Czy lustro w sypialni to dobry pomysł?

Lustro w sypialni to bardzo praktyczne rozwiązanie! Tafla zwierciadła optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń, a także ułatwia poranne dobieranie poszczególnych elementów stroju. Pomimo tego, wciąż popularne jest twierdzenie, że luster nie powinno się instalować w sypialni. Sprawdź, jakie są argumenty „za” i „przeciw” umieszczaniu zwierciadeł w sypialni. Dowiedz się też  gdzie we wnętrzu warto umieścić lustro!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy lustro w sypialni to pomysł dla Ciebie?
  • W jakich miejscach najczęściej montowane są lustra w sypialniach?
  • Jak dzięki wykorzystaniu zwierciadła sprawić, by sypialnia prezentowała się oryginalnie i nowocześnie?

Plusy i minusy montażu lustra w sypialni

Czy obiektywnie można znaleźć jakieś minusy wykluczające instalację lustra w sypialni? W zasadzie nie. Wręcz przeciwnie – dzięki temu, że tafla zwierciadła pięknie odbijają światło i powiększają przestrzeń, w aranżacji sypialni lustra są wykorzystywane coraz chętniej. Bardzo często przecież sypialnia jest niewielkim pomieszczeniem, w którym mieści się zaledwie łóżko, nocne lampki i szafa. Takie wnętrze, rozjaśnianie i optycznie powiększone zyskuje nowy, ciekawy charakter.

Jakich więc argumentów używają przeciwnicy wprowadzania lustra do sypialni? Najczęściej są to głęboko zakorzenione stare wierzenia i przesądy albo stosowanie się podczas urządzania domu do zasad feng shui.

Komplet Beta III Dąb monastery

Niegdyś wierzono, że lustro w sypialni wysysa ze śpiących życiodajną energię. W nocy można też było zobaczyć w nim odbicie zmarłych bliskich, co zwiastowało, że niedługo z życiem pożegna się kolejny członek rodziny.

Zgodnie z feng shui z kolei lustro umieszczone naprzeciw łóżka lub nad głową śpiących zaburza rytm snu. Zawieszone na ścianie sprawia, że korzystający z sypialni domownicy tracą energię życiową. Gdy w lustrze dodatkowo odbija się śpiąca wspólnie para, może to doprowadzić do zdrady w związku!

WARTO WIEDZIEĆ! Jeśli marzysz o tym, by w Twojej sypialni pojawiło się lustro, ale jednak nieco obawiasz się jego negatywnego wpływu, rozważ zasłanianie tafli zwierciadła na noc ręcznikiem, kocem albo specjalnie przygotowaną zasłonką. Być może dzięki takiemu rozwiązaniu uda Ci się wykorzystać nowoczesne trendy, a jednocześnie zachować wewnętrzny spokój.

Gdzie wstawić lustro? Praktyczne pomysły

Skoro zdecydowałeś już, że w Twojej sypialni pojawi się lustro, pora znaleźć dla niego najlepsze miejsce.

Jednym z bardziej praktycznych rozwiązań jest umieszczenie lustra w sypialni na drzwiach szafy albo zakup mebla z lustrzanymi drzwiczkami. Dzięki temu optycznie powiększysz przestrzeń sypialni. Łatwiej też będzie Ci rano zdecydować co na siebie włożysz – od razu sprawdzisz w lustrze jak komponują się wybrane przez Ciebie elementy garderoby. Co więcej, lustro stanowiące część szafy nie zajmie dodatkowego miejsca.

Komoda Nicole 150 cm z trzema szufladami

Równie często lustro umieszczane jest po prostu na ścianie sypialni. Takie rozwiązanie sprawia, że zyskujesz dodatkowe możliwości aranżacyjne! Możesz postawić na jedno duże lustro w sypialni albo kompozycję stworzoną z kilku niewielkich lustrzanych płytek.

WARTO WIEDZIEĆ! Równie ważna, jak tafla zwierciadła, jest jego rama. To ona w dużej mierze decyduje o tym, jaki charakter zyska lustrzana aranżacja. Duża złocona rama podkreśli panujący w sypialni styl glamour. Z kolei prosta i drewniana idealnie uzupełni wnętrza skandynawskie.

Niebanalne aranżacje sypialni z lustrem

Jeśli lustro w sypialni będące jednocześnie elementem szafy albo zamontowane na ścianie nie do końca Ci odpowiada, postaw na bardziej oryginalne rozwiązania:

  • Lustro w sypialni możesz umieścić na… suficie! Efekt osiągniesz na kilka sposobów. Najdroższa, ale i najbardziej widowiskowa, opcja to lustrzana tafla zajmująca całą powierzchnię sufitu. Montaż takiego zwierciadła, głównie z uwagi na jego wagę, będzie jednak dość trudny do wykonania. Z pewnością koniecznie trzeba będzie skorzystać z pomocy doświadczonego szklarza! Inne rozwiązanie to wstawienie mniejszego lustra – np. o wymiarach Twojego łóżka.
Zestaw szaf do sypialni Optima

Pomysł umieszczenia lustra na suficie bardzo Ci się podoba, ale koszty wykraczają poza Twój budżet? W takim razie zamiast jednej tafli, zainstaluj na suficie mozaikę złożoną z kilku mniejszych zwierciadeł. Możesz też wykorzystać folię lustrzaną albo lustro pleksi.

  • Aranżujesz dużą sypialnie? W takim razie być może zdecydujesz się umieścić w niej lustro stojące! Jeśli tak, pamiętaj o podstawowej w tym przypadku zasadzie: im więcej, tym lepiej! Dobierz wysokie lustro, w którym z łatwością odbije się cała Twoja sylwetka. Gdzie je ustawić? W rogu pomieszczenia, naprzeciw łóżka albo za toaletką. Pamiętaj także, aby ramę lustra dobrać do stylu, w jakim urządzona jest Twoja sypialnia.
  • Kolejny pomysł na wykorzystanie lustra w sypialni to zainstalowanie go na całej powierzchni jednej wybranej ściany! Taka aranżacja nie tylko powiększa przestrzeń sypialni i rozjaśnia ją, ale też jest niezwykle efektowna. Do wyboru znów masz kilka opcji. Możesz zdecydować się na montaż jednej, ogromnej tafli zwierciadła albo postawić na większą liczbę lustrzanych paneli.

Bardzo ciekawie będzie wyglądała też aranżacja wykonana z luster ze szprosami. Nada sypialni luksusowego charakteru w klimacie retro.

Czy warto instalować lustro w sypialni? Jeśli nie jesteś przesądny i nie chcesz wcielać w życie zasad feng shui, tak! Dzięki tafli zwierciadła stworzysz ciekawą aranżację, która zmieni nawet najbardziej klasycznie urządzoną sypialnię w interesujące wnętrze. Optycznie powiększysz też pokój i rozjaśnisz go. A to wszystko sprawi, że przebywanie w sypialni stanie się przyjemnością również w ciągu dnia.

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy