Stół okrągły czy kwadratowy – jaki sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu?

Stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli w Twoim domu. To przy nim spędzasz mnóstwo czasu z bliskimi, dlatego wybierz taki, który odpowie na Twoje potrzeby i spełni Twoje oczekiwania. Który będzie lepszy – okrągły czy kwadratowy? Zaczynamy pojedynek na stoły jadalniane!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakimi zasadami kierować się podczas wyboru stołu do jadalni?
 • Jakie są zalety i wady okrągłego stołu?
 • Jakie są zalety i wady prostokątnego stołu?

Idealny stół do jadalni – podstawowe zasady

Zanim podejmiesz decyzję na temat wyboru stołu do swojej jadalni, spójrz szerzej na swoje mieszkanie i odpowiedz sobie na kilka pytań. To, jaki kształt stołu będzie lepszy w Twoim wypadku, zależy w dużej mierze od przestrzeni, jaką masz do zagospodarowania. Czy Twoja jadalnia to osobne, sporych rozmiarów pomieszczenie czy raczej część aneksu kuchennego? Jeśli masz sporo miejsca, to możesz pozwolić sobie na sporej wielkości stół, nawet z funkcją dodatkowego rozkładania. Inaczej jest w przypadku małych powierzchni, gdzie musisz zwracać uwagę na każdy centymetr miejsca.

Istotny jest styl Twojego wnętrza, który w pewnym stopniu determinuje wybór kształtu stołu do jadalni. W romantycznych, eleganckich lub eklektycznych wnętrzach lepiej sprawdzą się stoły okrągłe. Prostokątne z kolei świetnie nadadzą się do klasycznych i bardziej tradycyjnych jadalni.

Kolejną kwestią jest liczba domowników, którzy będą na co dzień zasiadać przy jadalnianym stole. Zastanów się także, czy często przyjmujesz gości, z którymi biesiadujesz. Spożywanie posiłków powinno wiązać się z wygodą i mile spędzonym czasem, dlatego zadbaj o to, by każda osoba miała odpowiednio dużo miejsca. Przyjmuje się zasadę, że każdy powinien mieć do dyspozycji przynajmniej 45 cm szerokości, mierząc na wysokości siedziska.

Przyjrzyjmy się teraz wadom i zaletom obu rozwiązań.

Zalety okrągłego stołu

Okrągły stół do jadalni to propozycja dla tych, którzy cenią sobie klasę i elegancję. Co sprawia, że warto na niego postawić podczas wyboru własnego stołu? Jakie są mocne strony tego rozwiązania?

 • Jedną z jego podstawowych zalet jest to, że wszystkie osoby, które przy nim zasiadają, mają doskonały kontakt wzrokowy ze sobą i nie ma  między nimi hierarchii. To bardzo ważne, jeśli czas spędzany przy stole jest dla Ciebie momentem celebrowania i lubisz ze swoimi domownikami lub gośćmi prowadzić przy nim ożywione dyskusje.
 • Kolejnym atutem okrągłego stołu do
  jadalni jest to, że bardzo łatwo będzie wszystkim sięgnąć po ustawione
  na środku stołu potrawy.
 • Jeśli w Twoim domu mieszkają małe dzieci, to okrągły stół będzie dla nich bezpieczniejszy niż prostokątny z ostrymi kantami. Podczas szalonych dziecięcych zabaw unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i niepotrzebnych guzów na czołach swoich pociech.
 • Stół okrągły jest dużo bardziej elegancki niż prostokątny i wniesie odrobinę szyku do Twojego wnętrza. Szczególnie, gdy wybierzesz model na jednej, ładnie wyprofilowanej nodze.
  Na rynku dostępne są okrągłe stoły rozkładane, więc bez problemu w każdej chwili będziesz mógł powiększyć powierzchnię jego blatu.

Wady stołu o okrągłym blacie

Mimo niewątpliwych zalet okrągłego stołu, musisz wziąć pod uwagę, że taki stół jest nieco mniej ustawny niż prostokątny. Nie będziesz w stanie umieścić go idealnie w kącie pod ścianą, a żeby spełniał swoją funkcję, będzie potrzebował odrobinę więcej przestrzeni.

No i na koniec – okrągły blat nie spełni się w roli dodatkowego blatu roboczego w kuchni. Jeśli więc Twój jadalniany stół będzie pełnił od czasu do czasu taką rolę, to zrezygnuj z okrągłego stołu. Będzie Ci po prostu niewygodnie.

Zalety prostokątnego stołu

Stół jadalniany o prostokątnym blacie to klasyka i aranżacyjny pewnik. Zastanawiasz się, czy to dobry wybór dla Ciebie? Zobacz, jak długa jest lista jego zalet:
Jest bardzo ustawny i optycznie nie zajmuje dużo miejsca. Nawet jeśli Twoje pomieszczenie nie należy do największych, to mały prostokątny stół sprawdzi się rewelacyjnie.

 • Jeśli będziesz potrzebował zorganizować więcej miejsca w swoim pomieszczeniu, to stół o prostokątnym blacie z łatwością wsuniesz pod ścianę do rogu.
 • Bez trudu użyjesz go jako dodatkowy blat roboczy, gdy blaty kuchenne okażą się niewystarczające.
 • Jeśli Twoja jadalnia to strefa przejściowa między aneksem kuchennym a salonem, to stół o prostokątnym blacie będzie w wyraźny sposób wyznaczał tę granicę.
 • Stoły prostokątne najczęściej są rozkładane i istnieją takie modele, które mogą bez problemu podwoić swoją powierzchnię. Dzięki temu na co dzień możesz cieszyć się niewielkim, zgrabnym stołem, a gdy tylko to konieczne, przeobrazić go w jadalniany stół, który pomieści mnóstwo osób.
 • Klasyczny prostokątny kształt sprawdzi się w każdym wnętrzu. Niezależnie czy preferujesz styl nowoczesny, minimalistyczny, czy raczej jesteś miłośnikiem sielskich aranżacji w stylu vintage, prostokątny stół jest absolutnym pewnikiem i strzałem w dziesiątkę.

Wady stołu prostokątnego

Wśród tych licznych zalet musisz wziąć pod uwagę drobne wady tego rozwiązania. W przypadku prostokątnych stołów – szczególnie tych o sporych gabarytach – osoby, które będą siedziały po tej samej stronie, ale oddalone od siebie, będą miały nieco utrudniony kontakt ze sobą.

Podsumowanie

Jaki stół do jadalni wybrać? Który sprawdzi lepiej się w Twoim wnętrzu? To dość nierówny pojedynek, bo tak naprawdę wybór zależy od możliwości aranżacyjnych Twojej jadalni oraz Twoich preferencji. Nawet jeśli nie masz dużej jadalni, a marzysz o okrągłym stole, to jest na to lekarstwo. Postaw na stół z okrągłym blatem niewielkich rozmiarów, który za to ma funkcję rozkładania. Dzięki temu zyskasz kilkadziesiąt centymetrów powierzchni i gdy tylko zaprosisz więcej gości do swojego stołu, dla wszystkich starczy miejsca. Na co dzień będziesz cieszyć się niewielkim stołem o wymarzonym, okrągłym blacie.

Z kolei prostokątny stół do jadalni to bardzo uniwersalne i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego wielkości oraz stylu. Zwróć jedynie uwagę na to, by odpowiednio dostosować wielkość takiego stołu do przestrzeni, w której go postawisz.

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy