Świąteczne wnętrze jak z Amerykańskiego filmu? Sprawdź, jak je urządzić!

Wyobraź sobie, że wracając z pracy, otwierasz drzwi domu i czujesz słodki zapach pierniczków. Gdzieś z daleka dobiegają dźwięki kolęd. Wchodzisz do salonu, w którym czeka pięknie ubrana, wysoka choinka. Patrzysz na nią, korzystając z ciepłego światła niewielkich lampek rozwieszonych tu i ówdzie… Brzmi nieosiągalnie jak kadr ze świątecznego filmu? Nie z nami! Pomożemy Ci stworzyć wyjątkowe świąteczne wnętrze w Twoim domu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozmieścić świetlne dekoracje, by uzyskać świąteczną atmosferę?
  • Które ozdoby ustawić przy kominku?
  • Jak dobrać dekoracje, by nowoczesne wnętrze w czasie świąt stało się bardziej przytulne?
  • Jak świątecznie urządzić salon, wykorzystując klasyczne, naturalne dekoracje?

Magia świątecznych światełek!

Jaki jest Twój ulubiony świąteczny film? Kultowy „Kevin sam w domu”, „Sylwester w Nowym Jorku” czy może „Ekspres polarny”? Wszystkie łączy niepowtarzalna, przytulna atmosfera, którą podkreślają wyjątkowo udekorowane pomieszczenia.

Jak odtworzyć bijące z nich ciepło? Świąteczne wnętrze w amerykańskim stylu nie może obyć się bez… światełek! Być może zauważyłeś, że w większości filmowych wnętrz –  domów, a nawet centrów handlowych – małe lampki obecne są nie tylko na choince. Otaczają futryny drzwi i ramy okienne, oplatają donice z kwiatami, a także wesoło migocą przytwierdzone do szyb. Dzięki temu salon czy sypialnia stają się bardziej nastrojowe, a wchodzące do wnętrza osoby już od progu wyczuwają klimat Bożego Narodzenia.
Nie bój się zastosować tego triku również w swoim domu! Wykorzystaj sznury lampek choinkowych i przyozdób nimi pomieszczenia. W oknach umieść pojedyncze wiszące lampki – osiągniesz wówczas delikatny, subtelny efekt. Jeśli chcesz więcej, wykorzystaj całe kurtyny lub girlandy świetlne!


ideaWARTO WIEDZIEĆ!

Świąteczne wnętrze powinno być ciepłe i przytulne. Dlatego też korzystaj głównie z żółtych lub pomarańczowych światełek. Dobrze sprawdzą się również kolorowe lampki. Unikaj natomiast ozdób emitujących chłodne, białe światło.

Świąteczne wnętrza z kominkiem

Czy w Twoim salonie, tak jak w niemal każdym świątecznym wnętrzu znanym z filmów, znajduje się kominek? Jeśli tak – skorzystaj z tego, by jeszcze bardziej podkreślić atmosferę świąt.
Popularnymi ozdobami, które sprawią, że kominka pozazdrościłby Ci sam święty Mikołaj, są:

  • Girlandy wykonane z naturalnych (bądź sztucznych) gałązek świerkowych, przyozdobionych bombkami i łańcuchami. Możesz umieścić je na gzymsie kominka albo ułożyć na podłodze przed nim;
  • Ozdobne bożonarodzeniowe wieńce, które pięknie wyglądają zawieszone nad kominkiem;
  • Skarpety z imionami domowników! Zaopatrz się w nie zwłaszcza, jeśli święta spędzasz z dziećmi;
  • Figurki oraz świece ze świątecznym motywem. Takie dekoracje warto ustawić na gzymsie kominka albo podłodze tuż przy nim. Światło świec skomponuje się z ogniem płonącym w kominku, a kiedy będzie trzeba – dobrze go zastąpi.


ideaWARTO WIEDZIEĆ!

Jeśli kominek udekorujesz wieńcami lub girlandami z naturalnych gałęzi, zyskasz dodatkowo przepiękny zapach. Ciepło z kominka sprawi, że aromat będzie dłużej wyczuwalny w całym domu.

Nowoczesność w bożonarodzeniowej odsłonie

Twój dom jest urządzony w stylu nowoczesnym lub industrialnym, więc obawiasz się, że nie uda Ci się nadać wnętrzom wymarzonej, świątecznej atmosfery? Nic bardziej mylnego! Zainspiruj się fantastyczną komedią romantyczną „To właśnie miłość”. Niemal wszystkie wnętrza, które możesz zaobserwować w tym filmie, urządzone są właśnie w nowoczesnym stylu. A mimo to nie brakuje im bożonarodzeniowej przytulności i ciepła. Jak to możliwe?

W „To właśnie miłość” każde świąteczne wnętrze zostało uzupełnione o eleganckie dodatki i ozdoby. W Twoim salonie czy sypialni mogą pojawić się podobne. Wybieraj stylowe złote, srebrne lub białe ozdoby o klasycznym kształcie. Dobrze sprawdzą się świece i świeczniki w kształcie bombek, białe figurki reniferów czy subtelnie ozdobione wieńce świąteczne. Pamiętaj także, aby dopasować kolorystycznie do reszty wystroju ozdoby, które pojawią się na choince. Postaw na jeden kolor przewodni i trzymaj się go w całym wnętrzu. Jeśli zdecydujesz się na złote dodatki, na choince umieść bombki i światełka w tym właśnie kolorze. Wolisz srebro? Niech także choinka będzie srebrzysta.

Skorzystaj również z tego, że w nowoczesnym lub industrialnym wnętrzu możesz pozwolić sobie na swobodną zabawę formą i konwencją. Jeśli chcesz, zamiast zielonej, wybierz więc choinkę w kolorze białym lub niebieskim.

Naturalne świąteczne wnętrza: choinka i drewniane ozdoby

Podobają Ci się ozdoby bożonarodzeniowe wykonane z naturalnych materiałów? Możesz więc urządzić świąteczne wnętrze nie tylko wyglądające jak kadr z amerykańskiego filmu, ale też bardzo modne! Jednym z najważniejszych trendów na sezon 2021/22 jest właśnie zwrot ku prostocie, naturze i stylowi retro. Jak urządzić takie wnętrze?
Postaw na minimalistyczne ozdoby choinkowe. Idealnie sprawdzą się drobiazgi wykonane ze szkła, papieru, drewna albo suszonych owoców. Większość z nich powinna być utrzymana w ciepłych, świątecznych kolorach: zieleni, czerwieni i złocie.
Kiedy choinka będzie już gotowa, przejdź do pozostałych dekoracji. Wybierz girlandy i wieńce z naturalnych gałęzi, które ułożysz na stole albo zamocujesz nad oknami. Na komodzie i stoliku kawowym ustaw donicę z golterią lub gwiazdą betlejemską. Pamiętaj także o zainstalowaniu w oknie lampek w ciepłym kolorze!

Pięknie urządzone, świąteczne wnętrze sprawi, że w Twoim domu zagości magia Bożego Narodzenia. Salon, na którego udekorowanie poświęcisz nieco więcej czasu niż zwykle, na pewno zachwyci wszystkich Twoich gości. Wpłynie też na pozostałych domowników – chętniej i częściej będą zaglądać do wnętrza. Dzięki temu spędzicie razem o wiele więcej radosnych chwil. A Ty poczujesz się jak bohater swojego ulubionego, świątecznego filmu!

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy