• Pokój dzienny
  • Poradnik

zaktualizowano

W jaki sposób ustawić narożnik w salonie?

Trudno o bardziej komfortowy mebel, niż narożnik. Jego masywna bryła gwarantuje relaks na wysokim poziomie, ale wkomponowanie jej do przestrzeni mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Jak ustawić narożnik w salonie, aby nie ucierpiała na tym jego aranżacja?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto zaaranżować strefę wypoczynkową z narożnikiem?
  • Czym należy kierować się, decydując o ustawieniu tego mebla w salonie? 
  • Jaka konfiguracja sprawdzi się w niewielkim, a jaka w dużym wnętrzu?

Narożnik w salonie: wielofunkcyjny, bardzo wygodny mebel

Planujesz zakup mebli wypoczynkowych do salonu? Narożnik stanowi godną rozważenia propozycję. Można na nim relaksować się w pozycji siedzącej, jak również leżącej. Po godzinach mebel ten może przemienić się w duże, wygodne posłanie. Zastanawiasz się, jak ustawić narożnik w salonie, by nie utrudniał on poruszania się po jego przestrzeni oraz nie zdominował reszty wystroju? Podpowiadamy!

Wybór sposobu rozmieszczenia narożnika: co warto wziąć pod uwagę?

Zanim przystąpisz do planowania ustawienia narożnika, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Dzięki temu łatwiej Ci będzie znaleźć optymalną konfigurację, w której można cieszyć się pełną funkcjonalnością, zarówno mebla, jak i stworzonej z nim aranżacji. 

Narożnik z funkcji spania Flabio U

Przemyślenia wymagają następujące zagadnienia:

  • wielkość i kształt wnętrza 

Inny układ mebli sprawdzi się w pomieszczeniu o dużym metrażu, a jeszcze inny, gdy przestrzeń jest mocno ograniczona. Twój salon jest foremny, a może ma wydłużony kształt? Działa on jako osobne pomieszczenie, czy jest połączony z kuchnią?

  • forma narożnika

Do wyboru są kanapy narożne w kształcie litery L oraz U. Te pierwsze są bardziej ustawne, przez co lepiej nadają się do wnętrz, w których trzeba racjonalnie gospodarować dostępnym miejscem. 

  • funkcjonalność i zastosowanie dla narożnika

Jeśli narożnik w Twoim domu okazjonalnie będzie zmieniał się w łóżku, fakt ten nie będzie miał większego wpływu na wygląd aranżacji. Na kanapie narożnej będzie spał jeden z domowników? Przestrzeń tuż przed meblem powinna pozostać pusta, by można go było bezproblemowo i sprawnie rozkładać.

Nowoczesny narożnik do salonu Nicole L

Jak ustawić narożnik w małym salonie?

W niezbyt przestronnych pomieszczeniach najlepiej zdaje egzamin klasyczny układ, czyli z narożnikiem w kącie. Jest on o tyle praktyczny, że pozwala na zaaranżowanie strefy do przechowywania złożonej z kilku pakowanych mebli i zachowanie przy tym swobody poruszania się po wnętrzu.

Ważne!

Najlepszy wybór do niewielkich wnętrz stanowią narożniki modułowe. Każda kolekcja składa się z wielu elementów o odmiennej budowie oraz funkcjonalności. Możesz wybrać kilka modułów i stworzyć z nich mebel, który najlepiej wpisze się w preferencje domowników oraz warunki panujące we wnętrzu. Być może zainteresuje Cię artykuł: „Jak wybrać idealny narożnik krok po kroku?”.

Ustawienie narożnika w dużym salonie: jakie są możliwości?

W przypadku braku problemów z metrażem można umieścić narożnik w centralnej części pomieszczenia. Taka konfiguracja sprawia, że wystrój salonu zyskuje bardzo nowoczesny charakter.

Dodatkową zaletą centralnego układu są większe możliwości, jeśli chodzi o wybór kształtu i wielkości, a także funkcjonalności kanapy narożnej. Możesz zdecydować się na model w kształcie litery L lub rozłożysty mebel w kształcie litery U. Otwartą przestrzeń tuż przed kanapą narożną możesz wypełnić z wykorzystaniem ławy, lub stolika kawowego.

Nowoczesny narożnik do salonu Nicole U

Ważne!

Narożnik ustawiony na środku pokoju będzie dobrze widoczny z każdej strony. Dlatego do takiej aranżacji należy wybrać mebel z tapicerowanymi plecami.Możesz postawić na mebel wyposażony w funkcję regulacji ustawienia zagłówków oraz podłokietników. Znakomitą propozycję do dużych wnętrz stanowi komfortowy narożnik z funkcją relaks, czyli z elektrycznie wysuwanym siedziskiem.

Warto wiedzieć!

W salonie z narożnikiem ustawionym centralnie warto zrezygnować z grupowania mebli skrzyniowych wzdłuż ścian. Jeśli będą one „rozstrzelone” po pokoju, wystrój zyska optyczną lekkość.

Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem kuchennym?

W takiej wspólnej przestrzeni korzystnie jest wprowadzić umowny podział pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchenną. Doskonale w tej roli spełni się narożnik. Wystarczy, że umieścisz go w środkowej części pokoju na granicy przebiegu obu tych stref. 

Najlepiej, jeśli będzie to mebel w kształcie litry U – odwrócony tyłem do kuchni. Gdy zaprosisz do siebie gości, będą mogli oni skupić się na rozmowie, zamiast śledzić proces przygotowywania dań w części kuchennej.

Jak ustawić narożnik, by odgrodzić strefę wypoczynkową od jadalnej? W takiej sytuacji warto pokusić się o dosunięcie go do ściany, tak by jeden z jego boków przecinał pomieszczenie. Obszar za ramieniem narożnika można przeznaczyć na stół z krzesłami. W ten sposób siedzące przy nim osoby będą miały namiastkę intymności podczas spożywania posiłków.Szeroki wybór mebli w sklepie internetowym Meble Bogart umożliwi Ci znalezienie narożnika, który idealnie wpisze się w Twoje potrzeby i koncepcję aranżacji salonu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Gogól-Górecka

Małgorzata Gogól-Górecka

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Podobne artykuły