Typy osobowości, a kolory wybierane we wnętrzach

Dobór kolorów w Twoim mieszkaniu wiele mówi o Tobie. „Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci kim jesteś”. Coś w tym jest, bo osobowość a kolory wybierane we wnętrzach wiele mówią o Tobie. Zobacz, jak kolory dobrane w sypialni czy salonie mogą być odzwierciedleniem Twojej duszy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest psychologia kolorów?
  • Osobowość a kolory wybierane we wnętrzach – jak to działa?
  • Jak osobowość wpływa na dobór kolorów we wnętrzach?

Psychologia kolorów – o co w tym chodzi?

Możesz sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, w jak silny sposób kolory na Ciebie oddziałują. To, jakimi kolorami będziesz się otaczać będzie wpływać na Twój nastrój i samopoczucie, dlatego z rozwagą dobieraj kolory w swoim wnętrzu. Dopasowanie kolorów dostosowuj indywidualnie nie tylko według swoich upodobań, ale także funkcji, jaką będzie pełnić dane pomieszczenie. Trudno byłoby Ci odpocząć w sypialni, w której królują ostre czerwienie, żywe odcienie pomarańczowego koloru czy neonowe, jaskrawe barwy. Tam lepiej sprawdzą się kolory stonowane i te, które są najlepszym towarzystwem, gdy chcesz odpocząć. 

Z kolei w miejscu, gdzie toczy się codzienne życie i potrzebujesz stymulacji do działania, wybierzesz raczej właśnie takie odcienie, które będą pobudzały Twoje zmysły. Jeśli masz w swoim domu lub mieszkaniu kąt, w którym pracujesz, to wybieraj kolory, które w sposób psychologiczny wpływają na skupienie i Twój wysoki poziom koncentracji. 

Te zasady nie oznaczają oczywiście sztywnych ram i nienaruszalnych zasad. Również Twoja osobowość a kolory wybierane we wnętrzach mogą okazać się od siebie zależne. Wybór kolorów na podstawie osobowości to ciekawe zagadnienie i często podświadomie dokonując wyborów, pokazujemy światu poprzez nasze mieszkanie, kim jesteśmy. Zobacz, jakie kolory wybierane są najczęściej przez wybrany typ osobowości.

Niepoprawny marzyciel – błękity, delikatne fiolety i biele

Marzycielska dusza lubuje się w delikatnych, pastelowych odcieniach. Osoby o tym typie osobowości chętnie sięgają po stylizacje w stylu prowansalskim i sielskim, gdzie królują pastelowe fiolety, subtelne błękity przełamane bielą i naturalne odcienie drewna. W takich mieszkaniach bardzo często możesz spotkać drewniane meble wykończone białą, przecieraną farbą oraz subtelne i dekoracyjne dodatki pod postacią koronek, obrusów z prowansalskimi printami lawendowych pól.

Działacz – wulkan energii

Lubisz działać na 200%? Jesteś gejzerem niekończącej się energii i masz tysiąc pomysłów na minutę? Prawdopodobnie Twoja osobowość będzie miała odzwierciedlenie w wystroju Twojego wnętrza oraz doborze kolorów, na które się zdecydujesz. Osoby z takim temperamentem nie boją się żywych, odważnych odcieni, takich jak czerwienie, pomarańcze, mocne zielenie. Ich mieszkanie aż kipi od bodźców, którymi na co dzień jeszcze bardziej pobudzają się do działania. Być może jest w tym nieco chaosu i przesady, ale tym osobom z pewnością to nie przeszkadza. Z resztą – mieszkanie to taka przestrzeń, w której to Ty masz czuć się komfortowo i móc wyrażać siebie.

Pragmatyczny i zorganizowany

To typ osobowości, który z jednej strony przypomina działacza, o którym pisaliśmy powyżej. Tyle tylko, że tutaj na pierwszy plan wysuwa się żołnierskie zorganizowanie. To oznacza, że osoby o takim charakterze będą prędzej sięgać po podstawowe kolory – czerń, biel, brązy, granaty, niż, czasem szalone, zestawienia mocnych odcieni. Dzieje się tak dlatego, że pragmatycy lubią sprawdzone, bezpieczne i, co ważne, uniwersalne połączenia. Nie kierują się szybko zmieniającymi się trendami, a raczej podążają za tym co ponadczasowe i sprawdzone. Ich mieszkania często przypominają te katalogowe – proste z nienagannie dobraną kolorystyką.

Minimalista w stylu ZEN

Jeszcze innym typem osobowości są minimaliści, którzy kochają absolutną prostotę. Takie osoby będą czuły się komfortowo we wnętrzach, które nie rozpraszają i pozwalają im się skupić oraz sprzyjają osiąganiu harmonii umysłu. Różne odcienie bieli, czernie, kolory ziemi – to właśnie ulubione zestawy kolorystyczne osób, którym w duszy gra filozofia ZEN i minimalizm. Nie znajdziesz tam krzykliwych i jaskrawych połączeń kolorystycznych, które mogłyby zaburzyć harmonię i spokój. Minimalizm przejawia się także w doborze form, które są proste, geometryczne i nieskomplikowane. Minimaliści są też pragmatykami, bo przecież mieszkanie wystylizowane w sposób minimalistyczny bardzo łatwo na nowo przearanżować bez konieczności drastycznych ingerencji.

Artysta-kreator

To prawdziwa jazda bez trzymanki! Jak w żadnym innym z wymienionych typów osobowości stwierdzenie osobowość a kolory wybierane we wnętrzach nie rezonowały tak silnie. Zazwyczaj wystarczy, że przekroczysz tylko próg domu osoby o artystycznym usposobieniu, a momentalnie poczujesz moc sztuki i niebanalnych rozwiązań – nie tylko kolorystycznych. Co takiego kochają artyści-kreatorzy? Przede wszystkim zero szablonów i prostych, banalnych rozwiązań. Zauważysz, że artyści lubią samodzielnie mieszać kolory, dzięki czemu uzyskują nietypowe odcienie farb np. do malowania ścian. W mieszkaniach artystów nie brakuje nietypowych, z pozoru niepasujących do siebie, zestawień kolorystycznych oraz zabawy fakturami. Artyści kreują swoje otoczenie po swojemu na własnych zasadach. Jeśli drzemie w Tobie taki artysta, to nie bój się go uwolnić.

Rada dla Ciebie

Jeśli chcesz odnaleźć swój własny styl, który najbardziej będzie wyrażał Ciebie, zastanów się najpierw, jaki jesteś? Czego na co dzień Ci potrzeba? Czy jest Cię wszędzie pełno i potrzebujesz nieustannie bodźców z zewnątrz czy raczej przeciwnie – najlepiej czujesz się w towarzystwie własnych myśli, które spokojnie przez Ciebie przepływają. Taka analiza samego siebie da Ci wiele i wytyczy Ci kierunek, w którym powinieneś podążyć urządzając swoje mieszkanie. Osobowość a kolory wybierane we wnętrzach to nie mit!

O autorze

Z wykształcenia historyk sztuki i specjalista PR. Od lat zawodowo związana z branżą Content Marketingu, jako specjalista CM oraz copywriter. Prywatnie miłośniczka sztuki, podróży (szczególnie hiszpańskich), aranżacji wnętrz i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy