecznie będzie mógł leżeć zanurzony w miękkiej pufie, a Ty będziesz go mieć zawsze na oku.
  • Wiele modeli puf to także dodatkowe miejsce do przechowywania różnych przedmiotów. Pod siedziskiem, które jest jednocześnie przykrywką do wnętrza pufy, znajduje się przestrzeń na wiele drobiazgów, na które na co dzień nie ma miejsca gdzie indziej. Nie dość, że masz mebel, na którym możesz, Ty lub Twoi goście, swobodnie usiąść, to jeszcze zyskujesz miejsce do przechowywania.
  • Dlaczego warto postawić na pufę do salonu? Chyba nie wszystkie decyzje, które podejmujemy, muszą być podyktowane praktycznym i użytecznym argumentem. Może po prostu pufa do salonu to dobry pomysł, ponieważ będzie po prostu pięknie tam wyglądać i spełni funkcję estetyczną. Dodatkowo dopełni zamysł aranżacyjny wnętrza. Jeśli postawisz na bardziej designerski model, wówczas taki mebel będzie niesamowitą dekoracją i mocną dominantą kompozycyjną.

Jak odpowiednio dobierać pufy do wnętrza?

Nie zawsze to, co podoba nam się na witrynie sklepowej lub na wystawie w salonie meblowym będzie odpowiednie do naszego mieszkania. Weź to pod uwagę, dokonując wyboru zakupu tego mebla. Przez to, że w sklepach jest tak wiele modeli, a każdy z nich w zupełnie innym stylu, porządnie przemyśl swój zakup.

Przede wszystkim nie zaczynaj nigdy meblowania salonu od kupna pufy. Ten mebel powinien stanowić dopełnienie Twojego wnętrza. Kolejna sprawa to ilość miejsca, które masz do dyspozycji. Jeśli marzą Ci się duże pufy w kształcie worków, na których wygodnie się rozsiądziesz, ale Twój salon z aneksem kuchennym mierzy 20 metrów kwadratowych, to może nie będzie to zbyt trafny wybór. Nawet jedna taka pufa zajmie sporo miejsca i zamiast czerpać przyjemność z wypoczynku na takim meblu, będziesz frustrować się brakiem wolnej przestrzeni.

Pro tip: Zawsze dobieraj rodzaj i wielkość pufy do gabarytów swojego pomieszczenia. Jeśli nie masz miejsca na dużą pufę, to po prostu jej nie kupuj. Postaw na małe, wygodne modele.

Liczy się styl – pufa do salonu w Twoim stylu

Dobierając pufę do swojego salonu, postaraj się dopasować jej styl do całego wnętrza. Jeśli Twój komplet wypoczynkowy to delikatny projekt mebli na nóżkach z miękkim obiciem z tkaniny, to poszukaj modelu pufy, która będzie odpowiadać tej koncepcji. Pufa utrzymana w tym samym stylu, co kanapa i fotele będzie dla nich małą, idealnie pasującą satelitą.

Jeśli styl Twojego salonu jest bardziej nowoczesny, to postaw na pufy o geometrycznych, prostych, może nieco futurystycznych formach. A może Twój salon do luksusowe miejsce wypoczynku w stylu glamour? Wtedy koniecznie zdobądź tapicerowany model z guzikami lub nabity ćwiekami, który wsparty jest na giętych, rokokowych nóżkach.

Możesz też brawurowo łamać podstawowe zasady w aranżacji wnętrz i wykreować swój własny styl. Wtedy nie przykładaj zbyt dużej wagi do tego, czy Twój mebel pasuje stylem do reszty wnętrza i pozwól sobie na dozę eklektyzmu i indywidualnego charakteru.

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy