• Poradnik

zaktualizowano

W czym tkwi fenomen paneli tapicerowanych?

Panele tapicerowane zyskują na rosnącej popularności, co jest wynikiem ich wszechstronnych zastosowań, funkcjonalności oraz dzięki zaletom wynikającym z aspektu dekoracyjności. Nic więc dziwnego, że stały się praktyczną dekoracją, którą coraz częściej możemy spotkać w aranżacjach różnorodnych wnętrz, od sypialni po przedpokoje. Można z nich komponować różne wzory, a dzięki temu że są dostępne w wielu kształtach do wyboru zyskujemy szerokie możliwości kreowania efektu wzorniczego we wnętrzach z ich zastosowaniem. Na czym polega fenomen paneli tapicerowanych oraz w jaki sposób można je wykorzystać w swoich wnętrzach?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety paneli tapicerowanych?
  • Czym charakteryzują się panele tapicerowane na ściany?
  • Jak można wykorzystać panele tapicerowane we wnętrzach?

Panele tapicerowane na ścianę – dlaczego stanowią dobry wybór?

W ostatnich latach odchodzimy od aranżacji wnętrzarskich, w których dominuje skrajny minimalizm oraz efekt surowości. Coraz chętniej skłaniamy się nie tylko ku naturalnym rozwiązaniom wnętrzarskim, ale również dążymy do efektu przytulności. Dzięki temu możemy czuć się w przestrzeniach domowych ciepło i relaksacyjnie. Nic więc dziwnego, że panele tapicerowane zyskały na tak znaczącej popularności. Służyć mogą zarazem  za niezwykle oryginalną dekorację wnętrza, która ociepla poszczególne aranżacje, ale także stanowią funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie, które podnosi komfort użytkowania pomieszczeń. 

Zestaw paneli tapicerowanych do przedpokoju

Znaczącym walorem paneli tapicerowanych jest także łatwy i szybki montaż. Do ich przymocowania wystarczy bowiem klej montażowy lub rzepy samoprzylepne. W ramach jednej kolekcji można też dowolnie łączyć elementy i stworzyć indywidualne aranżacje, aby spersonalizować charakter pomieszczenia. Dzięki ich zastosowaniu nie będzie konieczne dodawanie zbyt wielu innych dekoracji, gdyż stanowią efektowny element ozdobny.

Panele tapicerowane i ich uniwersalny charakter

Dużą zaletą paneli tapicerowanych na ścianę jest możliwość wkomponowania ich w przeróżne wnętrza. Za sprawą uniwersalności zastosowań oraz designu panele pasują do różnych stylów wnętrzarskich. Z powodzeniem można je wprowadzić w aranżacjach w stylu  nowoczesnym, glamour, klasycznym, jak i vintage lub natural. Związane jest to z tym, że dostępne są w wielu wariantach wzorniczych i kolorystycznych do wyboru, a ich uniwersalność pozwala na umieszczenie ich w sypialni, przedpokoju, salonie czy też w pokoju dziecięcym.  Ponadto jedną z praktycznych funkcji, które zapewniają panele tapicerowane jest izolacja dźwięków oraz ochrona przed chłodem ściany, które zostały osiągnięte dzięki ułożeniu grubej warstwy wypełnienia oraz warstwy tapicerowanej.

Nie mniej istotny jest ponadto aspekt wizualny. Panele tapicerowane występują z pokryciem z przyjemnej w dotyku tkaniny, głównie welurowej, lub ekoskóry, co nadaje im nie tylko wyszukany charakter estetyczny, ale i swoiste walory dekoracyjne. Kluczową rolę w zakresie wizualności odgrywają także formy paneli, z których możemy stworzyć niebanalne kompozycje wzornicze.

Panele tapicerowane dziecięce Hexagon

Wśród nich możemy wyróżnić:

  • prostokąty,
  • kwadraty,
  • plastry miodu,
  • diamenty,
  • jodełki,
  • klocki lego,
  • koła,
  • trójkąty,
  • panele 3D.

Panele tapicerowane – jak je wykorzystać w różnych wnętrzach?

1. Tapicerowane wezgłowie łóżka

Najbardziej popularnym zastosowaniem paneli tapicerowanych jest wykorzystanie ich jako wezgłowie łóżka. Takie rozwiązanie nadaje pomieszczeniu wyjątkowego stylu i zapewnia niebanalny komfort podczas wypoczynku. Tapicerowany zagłówek jest miękki i przyjemny w dotyku i cieplejszy niż pusta ściana, dlatego zapewni wygodny sposób na oparcie się podczas wieczornego relaksu.

2. Zabudowa ściany do dziecięcego łóżeczka

Panele tapicerowane z powodzeniem mogą zostać wykorzystane także w pokoju dziecięcym. Zamontowane na ścianie przy łóżeczku dziecięcym posłużą za jego miękką obudowę i stworzą przytulny kącik do spania. Co więcej będą chronić przed zimnem ściany, ale i zabezpieczą dziecko przed ewentualnym urazem w postaci uderzenia się o twardą powierzchnię. Zamontować je można także w strefie do zabawy, aby ocieplić pomieszczenie, nadać mu efektu przytulności i podnieść bezpieczeństwo.

Panele tapicerowane Classic

3. Oparcie dla siedziska

Panele tapicerowane mogą pełnić rolę oparcia różnego rodzaju siedzisk. To idealne rozwiązanie w przedpokojach. Wystarczy ścianę nad siedziskiem wyłożyć panelami ściennymi, aby uatrakcyjnić pomieszczenie przechodnie i podnieść jego funkcjonalność. Ponadto panele można zastosować w przestrzeniach publicznych np. w restauracji czy w biurach. Zamontowane na ścianie sąsiadującej z ławką będą ciekawą ozdobą wnętrza.

4. Obraz lub dekoracja 3D

Wiesz już, że panele tapicerowane to dodatek wnętrzarski, który stosujemy, aby podnieść funkcjonalność oraz komfort w poszczególnych strefach użytkowych w mieszkaniu, ale i element dekoracyjny, który nadaje aranżacjom efekt przytulności. Niemniej jednak, panele na ścianę mogą także służyć wyłącznie jako ozdoba przestrzeni np. w salonie bądź sypialni. Najlepiej do tego celu nadają się panele w formie 3D. Można z nich układać kompozycje o dowolnych formach i w ten sposób uatrakcyjniać pomieszczenia domowe.

Panele tapicerowane na ścianę można wykorzystywać na wiele różnych sposobów i to w dowolnych typach pomieszczeń domowych i nie tylko. Ich potencjał dekoracyjny jest na tyle bogaty, że pozwalają całkowicie zmienić wydźwięk aranżacji i nadać jej przytulny, a zarazem elegancki charakter estetyczny. Urozmaicą one każdy styl i uświetnią każdy wystrój. Wystarczy wybrać preferowany kształt i kolorystykę, a potem cieszyć się niezwykle przytulnym i zarazem komfortowym wnętrzem.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły