• Poradnik

zaktualizowano

Uniknij tych błędów podczas wyboru łóżka!

Czas na wybór łóżka do sypialni! Wydaje Ci się, że to prosta sprawa? Sprawdź, na jakie błędy podczas wyboru łóżka możesz być narażony i zobacz, jak możesz ich uniknąć. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wybrać idealne dla Ciebie łóżko do sypialni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co zwracać uwagę podczas wyboru łóżka sypialnianego?
  • Jakie błędy podczas wyboru łóżka mogą Ci się przytrafić?
  • Jak unikać najczęstszych błędów podczas zakupu łóżka do sypialni?

Urządzanie wnętrza – korzystaj z czyjegoś doświadczenia!

Błędy podczas wyboru łóżka mogą zdarzyć się każdemu – nie martw się. Urządzanie mieszkania to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga sporego doświadczenia. To i tak nie gwarantuje 100-procentowego powodzenia, bo jest tak wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę, które trzeba przewidzieć, że błędy to nic nadzwyczajnego. Ale warto skorzystać z cudzego doświadczenia i posiłkować się nim, gdy stajesz przed zadaniem wyposażenia swojego wnętrza. Jakie zatem błędy podczas wyboru łóżka mogą się zdarzyć?

Łóżko sypialniane Adalio

Zły rozmiar łóżka

To pierwsza sprawa, na którą zwróć uwagę. Nawet jeśli jesteś singlem i planujesz w dłuższej perspektywie mieszkać w pojedynkę, to z doświadczenia polecamy Ci łóżko przynajmniej w rozmiarze 140 cm. Po pierwsze wąskie łóżko, a już na pewno to 90-centymetrowe, prezentuje się dość kiepsko w stylowej sypialni i nie będziesz miał pełnego komfortu wylegiwania się na wygodnym materacu. No i wreszcie…nigdy nie wiesz, co się przydarzy. Być może będziesz gościć kogoś, z kim spędzisz wspólną noc!

Druga sprawa to łóżko dla par. Standardowo minimalny, polecany rozmiar łóżka to 160 cm, ale na rynku dostępne są i takie w wersji 180 i 200 cm. Na jaki się zdecydować? To zależy od wielu kwestii. Po pierwsze, jaką masz do wykorzystania przestrzeń? Czy Twoja sypialnia to małe 10 m2, a może to wręcz salon sypialniany, gdzie możesz pozwolić sobie na wielkie łoże? W tych najmniejszych sypialniach pewnie nie będziesz miał zbyt wiele wyboru – 160 cm to maksymalna szerokość, na jaką możesz sobie pozwolić. W innym przypadku oprócz łóżka nie zmieściłbyś prawdopodobnie nic więcej w tym pokoju – ani szafy, ani żadnej szafki nocnej. Ale gdy Twoja sypialnia jest naprawdę spora, to zastanów się, na jak dużym łóżku będzie Ci się spało wygodnie? Czy masz dzieci, które lubią przychodzić do Was w nocy? Czy Ty i Twoja połówka to osoby szczupłe, które nie potrzebują dużo przestrzeni? Czy śpisz w jednej, kompaktowej pozycji, czy zajmujesz sporo przestrzeni w łóżku? Zbierz te wszystkie punkty i podejmij decyzję o szerokości swojego łóżka

Łóżko sypialniane Nicole

Źle dobrany materac – pierwszy krok do problemów z kręgosłupem

Drugi grzech, który popełniamy podczas wyboru łóżka to źle dobrany materac. To chyba nawet ważniejsza sprawa niż szerokość łóżka i podejdź do tego tematu poważnie. Przede wszystkim nie oszczędzaj na materacu i wybierz ten z górnej półki. Do wyboru masz materace piankowe lub sprężynowe i to w kilku wariantach, albo mieszane. Dobierz twardość materaca w odpowiedni sposób.

Pro Tip

Twardość materaca dobieraj do swojej masy ciała. Im więcej ważysz, tym twardszy powinien być Twój materac.

Zadbaj o to, by materac wykonany był z antyalergicznych i antybakteryjnych materiałów. Będziesz spędzał znaczną część swojego życia w łóżku, więc to nie mniej istotne kwestie od samej twardości materaca.

Czy potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania?

Być może urzekł Cię piękny projekt łóżka na pięknych nóżkach, ale finalnie okazało się, że w Twoim mieszkaniu każda przestrzeń na przechowywanie jest na wagę złota. I co teraz? Żeby nie dopuścić do takich sytuacji, już na samym początku zastanów się, czy łóżko z szufladami lub z jednym dużym pojemnikiem będzie dla Ciebie odpowiednie? Możesz tam przechowywać dodatkową pościel, ubrania lub inne przedmioty, które chcesz mieć pod ręką w sypialni.

Odpowiednia wysokość i kształt zagłówka

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zagłówkiem swojego łóżka przed zakupem tego mebla? Nie? Udowodnimy Ci, że ona ma znaczenie! Jeśli lubisz przesiadywać w łóżku, np. podczas wieczornych seansów filmowych albo z ulubioną lekturą w ręku, to gwarantujemy Ci, że wygodny, miękki zagłówek będzie na wagę złota. Dobrze wyprofilowany, wykonany z tkaniny zagłówek to także świetne rozwiązanie dla matek karmiących swoje maluchy w łóżku. 

Łóżko kontynentalne Palawio

Weź także pod uwagę usytuowanie łóżka i na tej podstawie wybierz wysokość zagłówka. Jeśli łóżko będzie ustawione pod ścianą, to ta wysokość nie będzie miała aż tak dużego znaczenia. Jeśli jednak układ Twojej sypialni wymaga tego, by łóżko ustawić pod oknem – lub tylko częściowo pod nim – to zagłówek nie może być zbyt wysoki. Jego górna krawędź nie powinna wystawać ponad linię parapetu. Nie będzie wyglądało to estetycznie, a ponadto ograniczysz dostęp światła.

A jaki materiał łóżka wybrać?

To kolejna pułapka, w którą możesz wpaść. Z jednej strony marzą Ci się piękne łóżka z tapicerskim obiciem, ale z drugiej strony czujesz, że utrzymanie ich w czystości będzie wyzwaniem? No właśnie – wybierz zgodnie z tym, jak będziesz użytkować mebel. Jeśli z kolei masz maleńkie dzieci, to pewnie łóżko z miękkim obiciem będzie znacznie lepszym rozwiązaniem, bo zmniejszysz ryzyko stłuczeń o twardą ramę. A co z tym utrzymaniem czystości? No cóż – coś za coś. Odpowiedz sobie na pytanie, co dla Ciebie jest ważniejsze.

Źle dobrany styl łóżka do całego wnętrza

Często jest tak, że w katalogu lub w salonowej aranżacji zachwyci Cię jakiś mebel i nie patrząc na cały kontekst swojego mieszkania, lub konkretnego pomieszczenia decydujesz się na jego zakup. To teraz wyobraź sobie, że kupujesz królewskie, tapicerowane łóżko, ale Twoja sypialnia królestwo prostego, skandynawskiego stylu, gdzie królują proste formy, stonowane kolory, drewno i ogólnie nie dzieje się tam wiele. Dlatego tak ważne jest, by podążać w tych aranżacjach za początkowo obranym kierunkiem, choć i tak błędy podczas wyboru łóżka zawsze jakoś da się naprawić, więc nie stresuj się za bardzo.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły