• Pomieszczenia

zaktualizowano

Tania metamorfoza jadalni w 2 krokach

Jadalnia jest szczególnym wnętrzem. To w niej zacieśniają się rodzinne więzi podczas spędzania wspólne czasu przy stole i delektowaniu się apetycznymi posiłkami przygotowanymi z miłością. Wnętrze to musi więc zostać tak urządzone, aby zapewniać zarówno komfort, jak i wrażenia estetyczne. Z czasem jednak każda aranżacja może się znudzić przez co zapragniemy zmian. Jeżeli jednak nie chcesz inwestować czasu i pieniędzy w inwazyjny remont i wymianę kompletu mebli jadalnianych, dobrym pomysłem będzie metamorfoza w zakresie dekoracyjności. Jak odmienić wygląd jadalni w 2 krokach?
 
 
Jadalnia i jej funkcje
 
Jadalnia jest wnętrzem, które pełni co najmniej dwie istotne funkcje. Po pierwsze wykorzystujemy ją na co dzień jako miejsce do biesiadowania w gronie najbliższych i delektowania się posiłkami we wspólnym gronie. Natomiast warto pamiętać, że ponadto pełni też ona rolę reprezentacyjną. Bowiem to w jadalni przyjmowani są goście, celebrowane są ważne wydarzenia rodzinne, a także odbywają się proszone kolacje. Urządzenie jadalni wymaga więc staranności w zakresie zapewnienia komfortu, miejsca na przechowywanie zastaw stołowych i innych jadalnianych akcesoriów, a także estetyki dzięki której zapanuje tam przyjazny klimat. Jeżeli jednak znudzi nam się wygląd dotychczasowej aranżacji jadalni, możemy w łatwy i tani sposób ją odświeżyć i nadać efektownego, nowego charakteru. Zamiast wykosztowywać się na remont i wymianę umeblowania, skoncentrujmy się na dodatkach. Piękne dekoracje i akcesoria mają bowiem wielki potencjał w zakresie kształtowania sposobu odbioru każdego wnętrza.
 
 
Komplet Country III
Krok I – Dekoracje stołu jadalnianego
 
Stół w jadalni jest bezsprzecznym bohaterem tego wnętrza i to on skupia na sobie uwagę zarówno ze względu na centralne ustawienie, jak i większy w porównaniu z innymi meblami gabaryt. Z resztą to przecież właśnie przy nim zasiadamy, by wspólnie ucztować lub cieszyć się towarzystwem bliskich i znajomych osób. Dlatego najlepszym sposobem na nadanie całej aranżacji jadalni nowego wyrazu będzie zmiana dekoracji stołu. Warto wybrać nie tylko nowe obrusy i bieżniki dekoracyjne, ale także dodać kilka nowych dekorów np. świecznik lub ozdobne uchwyty do serwetek. Popularnym obecnie trendem jest przygotowywanie oprawy stołu, jakby zaraz ktoś miał zasiąść do posiłku. Oznacza to, że stół przez cały czas jest nakryty zastawą stołową, serwetami i naczyniami. Dzięki temu wręcz zaprasza, by przy nim przysiąść i oddać się posiłkom i rozmowom z domownikami. Całość pięknie dopełnią także dopasowane do reszty zastawy podkładki dekoracyjne na stół.
 
Krok II – Doceń dekoracyjną moc bibelotów
 
Drobiazgi takie jak figurki, ramki ze zdjęciami, a także działa sztuki to elementy wyposażenia wnętrz, które sprawiają że kształtowany jest styl i ostateczny charakter każdej aranżacji. Idealnie odzwierciedla tę zależność słynne powiedzenie wskazujące, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Aby nadać swojej jadalni nowego wyrazu i odświeżyć jej estetykę, warto więc wymienić w niej wszystkie elementy dekoracyjne. Doskonale sprawdzi się tu w szczególności ceramika dekoracyjna, która może stanowić ozdobę stołu jadalnianego, a także zostać ustawiona na blatach mebli i parapetach. Ponadto nie bójmy się odmienić dekoracje ścienne. Warto raz na jakiś czas wymienić obrazy, a także rośliny w kwietnikach.
 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły