• Poradnik

zaktualizowano

Co na ścianie w salonie — 6 pomysłów 

Opatrzyły Ci się gładkie ściany w Twoim mieszkaniu? Zastanawiasz się, co na ścianie w salonie można umieścić zamiast farby? Zdziwisz się, jak duże są możliwości, jeśli chodzi o jej aranżację. Poznaj najlepsze pomysły na ścianę w salonie!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co można osiągnąć, tworząc dekoracyjną ścianę w salonie?
 • Którą ścianę w tym wnętrzu warto ozdobić, by była dobrze widoczna?
 • Co na ścianę w pokoju dziennym można położyć, by stała się ciekawsza wizualnie? 
 • Jak dopasować materiał wykończeniowy ściany do stylu panującego we wnętrzu?

Dekoracyjna ściana w salonie — sposób na niebanalne wnętrze

Co na ścianę w salonie można położyć? Przez długi czas była tylko jedna odpowiedź na to pytanie. Mowa jest oczywiście o farbie. Popularność gładkich, jednolitych ścian wynikała z mody na minimalizm, pod której wpływem pozostawaliśmy przez ładnych parę sezonów.

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na nowoczesną ścianę w salonie ozdobioną z pomocą wielkoformatowych płyt lub paneli? Obecnie wszyscy jesteśmy złaknieni ciepła i przytulności w naszych domowych przestrzeniach. Pragniemy, by miały indywidualny charakter, wyróżniały się na tle innych aranżacji.

Narożnik z funkcją spania Belavio

W pokoju dziennym odpoczywamy na kanapie — przy dobrym filmie lub z książką w ręku. Przyjmujemy w nim również gości. Warto zadać sobie trud, by zyskał bardziej reprezentacyjny charakter.

Ważne!

Stylowo przystrojona, nowoczesna ściana w salonie stanie się mocnym punktem jego aranżacji. Będzie skupiała na sobie spojrzenia i tworzyła w nim niepowtarzalny klimat.

Aranżacja nowoczesnej ściany w salonie — wybór właściwego miejsca

Jedna dekoracyjna ściana w salonie w zupełności wystarczy. Gdy zaplanujesz ich więcej, tak naprawdę żadna z nich nie będzie widoczna. Nadmiar strojności przytłoczy wnętrze. Jest również ryzyko, że do jego wystroju wkradnie się chaos.

Co na ścianie w pokoju dziennym można umieścić, dowiesz się w dalszej części artykułu. Teraz skupimy się na wyborze odpowiedniego miejsca.

Warto wiedzieć!

Należy ozdobić ścianę, która znajduje się w miejscu istotnym z punktu widzenia funkcjonalności danego wnętrza. Taki ruch pozwoli Ci podkreślić jego rangę oraz podniesie walory estetyczne jego wyglądu.

Warto postarać się o efektowną aranżację ściany za telewizorem. Wzrok spoczywa na niej mimo woli. Trzeba zaaranżować ją w sposób, który nie będzie odwracał uwagi od obrazu na telewizorze. Co na ścianie w salonie za telewizorem można zaplanować? W tym miejscu nie jest wskazany nadmiar detali, podobnie jak zbyt krzykliwe kolory. Tło dla TV powinno być stonowane, zapewniać wytchnienie oczom. 

Kanapa z funkcją spania Flabio

Podczas dekorowania ściany za kanapą można sobie pozwolić na większą swobodę. Wskazane jest wykorzystanie nawet bardzo śmiałych pomysłów, o ile pomogą ukazać pełnię urody mebla — jego atrakcyjną kolorystykę lub ciekawą formę.

6 pomysłów na ścianę w salonie

Nie wiesz, co na ścianie w salonie będzie prezentowało się najlepiej? Jest kilka koncepcji, które można wziąć pod uwagę.

Cegła na ścianie w salonie

Czerwona cegła wprowadzi do Twojego wnętrza więcej ciepła. To idealny wybór do pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym. Co na ścianie w pokoju dziennym mogą umieścić osoby, które nie gustują w przemysłowych klimatach? Biała cegła to świetny dodatek do wnętrz w stylu skandynawskim, ale nie tylko.

Być może zainteresuje Cię artykułu: „Biała cegła na ścianie — pomysły na aranżację wnętrz„.

Cegła jest łatwiejsza do zaaranżowania, niż myślisz! Wspaniale łączy się z naturalnymi materiałami, takimi jak:

 • metal,
 • beton,
 • szkło,
 • drewno.

Jakie meble i dodatki wybrać do wnętrza z cegłą na ścianie? Dobrze będą sprawowały się w nim moduły o prostej formie z drewnianym dekorem. Wystrój zyska więcej wyrazu, gdy umieścisz w nim lampy z drucianymi kloszami o ciemnym zabarwieniu.

Nowoczesny narożnik Selva mini

Warto wiedzieć!

Nie wiesz, co na ścianę w salonie za telewizorem można przemycić? Cegła świetnie sprawdzi się jako jej dekoracja. Na suficie zamontuj listwę z kilkoma reflektorami skierowanymi na ścianę. W ten sposób chropowata faktura cegły będzie lepiej widoczna.

Drewno na ścianie w salonie

Co na ścianę w salonie można położyć, żeby zapanowała w nim spokojna atmosfera nastawiona na relaks? Projektanci chętnie wykorzystują stare deski lub stylizowane, czyli poddane obróbce, dzięki której zyskują wysłużony wygląd. W modnych aranżacjach często pojawiają się surowe, nieobrobione deski.

Ważne!

Drewno jest materiałem dosyć kosztownym. Możesz sięgnąć po tańszą alternatywę, czyli panele PCV imitujące jego wygląd lub panele fornirowane.

Co na ścianie w salonie można jeszcze umieścić? Godną rozważenia propozycję stanowią lamele, czyli pionowe listewki instalowane w niewielkich odstępach. Ich regularny rozkład wprowadzi do pokoju ład i harmonię.

Obrazy i grafiki na ścianie w salonie

Czym można wypełnić pustkę na ścianie za kanapą? Wspaniałą jej ozdobą będą grafiki lub obrazy w ładnych ramkach. O czym należy podczas tworzenia takiej kompozycji? Wszystkie jej elementy powinny mieć wspólny mianownik. Może to być podobny motyw lub kolor. Zróżnicuj wielkość obrazków! Taki zabieg sprawi, że aranżacja pokoju zyska artystyczny rys.

co na ścianę w salonie
Narożnik rozkładany do salonu Dragonis

Co na ścianę w salonie możesz zawiesić zamiast grafik? Wyeksponuj na niej rodzinne zdjęcia w ładnych ramkach. Dzięki nim wnętrze zyska osobisty akcent. Co więcej, taka dekoracja będzie przywoływała u domowników najmilsze wspomnienia.

Beton na ścianie w salonie

Wiele osób uważa, że beton jest zarezerwowany dla wnętrz industrialnych i loftowych. Tymczasem ten surowy materiał wykończeniowy całkiem dobrze komponuje się z aranżacjami w stylu:

 • nowoczesnym,
 • minimalistycznym,
 • scandi.

Nadal nie wiesz, co na ścianę w salonie za telewizorem położyć? Zdecyduj się na beton! Jego nieco szorstka, nierówna powierzchnia oraz spokojne zabarwienie zagwarantują atrakcyjną oprawę dla telewizora.

co na ścianę w salonie
Narożnik z funkcją spania Belavio mini

Tapeta na ścianie w salonie

Co na ścianę w salonie za kanapą zastosować zamiast farby. Tapety stanowią świetny patent na szybką metamorfozę wnętrza. Obecnie najmodniejsze są te z dużymi wzorami. Dogodne jest to, że można je umieścić nie tylko na ścianie za sofą, lecz również telewizorem.

W pokoju dziennym urządzonym w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym może pojawić się tapeta z geometrycznym wzorem. Co na ścianę w salonie zaaranżowanym w stylu glamour warto wybrać? Efektownie będzie prezentowała się na niej tapeta z dużymi kwiatami. Dużym wzięciem cieszą się również modele ozdobione motywem liści egzotycznych roślin np. bananowca lub monstery. Taka dekoracja ściany znakomicie odnajdzie się we wnętrzach inspirowanych naturą.

Tapicerowane panele na ścianie w salonie

Ten pomysł na ścianę w salonie spodoba się osobom, które w domowych aranżacjach cenią przytulność. Dostępne panele tapicerowane mają prostokątny lub kwadratowy kształt. Często przybierają postać trójkątów, a także heksagonów. 

http://Panele%20tapicerowane%20Koło,%20panele%20tapicerowane%20w%20kształcie%20koła Panele tapicerowane Koło

39.00 zł 39.00 zł

http://Panele%20ścienne%20tapicerowane%20Long%20-%20podłużne Panele tapicerowane Long

37.00 zł 37.00 zł

Z paneli — podobnie jak z płytek — możesz ułożyć mozaikę, która da efekt trójwymiaru. W ten sposób zwalczysz monotonię, która wkradła się do aranżacji.Po więcej inspiracji na modny wystrój pokoju dziennego zajrzyj na blog Meble Bogart.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły