Szafa przesuwna – dlaczego nie może zabraknąć jej w Twoim domu?

Meblując swoje mieszkanie niejeden raz będziesz stać przed trudnym wyborem. Na rynku jest tak wiele modeli, że czasem trudno się zdecydować na ten właściwy. W tym artykule pokażemy Ci, dlaczego szafa przesuwna to obowiązkowy produkt na meblowej liście zakupów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego wybór szafy przesuwnej to dobre rozwiązanie aranżacyjne?
  • W jakich pomieszczeniach sprawdzi się szafa przesuwna?
  • Jakie są największe atuty szafy przesuwnej?

Szafa przesuwna – idealna do wąskich i niewielkich pomieszczeń

Można wymieniać mnóstwo zalet szaf przesuwnych, ale chyba największym ich atutem jest fakt, że sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Masz wąski, długi przedpokój i nie możesz pozwolić sobie na tradycyjną szafę? Nic straconego! Z pomocą przychodzi szafa przesuwna, która pomieści wszystkie kurtki i płaszcze oraz mnóstwo innych przedmiotów. Dzięki przesuwnym drzwiczkom bez trudu dostaniesz się do każdej strefy wewnątrz Twojej szafy.

Szafa przesuwna również wspaniale sprawdzi się w niewielkich sypialniach. Jeśli Twoje mieszkanie to nie komfortowe 100 metrów kwadratowych i oddzielna, duża garderoba, to zwróć uwagę na szafę z drzwiami przesuwnymi. Nawet jeśli powierzchnia Twojej sypialni to zaledwie 10 metrów kwadratowych, jesteś w stanie wstawić do niej funkcjonalną szafę. Właśnie taka jest szafa przesuwna, które nie zabiera dodatkowego miejsca na tradycyjne drzwi na zawiasach. Bez trudu sięgniesz każdego ranka po swoje ciuchy.
https://www.meble-bogart.pl/uploads/products_clear/4990/szafa-przesuwna-alfa-180-200---dab-sonoma-jasny09231.jpg

Zalety konstrukcyjne szafy przesuwnej

Dzięki temu, że w takiej szafie rezygnujemy z tradycyjnych, uchylanych drzwi, zazwyczaj są one znacznie szersze niż te z drzwiami uchylnymi. To sprawia, że dużo łatwiej dostaniesz się do schowanych w niej przedmiotów. Przesuwna konstrukcja drzwi ma jeszcze jeden plus: tego rodzaju szafa staje się znacznie bardziej ustawna. Nie musisz obawiać się, że otwierane drzwi będą kolidować z usytuowanymi w pobliżu innymi meblami, drzwiami czy ścianą.

Walory estetyczne szafy przesuwnej

Za co kochamy szafy przesuwne? Za ich różnorodność wykończenia. Zwróć uwagę na to, że szafa przesuwna jak żadna inna może mieć nieskończoną liczbę oblicz. Z jednej strony jej fronty mogą być wykonane z jednolitego materiału, który stanowi integralną całość z korpusem, sprawiając wrażenie gładkiej, niewyróżniającej się powierzchni. Wtedy taka szafa idealnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach o minimalistycznym charakterze lub w małych przestrzeniach, gdzie mebel zleje się z powierzchnią ściany.
 https://www.meble-bogart.pl/uploads/products/36815szafa-przesuwna-120-farys-b709127.jpg
Z drugiej strony szafa przesuwna może mieć wykonane drzwi z różnych materiałów, które nadadzą jej wyjątkowego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem będą drzwi pokryte taflą lustrzaną. Takie rozwiązanie ma kilka atutów. Lustrzane fronty to przede wszystkim praktyczne rozwiązanie w kontekście szafy garderobianej. Dzięki temu nie musisz zastanawiać się nad miejscem na dodatkowe lustro sporych gabarytów, w którym można przejrzeć się swobodnie. Funkcję lustra, w którym sprawdzisz swój look przed wyjściem do pracy lub na imprezę będzie pełniła tafla lustrzana, która pokrywa drzwi Twojej szafy przesuwnej.
Fronty szafy przesuwnej pokryte taflą lustrzaną na całej swej powierzchni to doskonałe rozwiązanie dla małych pomieszczeń, ponieważ lustro optycznie powiększa przestrzeń. To szczególnie istotne w przypadku wąskich, słabo doświetlonych pomieszczeń.
ideaPRO TIP
Jeśli masz taką możliwość, to nie kieruj swojej szafy przesuwnej lustrzanymi frontami w stronę okna. Wpadające wprost na taflę lustra światło dzienne utrudni Ci przeglądanie się w zwierciadle.
Oprócz frontów lustrzanych, zwróć także uwagę na te modele, które łączą różnego rodzaju materiały w konstrukcji frontów. Interesująco prezentują się drzwi przesuwne wykonane z płyty i metalu, albo z różnych rodzajów płyty, bądź łącząc opisywane powyżej lustro z płytą meblową. To daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i sprawi, że szafa przesuwna sprawdzi się w każdego rodzaju wnętrzu.
 https://www.meble-bogart.pl/uploads/products_clear/52361/szafa-przesuwna-new-uniwersal-18---bialy-lustro48122.jpg

Przedpokój, sypialnia, a może pokój dziecka lub…kuchnia? Tu sprawdzi się szafa przesuwna

Wybór szafy przesuwnej do przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecka wydaje się dosyć oczywisty i bardzo popularny. Ale czy wiesz, że coraz częściej w aranżacjach nowoczesnych mieszkań wykorzystuje się drzwi przesuwne w przestrzeni kuchennej? To świetny sposób na ukrycie sprzętu AGD, takiego jak piekarnik, zabudowana mikrofalówka czy nawet lodówka, której nie chcesz eksponować. Takie rozwiązanie będzie bardzo praktyczne, jeśli Twoja kuchnia to w zasadzie aneks kuchenny, który stanowi integralną część otwartego salonu. Wyobraź sobie, jakie to funkcjonalne i wygodne, gdy przyjmujesz swoich gości w salonie, ale akurat tego dnia nie planujesz żadnych popisów kulinarnych. W kilka chwil możesz ukryć swoje kuchenne królestwo.
Zwróć jednak uwagę na to, że fronty w szafach przesuwnych w części kuchennej powinny idealnie współgrać z aranżacją całej przestrzeni, do której należą. Jeśli w salonie chcesz postawić szafę lub komodę, to postaraj się tak dobrać fronty swoich mebli, by tworzyły spójną kompozycję. Nie oznacza to, że te w strefie kuchennej muszą być identyczne, jak w przestrzeni salonu. Chodzi o mądre łączenie kolorów i faktur.

Podsumowanie

Szafa przesuwna to szereg zalet. To bardzo ustawny mebel, za pomocą którego nawet w niewielkich mieszkaniach możesz stworzyć praktyczną i pojemną garderobę. To także sposób na optyczne powiększenie wnętrza, co może być zasługą lustrzanych frontów. Sprawdź nasze modele szaf przesuwnych i wybierz idealny do swojego mieszkania.

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy