• Poradnik

zaktualizowano

Z poradnika eksperta: Jak stworzyć wymarzony kącik czytelniczy?

Czytać można wszędzie, ale znacznie przyjemniej jest oddawać się ulubionej lekturze w odpowiednio zaaranżowanej do tego celu przestrzeni. Kącik czytelniczy, bo o nim mowa to marzenie wielu wielbicieli książek. Zwłaszcza gdy za oknem niepogoda, mamy ochotę zaszyć się w wygodnym fotelu i z kubkiem parującego napoju cieszyć się wolną chwilą ze wciągającą lekturą. Na co zwrócić uwagę, tworząc wymarzony kącik do czytania?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co zwrócić uwagę, tworząc własny kąt do czytania?
  • Czego nie może zabraknąć w kąciku czytelniczym?
  • Jak urządzić domową biblioteczkę?

Na co zwrócić uwagę, tworząc własny kąt do czytania?

Urządzając wymarzony kącik do czytania, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Kluczowym aspektem jest wybór zacisznego miejsca w domu, gdzie nikt z domowników nie będzie nam przeszkadzał. Warto zatem starannie wybrać miejsce przeznaczone na kącik czytelniczy. Najlepiej zlokalizować go najbliższej okna, dzięki temu zapewnimy sobie podczas czytania jak najwięcej światłą w dzień. Idealnym miejscem jest wykusz, który zapewnia dużą ilość naturalnego światła i pozwala w łatwy sposób zaaranżować przyjazną odpoczynkowi przestrzeń. Jednak nawet na niewielkim metrażu z powodzeniem można urządzić przyjemne miejsce do czytania, np. wydzielając w pokoju dziennym strefę relaksu od reszty pomieszczenia. Doskonale nadaje się do tego parawan, który estetycznie dzieli wnętrze na kilka funkcji. Równie dobry efekt wizualnie zapewnią dywany umieszczone obok sofy, a także pod fotel, gdzie lubimy czytać.

Czego nie może zabraknąć w kąciku czytelniczym?

Niezwykle ważny jest wystrój kącika czytelniczego. Nie tylko powinien być spójny z naszymi upodobaniami i resztą aranżacji, ale i oddziaływać na zmysły. W ten sposób stworzymy miejsce, w którym będziemy czuć się komfortowo i do którego z przyjemnością uciekniemy, by zatopić się w ulubionej lekturze. W co warto wyposażyć miejsce do czytania?

   Fotel, sofa, a może szezlong?

Mebel do siedzenia to podstawa. Jego wybór powinien być podyktowany ilością miejsca, jaką dysponujemy oraz naszymi preferencjami. Może to być wygodny fotel z wysokim oparciem, pozwalającym na wygodne oparcie głowy. Dobrym rozwiązaniem jest również designerski fotel z podnóżkiem, dającym wytchnienie dla zmęczonych nóg. Ciekawą alternatywę do tradycyjnych foteli na nóżkach jest również bujany fotel czy wiszący fotel-huśtawka, który delikatnie kołysząc się, ukoi nerwy. Jeśli mamy więcej miejsca, dobrym wyborem jest nieduża sofa czy szezlong pozwalający na swobodne ułożenie ciała w pozycji półleżącej. Puf również spełni swoje zadanie w przypadku kawalerki lub małej sypialni. 

Warto wiedzieć!

Ochrona przed przeciągami była pierwotnym celem stworzenia fotela tzw. Wingback Chair, współcześnie nazywanego uszakiem. Pierwsze modele tego typu foteli powstały w 1600 roku w chłodnej i deszczowej Wielkiej Brytanii. W fotelach z charakterystycznymi skrzydłami zasiadały przy kominku głównie kobiety, chroniąc przed chłodem mniej osłoniętą przez suknię część ciała. Współcześnie jest jeden z najchętniej wybieranych foteli przez miłośników komfortu.

  • Stolik pomocniczy

W trakcie czytania przyjemne jest napić się gorącej kawy lub aromatycznej herbaty. Aranżując kącik czytelniczy, warto zadbać zatem także o miejsce do odłożenia książki. Doskonale sprawdzi się w tym celu nieduży stolik pomocniczy. Istotne, by był dostosowany wysokością do siedziska mebla. Dzięki temu z łatwością odstawimy kubek, nie odrywając się od lektury. Ciekawą wizualnie alternatywą jest puf. Ten poręczny mebel sprawdzi się nie tylko jako podnóżek czy dodatkowe siedzisko, ale i funkcjonalny stolik.

    • Oświetlenie

Czytanie przy słabym świetle może spowodować zmęczenie i osłabienie wzroku. Właśnie dlatego oprócz zapewnienia sobie wystarczającej ilości światła dziennego, należy wyposażyć strefę czytelnika również w odpowiednie oświetlenie sztuczne. Lampa sufitowa daje rozproszone światło, dlatego wieczorami lepiej sprawdzi się lampa podłogowa kierująca światło bezpośrednio na książkę. Nastrojowe oświetlenie zapewni również ustawiona na komodzie lampa stołowa lub zamocowany na ścianie kinkiet. Szeroki wybór modnego oświetlenia pozwala na łatwe znalezienie funkcjonalnego i pasującego do wystroju wnętrza modelu.

    • Tekstylia 

Aby kącik czytelniczy stał się jeszcze bardziej przytulny, potrzebne są przyjemne w dotyku tekstylia. Puszysty dywan pod stopami, gruby koc do okrycia w długie, jesienne wieczory i miękkie poduchy do podparcia głowy i pleców sprawią, że miejsce do czytania stanie się bezpiecznym i przytulnym azylem, którego nie będzie chciało się opuszczać.

    • Świece zapachowe

Dogłębny relaks zapewnią świece zapachowe umieszczone w designerskich świecznikach. Unoszący się w powietrzu aromat wprawi każdego domownika w doskonały nastrój. Z koeli ciepły blask światła świec pozwoli zapomnieć o codziennych wyzwaniach, wnosząc do wnętrza intymny klimat.

    • Akcesoria dekoracyjne

Przy aranżowaniu kąciku czytelniczego dobrze jest pomyśleć o dekoracjach, które nadadzą mu osobistego charakteru. Mogą to być ramki ze zdjęciami, ozdobne figurki, czy dekoracyjne podpórki pod książki. Warto zmienić aranżację w zależności od pory roku. Jesienią mogą to być miniaturowe dynie i szyszki. Zimą świetlne domki i girlandy. Z kolei latem i wiosną, najpiękniej będą się prezentować świeże kwiaty w wazonie.

Jak urządzić domową biblioteczkę?

W pięknym wyeksponowaniu księgozbioru pomoże odpowiedniej wielkości regał, półki wieszane na ścianie lub przeszklona witryna, która zabezpieczy dodatkowo grzbiety książek przed osadzeniem się kurzu. Warto wybrać solidny mebel, który bez problemu uniesie ciężar książek i dekoracji, zapewniając nam stały dostęp do ulubionych lektur. Urządzenie własnego kąciku do czytania to wspaniały pomysł. Dobrze zaaranżowany kąt do czytania będzie kojarzyć się z odpoczynkiem i domowym ciepłem. Co więcej, w spersonalizowanej przestrzeni możemy odciąć się od otaczającego świat i z przyjemnością zatopić w lekturze.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Natalia Ciesielska

Podobne artykuły