Stolik kawowy, czy ława – co wybrać?

Urządzanie strefy relaksu w salonie to spore wyzwanie. Muszą znaleźć się w niej wygodne miejsca do siedzenia, a także poręczny blat na piloty, gazety, przekąski oraz napoje. Który mebel lepiej sprawdzi się przy tym zadaniu: stolik kawowy, czy ława?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym różni się stolik kawowy od ławy?
  • Jakie są ich wady i zalety?
  • Co warto wziąć pod uwagę, wybierając mebel do swojego wnętrza?

Stolik kawowy, czy ława? Który mebel wybrać do salonu?

Podstawę kącika wypoczynkowego w salonie stanowi kanapa (opcjonalnie narożnik). W zależności od przestrzeni dostępnej w pokoju może dołączyć do niej wygodny fotel albo nawet dwa. W mniejszych wnętrzach bardziej użyteczne będą kompaktowe pufy, których ustawienie można zmieniać w zależności od potrzeb.

Takie meble pozwolą Ci uzyskać odpowiednią ilość miejsca do siedzenia dla całej rodziny, a także odwiedzających Cię gości. Nie może być jednak mowy o komfortowym użytkowaniu tej strefy bez powierzchni do odstawienia kubka z herbatą, miski z przekąskami lub chociażby książki. W który mebel warto się zaopatrzyć: stolik kawowy, czy ławę?

Stolik kawowy Scalia

Stolik kawowy – poręczny i bardzo stylowy pomocnik

Przyjęło się myślenie, że zasadnicza różnica pomiędzy tymi meblami sprowadza się do ich wysokości. Stolik kawowy stanowi miniaturową wersję stołu, a co za tym idzie – jest wyższy oraz smuklejszy, niż ława.

Równie częsta jest opinia, że ławy są praktyczniejsze, niż stoliki kawowe. Często zawierają półkę pod blatem na rozmaite potrzebne drobiazgi.

Gdy zapoznasz się z asortymentem sklepu Meble Bogart, przekonasz się, że taki podział to duże uproszczenie. Jak zatem zadecydować, który mebel lepiej dopełni strefę wypoczynkową w salonie: stolik kawowy, czy ława? Podpowiadamy!

Klasykę wśród stolików kawowych stanowią modele z blatem wykonanym z:

  • drewna (sklejki lub płyty MDF), 
  • szkła, 
  • marmuru lub materiału, który wiernie naśladuje jego wygląd. 

Osadzony jest on zazwyczaj na metalowym stelażu. Taka konstrukcja sprawia, że stoliki kawowe cechują się dużą lekkością – nie tylko optyczną. Można je przenosić do woli. 

Tego typu meble mają mniejsze gabaryty niż ławy. Nie jest trudno zaplanować ich rozkład w przestrzeni pokoju. Taki pomocnik może stanąć przed kanapą lub tuż przy jej boku.

Stolik kawowy Carmelin

Warto wiedzieć! Można kupić zestaw złożony z dwóch, a czasem nawet trzech sztuk w zestawie. Każdy tworzący go stolik ma identyczny wygląd, ale odmienną wielkość. Takie rozwiązanie pozwala na chowanie modułów – jeden pod drugim. Możesz cieszyć się trzema meblami w czasie spotkań towarzyskich i jednym na co dzień.

Warto wspomnieć o designerskim wyglądzie stolików kawowych. Ich konstrukcja niby jest prosta, ale przyciąga oko. Smaczkiem w budowie modeli z metalową podstawą, jest sposób jej ukształtowania naznaczony geometrią. 

Czarny stelaż pasuje do aranżacji industrialnych, a także boho i scandi. Połyskujący wspaniale będzie komponował się z wnętrzami klasycznymi, nowoczesnymi oraz szykownymi aranżacjami w stylu nowojorskim lub glamour.

Warto wiedzieć! Nowoczesne stoliki kawowe często przybierają formę „pudełka”. Mogą wypełniać je szuflady lub układ złożony z przegródek oraz zamkniętych schowków. Takie meble są funkcjonalne, a do tego mają potencjał, by stać się główną ozdobą Twojego wnętrza.

Co jest wadą stolików kawowych? Z pewnością niewielka ilość miejsca na ich blacie. Na tym polu trudno jest im konkurować z ławami.

Ława – bardzo solidny mebel do różnych zadań

Ławy wielu osobom kojarzą się z tradycyjnym wystrojem. Faktycznie na ogół wyróżnia je dosyć masywna i rozłożysta bryła wykonana z drewna. Współcześnie produkowane modele z dużą łatwością odnajdują się we wnętrzach nowoczesnych, a także industrialnych. Bez problemu można znaleźć moduły, które wykorzystują w swojej konstrukcji metal oraz szkło.

Ławostoły zazwyczaj mają większe wymiary i są cięższe od stolików kawowych. To nie sprzyja częstym zmianom ich umiejscowienia w salonie. Dla takiego mebla trzeba znaleźć optymalną lokalizację plus trochę wolnej przestrzeni dookoła.

Stolik kawowy Nicole

Warto wiedzieć! Taki moduł można umieścić przed kanapą, a gdy zaistnieje konieczność, by zwolnić to miejsce – dosunąć go do ściany. Jego na ogół prostokątny kształt pozwala na zastosowanie takiej konfiguracji bez obniżania walorów estetycznych i użytkowych aranżacji.

Ławostoły często mają półki pod blatem. Można na nich przechowywać przedmioty, które powinny być pod rękę, ale niekoniecznie na wierzchu.

Nadal nie wiesz, który mebel jest praktyczniejszy: stolik kawowy, czy ława? W rozstrzygnięciu może pomóc Ci znajomość jednego ważnego faktu. Wiele ław można rozkładać. Jest to możliwe dzięki wkładce wydłużającej, która zwiększa powierzchnię ich blatu. W przypadku niektórych modeli w grę wchodzi także jego podniesienie, co pozwala spożywać przy nich posiłki w naprawdę komfortowych warunkach.

Przy takim meblu niewielka rodzina może wygodnie spożywać posiłki na co dzień. W czasie większych okazji po rozłożeniu go zyska kilka dodatkowych miejsc dla gości.

Podsumowanie: co będzie lepszym wyborem, stolik kawowy, czy ława?

Stoliki kawowe są bardziej ustawne, dzięki czemu lepiej zdają egzamin w niewielkim salonie. Rozłożysta ława może zająć całą dostępną przestrzeń, ograniczyć swobodę poruszania się po nim.

Szukasz designerskiego mebla, który uatrakcyjni Twoje wnętrze? Stolik kawowy spełni Twoje oczekiwania. Zależy Ci na przestrzeni do przechowywania? A może cenna jest dla Ciebie możliwość zyskania dodatkowych miejsc przy stole? Lepiej w Twoje potrzeby wpisze się ława.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy