Biały marmur w salonie – co czyni go tak pożądanym?

Marmur był znany i chętnie wykorzystywany już w czasach starożytnych jako materiał architektoniczny oraz rzeźbiarski. Wszystko wskazuje na to, że ten szlachetny kamień na nowo staje się wnętrzarskim przebojem. Jak zaaranżować biały marmur w salonie? W jakiej stylistyce odnajdzie się on najlepiej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega urok białego marmuru?
  • Pod jaką postacią można go wprowadzić do wnętrza?
  • Z jakimi kolorami i materiałami marmur łączy się najlepiej?

Z czego wynika rosnąca popularność marmuru?

Marmur zaliczany jest do skał metamorficznych. Powstaje on w wyniku przeobrażenia skał węglanowych, czyli wapieni i dolomitów. Charakterystyczne dla niego żyłki o nieregularnym kształcie wykonane są właśnie z wapienia lub innych skał. 

Marmur z jego smugową fakturą z gęstym użyleniem i spękaniami jest niepowtarzalnym dziełem natury. Na tym w dużej mierze polega jego wyjątkowość. 

Sekret powodzenia białego marmuru na gruncie wnętrzarskim sprowadza się także do wyrazistego kontrastu bieli z ciemnym rysunkiem żył, który prezentuje się bardzo wytwornie. Nawet materiały imitujące wygląd tego kamienia są w stanie przydać wnętrzom elegancji.

Biały marmur: w salonie, łazience, kuchni, a także przedpokoju

Marmur kojarzysz jako materiał wykonania podłóg, blatów i parapetów – głównie w kuchni oraz łazience? Obecnie coraz śmielej wkracza on na salony. Kamień ten pojawia się w wielu modnych aranżacjach, zarówno na podłogach, jak i ścianach. Marmurowe płyty wykazują dużą odporność na wysokie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne.

WAŻNE! Marmur bardzo dobrze przewodzi ciepło, a co za tym idzie, świetnie sprawuje się jako wykończenie podłogi w domach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. 

Sceptycznie pochodzisz do wykorzystania tego surowca na dużych powierzchniach? Biały marmur w salonie często znajduje zastosowanie jako szykowna oprawa dla kominka. Wykonany z niego portal wspaniale będzie prezentował się w połączeniu z żeliwnym kominkiem. Ciekawym pomysłem na włączenie marmuru do pokoju dziennego jest zaaranżowanie z nim ściany telewizyjnej.Nic nie stoi na przeszkodzie, by biały marmur w salonie zaistniał pod postacią mebli oraz dekoracji. Możesz postawić na wykonaną z niego figurkę, świecznik, misę lub tacę. Nawet taki drobiazg przeniesie wystrój Twojego pokoju dziennego na wyższy poziom.

Wykwintnie we wnętrzach prezentują się meble z elementami wyprodukowanymi z marmuru. Najczęściej są to blaty:

Nowoczesna kanapa Nicole

Mogą być one klasycznie wsparte na smukłych nóżkach lub geometrycznej, metalowej podstawie. Wybór formy takiego mebla, jak również koloru zabarwienia jego stelaża to już kwestia Twojego pomysłu na aranżację wnętrza. Faktem jest, że w każdym wydaniu będzie on gustownie wzbogacał aranżację wnętrza.

W wersji ekonomicznej marmur zastępowany jest materiałami, które wiernie naśladują jego wygląd. Takie meble stanowią dobrą propozycję dla osób, które chcą modnie zaaranżować swój salon, ale dysponują ograniczonym budżetem. W takim wydaniu biały marmur w salonie nie jest luksusem dla wybranych.

Jak zaaranżować biały marmur w salonie? Z czym go połączyć?

Biały marmur jest o tyle dobrym pomysłem na wystrój pokoju dziennego, że wprowadzi do niego więcej światła i powiększy jego przestrzeń optycznie. Można go wykorzystać także do rozjaśnienia stylowych wnętrz urządzonych w ciemnej palecie kolorystycznej.

Marmur w tym odcieniu dobrze łączy się z bielą, szarością, grafitem i czernią. Jego szlachetność podkreśla pudrowy róż, butelkowa zieleń oraz głęboki granat.

W salonie zaaranżowanym klasycznie biały marmur można skomponować z meblami wykonanymi z drewna o ciemnym wybarwieniu. Wystrój zyska więcej dostojeństwa, jeśli wybierzesz moduły o masywnej, zdobnej formie.

Złoto tworzy bardzo udany duet z tym naturalnym kamieniem. Takie zestawienie znakomicie sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour. 

Zaliczasz się do miłośników klimatów skandynawskich? Dobra wiadomość jest taka, że biały marmur z dużą łatwością odnajdzie się również w takim wystroju. Wystarczy, że połączysz go z drewnem o jasnym wybarwieniu. 

WARTO WIEDZIEĆ! Marmur – jak przystało na kamień – ma w sobie chłód, który warto w aranżacjach równoważyć przy użyciu miękkich tekstyliów np. stanowiących obicie mebli. Pomocne będą również dekoracyjne poduszki ułożone na sofie lub chociażby niewielki dywan na podłodze. 

Dla wielu osób może to być sporym zaskoczeniem, ale obecnie biały marmur chętnie umieszczany jest także w industrialnych aranżacjach. Wydaje się, że potrzebuje on iście pałacowego przepychu, tymczasem ten kamień wspaniale łączy się z metalem o czarnym zabarwieniu. Może on stanowić oprawę lamp oraz wykończenie mebli. Naturalne materiały są obecnie w cenie. Wprowadzają one do mieszkań wysoką jakość, która jest mile widziana w każdym wnętrzu i wnętrzarskim stylu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „3…2…1… Startuje moda na wykorzystywanie naturalnych wzorów w aranżacji mieszkania!”.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy