• Poradnik

zaktualizowano

Jak wyczyścić welurową tapicerkę?

Meble pokryte welurową tapicerką zyskują na rosnącej popularności, zwłaszcza w wyposażeniu pokoju dziennego. Nic w tym dziwnego, gdyż pasują do różnych stylów wnętrzarskich i sprawiają, że poszczególne aranżacje nabierają nuty niewymuszonej elegancji, prestiżu, ale i swoistej przytulności. Jednak specyficzna faktura tkaniny sprawia, że wiele osób zastanawia się, jak powinno przebiegać czyszczenie welurowej tapicerki. Na szczęście obawy związane z tym, że pielęgnacja i czyszczenie weluru będą zbyt wymagające i czasochłonne są niepotrzebne. Dostępne są proste sposoby na szybkie i skuteczne pielęgnowanie mebli welurowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym się charakteryzuje welur?
  • Jak powinno przebiegać czyszczenie welurowej tapicerki?
  • Jak przeprowadzić czyszczenie welurowej tapicerki domowymi sposobami?

Co to jest welur i czym się charakteryzuje taka tapicerka?

Welur charakteryzuje się szczególną miękkością i delikatnością, dzięki czemu jest wyjątkowo przyjemny w dotyku. Ponadto wyróżnia go szlachetny wygląd, więc doskonale dopełnia kompozycje poszczególnych aranżacji wnętrzarskich, nadając im elegancki wyraz. Meble tapicerowane welurem wyglądają stylowo i efektownie, a odpoczynek na nich to czysta przyjemność, gdyż tapicerka jest bardzo przyjemna w odbiorze. Welur zawsze był uznawany za materiał luksusowy. Obecnie meble nim obite są bardzo modne i dostępne właściwie dla każdego. Jak wygląda welur? Jest to subtelnie połyskliwa tkanina z dłuższym włosiem układającym się w jednym kierunku (podobnie jak plusz). 

Narożnik rozkładany do salonu Navias

Meble welurowe doskonale sprawdzą się nie tylko we wnętrzach urządzonych z przepychem i w myśl stylów klasycznych, ale również w wielu współczesnych aranżacjach. Przykładem mogą być lofty, w których często możemy dostrzec piękne tapicerowane welurem narożniki, fotele i krzesła. Welurowe materiały na zasadzie kontrastu bardzo dobrze prezentują się w towarzystwie metalu, dlatego łatwo z nich stworzyć efektowne aranżacje wnętrzarskie.

Czyszczenie welurowej tapicerki – od czego zacząć?

Czyszczenie welurowej tapicerki, tak jak w przypadku wielu innych tkanin obiciowych, warto zacząć od odkurzenia całej powierzchni mebla. Pranie i wycieranie przed odkurzaniem jest złym pomysłem, gdyż w ten sposób kurz i zabrudzenia są rozcierane i wchodzą w głąb tkaniny. Dlatego takie działanie może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jeśli zatem na meblach nie ma bardzo wyraźnych zabrudzeń i wielowarstwowych plam, możesz od razu przejść do odkurzania. Wykorzystaj do tego miękką szczotkę nakładaną na rurę odkurzacza i przeciągaj nią w kierunku naturalnie układających się włosów.

http://fotel%20z%20przeszyciami%20 Fotel z przeszyciami Merion

1044.00 zł 1044.00 zł

Jeżeli natomiast na materiale są już wyraźnie widoczne lub jakieś mokre plamy, najpierw należy je usunąć. Możesz to zrobić przy pomocy delikatnej ścierki z mikrofibry. To pomoże Ci w zdrapaniu zabrudzeń i uzyskaniu gładkiej powierzchni gotowej do odkurzenia.

Czyszczenie welurowej tapicerki z mokrych plam

Fotel obrotowy Carrera

Jak powinno wyglądać czyszczenie welurowej tapicerki w przypadku zalania, np. kawą lub innym napojem? Najpierw należy usunąć z mebla nadmiar wilgoci poprzez odsączenie za pomocą papierowych ręczników lub chłonnej ściereczki/gąbki. Przyłóż je do mokrej plamy i przyciskaj. Czynność tę powtarzaj, aż ręczniki papierowe pozostaną suche po przyłożeniu do tapicerki. Następnie wykorzystaj specjalne środki lub domowe sposoby do czyszczenia welurowej tapicerki, aby skutecznie pozbyć się plamy.

Czyszczenie welurowej tapicerki specjalnymi środkami

Czyszczenie welurowej tapicerki meblowej wymaga specjalnego podejścia, gdyż niniejsza tkanina jest dość delikatna i łatwo zniszczyć jej efektowny wygląd. Stosuj zatem łagodne preparaty do czyszczenia, które nie odbarwiają włosia i go nie sklejają. Pamiętaj, że powinny to być specjalne środki dedykowane do pielęgnacji tapicerki, a nie przypadkowe preparaty czyszczące. Zawsze przetestuj dany produkt na mało widocznej części materiału np. na tylnej części oparcia kanapy lub narożnika z weluru. Nałóż odrobinę na miejsce, którego nie widać i sprawdź, jak tkanina zareagowała. Jeśli po wyschnięciu nie dojdzie do zniszczenia lub odbarwienia materiału, najpewniej jest dla niego bezpieczny. Nakładaj cienkie warstwy, które pomogą tkaninę wyczyścić, ale nie wsiąkną zbyt mocno i nie spowodują, że stanie się sztywna.

Czyszczenie welurowej tapicerki – o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Usuwaj plamy na bieżąco, aby uniknąć ich wyschnięcia i wniknięcia w głąb materiału.
  • Zanim przystąpisz do właściwego czyszczenia welurowej tapicerki, odsącz jak najwięcej płynu z zaplamionego miejsca za pomocą ręczników papierowych. Następnie dokładnie odkurz powierzchnię mebla, wykonując ruchy w kierunku układania się włosa. 
  • Pamiętaj, aby najpierw wypróbować działanie środka czyszczącego welurową tapicerkę w mało widocznym miejscu.
Narożnik z funkcją spania Luzi
  • Zawsze wybieraj wyłącznie delikatne detergenty.
  • Ruchów podczas odkurzania lub czyszczenia nigdy nie wykonuj pod włos.

Czyszczenie welurowej tapicerki domowymi sposobami

  • Amoniak z wodą — do litra wody dodaj dwie łyżki amoniaku. Możesz go nakładać na materiał za pomocą miękkiej ściereczki. Następnie przetrzyj czyszczone miejsce najpierw wilgotną, a potem suchą ściereczką.
  • Gumowa szczoteczka — czyszczenie welurowej tapicerki jest łatwiejsze dzięki gumowej szczoteczce z delikatnymi kolcami. Najlepiej zrobić to na sucho.
  • Soda oczyszczona — do litra wody dodaj sok z połowy cytryny i łyżeczkę sody oczyszczonej.
  • Mąka ziemniaczana — posyp mąką zabrudzone miejsce (jeśli plama jest świeża) i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie odkurz powierzchnię mebla.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły