W jaki sposób ożywić szary salon? Specjalista radzi

Szary salon to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich sezonów. Mimo to, dla niektórych szarość kojarzona jest z przesadną neutralnością i efektem surowości w wizualnym odbiorze aranżacji. Prawda jest jednak taka, że szary salon może stanowić doskonałą bazę do stworzenia oryginalnego i ciekawie spersonalizowanego wnętrza. W jaki sposób to zrobić? Z pomocą specjalisty podpowiadamy, jak można efektownie ożywić salon, którego ściany są pomalowane na odcień szarości.

 
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są sposoby na ożywienie monochromatycznego wnętrza?
  • Jakie zalety ma szarość w salonie?
  • Jak uczynić szary salon bardziej przytulnym?
Do projektu aranżacji salonu warto podejść ze szczególną starannością. W końcu, jest to pomieszczenie, w którym na co dzień się relaksujemy, spędzamy czas z bliskimi, ale i przyjmujemy gości. Atmosfera tego miejsca musi być więc odpowiednia – sprzyjająca wypoczynkowi, ale i na tyle reprezentatywna, aby goście byli nią oczarowani. Wygodne meble, dopracowane dodatki i kolory powinny spajać się w harmonijną kompozycję, dostarczającą domownikom przyjemnych wrażeń i uczucia przytulności. Aby wyczarować takie wnętrze, polecamy używanie naturalnych materiałów i delikatnych tkanin, a także dodatków, które staną się zwieńczeniem aranżacji, a na dodatek przełamią surowy charakter szarego salonu. Szarość to kolor bardzo uniwersalny i dzięki temu możemy wprowadzić dowolny motyw przewodni!

 

Szary salon – dlaczego to dobry pomysł?

Odcienie szarości królują w trendach wnętrzarskich już od kilku lat i wygląda na to, że prędko to się nie zmieni. Wynika to z licznych zalet takiego rozwiązania kolorystycznego. Przede wszystkim kolor szary jest łatwy do zastosowania w aranżacji salonu i dobrze komponuje się niemal ze wszystkimi odcieniami i wzorami. Salon w szarościach staje się nowoczesny, neutralny, a do tego bezsprzecznie elegancki. Ponadto odcienie szarości to idealna baza do tego, aby efektownie wykończyć aranżację bez obaw o przesyt i efekt optycznego przepychu. Jednak biorąc pod uwagę zasady określane przez specjalistów zajmujących się psychologią kolorów warto wiedzieć, że w dłuższej perspektywie przebywanie w monochromatycznym wnętrzu może skutkować borykaniem się domowników z uczuciem znużenia i przygnębienia. Aby tego uniknąć warto potraktować szarość, jako neutralną bazę dla wprowadzenia bardziej przytulnych rozwiązań. Jak ożywić szary salon, by zachował swój uniwersalny charakter, a jednocześnie zyskał nieco ciekawszego charakteru? Kluczem będzie tu przede wszystkim zabawa kolorami, dodatkami, tekstyliami i światłem.

Jak ożywić szary salon za pomocą tekstyliów?

Dodatki i dekoracje mają wielki potencjał kształtowania ostatecznego charakteru poszczególnych aranżacji. Warto więc go wykorzystać, gdy naszym celem jest ożywienie zbyt surowej aranżacji. Bardzo duże możliwości dają nam przede wszystkim tkaniny. Tekstylia wnętrzarskie oraz odpowiedni wybór tapicerek meblowych mogą efektywnie wpłynąć na to, aby wnętrze stało się przytulniejsze i przyjemniejsze w odbiorze. Dobrym przykładem są tu chociażby zasłony. Jeśli zdecydujesz się na zasłony utrzymane w intensywniejszym kolorze lub z wzorami, pomieszczenie zyska dużo więcej dynamizmu. Ten efekt dopełnią pled przerzucony przez bok fotela, a także poduszki dekoracyjne ułożone na kanapie. Najlepiej, jeśli ich kolor będzie nawiązywał do zasłon. Zdecydowanie to wpłynie na efekt spójności. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością dodatkowych barw. Szarość i jeden, wybrany przez nas kolor przewodni, w zupełności wystarczą do stworzenia pięknej aranżacji.

 Szary salon a dekoracje

Aby ożywić szare wnętrze, warto uzupełnić je o dodatki dekoracyjne. Nie mamy tu na myśli bibelotów ani wyeksponowanych pamiątek, ale chociażby inspirujące obrazy, grafiki w ramach oraz rodzinne fotografie. Warto wykorzystać dekoracyjny potencjał ścian w salonie. Ciekawym pomysłem będzie na przykład wyłożenie jednej z nich czerwoną cegłą lub pokrycie fototapetą. Dużą popularnością cieszą się również drewniane lamele, a także panele tapicerowane, gdyż nadają pomieszczeniu efekt przytulności. Uzyskamy wówczas sugestywny rezultat, idealnie wpisujący się w aktualne trendy wnętrzarskie. Warto też pamiętać, że do ożywienia szarego salonu wykorzystać możemy nawet drobne dodatki, takie jak kolorowe świeczki, rzeźby i figurki ozdobne czy wreszcie pięknie wykonaną ceramikę.

Jak ożywić szary salon wykorzystując rośliny?

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem tradycyjnych przedmiotów dekoracyjnych i chcesz ocieplić aranżację, ale zachowując jej nowoczesny charakter, postaw na zielone rośliny doniczkowe. W tej roli wykorzystać możemy paprocie, monstery, sukulenty lub drzewka bonsai. Zieleń jest pięknym kolorem, który doskonale ożywia przestrzeń, ale i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Zielone rośliny będą idealnie się prezentować w ozdobnych oprawkach doniczkowych, które także wpłyną na przełamanie monochromatycznego salonu. Dla osób, które niezbyt lubią uprawiać rośliny najlepszym rozwiązaniem będą sukulenty. Nie wymagają one szczególnie skomplikowanej pielęgnacji, a wybór poszczególnych gatunków jest niezwykle bogaty. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie mchu chrobotka. Można nim wyłożyć fragment ściany za telewizorem, powiesić panel lub obrazy z mchu. Nie wymaga on pielęgnacji, gdyż odżywia się wilgocią pobieraną z powietrza. Natomiast efekt estetyczny jest wyjątkowo atrakcyjny.

 

O czym pamiętać aranżując szary salon?

  • Zadbaj o optymalne proporcje szarości względem innych barw — im ciemniejsza szarość (np. antracyt), tym mocniejszy akcent powinien go przełamywać. Wykorzystaj dodatki w jaśniejszych szarościach, czy też kolory odbijające światło.
  • Wykorzystaj dekoracyjny potencjał oświetlenia – zamiast jednej, głównej lampy sufitowej, postaw na kilka punktów świetlnych, które zbudują w pokoju dziennym poczucie przytulnej atmosfery i podkreślą głębię.
  • Wybierz wysokiej jakości tekstylia wnętrzarskie – dopełnij szary salon o dywan, zasłony i poduszki dekoracyjne o wysokiej gramaturze, w kontrastujących z szarością kolorach, np. pudrowym różu, zieleni, żółci czy błękicie.
  • Aby stworzyć kontrast, wybierz jedną lub dwie dodatkowe korespondujące z nią barwy.
Odcienie szarości dają nam ogromne możliwości dekoracyjne stanowiąc dla nich neutralne i spokojne tło. Właściwie każdy kolor z palety barw może efektownie zaprezentować się przy neutralnych szarościach. Musimy tylko określić rolę koloru dodatkowego, np. czy ma pełnić rolę wyciszającą czy ożywiającą. W zależności od upodobań postaw na meble i dodatki, które przełamią zbyt surowy charakter szarego salonu. Mogą to być zarówno dekoracyjne ozdoby czy bibeloty, jak również narożnik, który swoim odcieniem przykuje uwagę i będzie punktem kulminacyjnym pomieszczenia. 

 

O autorze

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Powiązane wpisy