Sposób na łatwą metamorfozę salonu

Urządzając swoje wnętrza dbamy o to, aby aranżacja odpowiadała naszym gustom estetycznym. Mimo to w miarę upływu czasu często okazuje się, że czujemy się już znudzeni, a wnętrze się opatrzyło. Jeżeli nie chcesz inwestować w drogi remont lub wymianę całego kompletu mebli do salonu, wystarczy że zmienisz kompozycję kolorystyczną zastosowaną w aranżacji. Wprowadzenie do salonu nowego koloru to najlepszy, a zarazem najłatwiejszy sposób, aby nadać aranżacji zupełnie nowy charakter. Z pomocą dekoratora wnętrz przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą przeprowadzić estetyczną rewolucję w Twoim salonie.

Zacznij od wyboru przewodniego koloru

Dobór kompozycji kolorystycznej we wnętrzu ma niebanalne znaczenie dla całej jego estetyki i stylu. Kolory kształtują charakter aranżacji. Dlatego wymiana dodatków takich jak dekoracje i tekstylia, będzie strzałem w dziesiątkę. Dlatego ich zmiana stanowi najłatwiejszy sposób, aby przeprowadzić metamorfozę salonu. Będzie to najłatwiejsze w przypadku, gdy Twój salon urządzonych jest w myśl minimalizmu, a jego bazę kolorystyczną stanowią odcienie neutralne oraz jasne pastele. Wówczas bez trudu wprowadzając nowy kolor w postaci tekstyliów i dekoracji odmienisz swoje wnętrze. Co więcej, do barw neutralnych dopasujesz każdy kolor. Warto wybrać jeden kolor przewodni, ale upewnij się, że będzie on współgrał ze stylistyką aranżacji. Inne barwy pasować będą do wnętrz eklektycznych, klasycznych, czy też skandynawskich. Warto też sprawdzić psychologię kolorów, czyli dowiedzieć się, jak konkretne barwy wpływają na nasze codzienne samopoczucie. Przykładowo, kolory zimne uspokajają i relaksują, z kolei ciepłe oddziałują pobudzająco i dodają energii. Odcień warto dopasować do stylu życia domowników, jak i aktualnych trendów kolorystycznych.

Kolor przewodni a styl wnętrza

Wybierając kolor przewodni warto wziąć pod uwagę także styl wnętrza. Każdy styl wnętrzarski między innymi definiuje bazę kolorystyczną, która jest mu w pewien sposób przypisana. Na ostateczny wygląd salonu wpływa nie tylko kolorystyka, ale również meble do salonu, zasłony, narzuty i dekoracje. W najmodniejszych aranżacjach skandynawskich wykorzystywane są przede wszystkim delikatne odcienie pastelowe, takie jak błękit, mięta czy pudrowy róż, ale bazę kolorystyczną stanowią zwykle kolory neutralne (biel i szarości). Natomiast we wnętrzach industrialnych doskonale sprawdzają się mocniejsze akcenty kolorystyczne. Oznacza to, że poszczególne detale mogą mieć na przykład kolor intensywnej czerwieni, żółci, butelkowej zieleni, czy turkusu. W eklektycznym salonie popularny jest głęboki granat, musztardowy, czy ciemna zieleń. W nowoczesnych aranżacjach dobrze sprawdzają się zarówno jasne, jak i ciemne kolory. Ciemne odcienie takie jak matowy granat, czerń i antracyt cieszą się obecnie szczególną popularnością.

Zmiana mebla wypoczynkowego

Skutecznym sposobem odmienienia charakteru salonu jest wymiana mebla wypoczynkowego. Strefa wypoczynkowa stanowi w salonie centralne miejsce, które skupia na sobie uwagę i zarazem w dużej mierze kształtuje estetykę aranżacji. Warto więc wykorzystać ten potencjał i za pomocą wymiany sofy lub kanapy wprowadzić nowy kolor do salonu. Wówczas zamiast wybierać uniwersalne, neutralne tonacje, sięgnij po mebel w bardziej intensywnym odcieniu. Zakup nowej sofy lub narożnika w wyróżniającym się kolorze to rewelacyjny sposób, by urozmaicić aranżację i nadać jej nowy wyraz. Taki mebel stanie się kontrapunktem aranżacji wnętrza i swoistą dekoracją o charakterze użytkowym.

 

O autorze

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Powiązane wpisy