• Poradnik

zaktualizowano

Feng shui – czy Twoja sypialnia spełnia kryteria tej praktyki planowania przestrzeni?

Wiele starodawnych koncepcji znajduje zastosowanie po dziś dzień. Dotyczy to również kwestii urządzania przestrzeni domowych. Większość z nas z pewnością otarła się o koncepcję filozofii wschodu znaną pod nazwą feng shui. Ta starożytna chińska praktyka określa zasady planowania ustawności budynków, pomieszczeń, ale i również sposobu ich aranżowania. Szczególne zainteresowanie w tym zakresie dotyczy urządzania sypialni. Gdyż jest to miejsce, w którym mamy efektywnie wypoczywać i czuć się zrelaksowani. Wprowadzenie koncepcji feng shui ma w tym pomóc. Poznaj więc szczegóły, o tym jak urządzić sypialnię w myśl chińskiej filozofii feng shui.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się filozofia feng shui w kontekście aranżacji wnętrz?
  • Jakie są najważniejsze zasady feng shui?
  • Jak urządzić sypialnię w myśl chińskiej koncepcji feng shui?

Feng shui – jakie ma znaczenie?

Feng shui to zbiór zasad i chińska praktyka planowania przestrzeni zgodnie z naturą. Jest stosowana już od starożytności w domach, a niegdyś nawet w całych układach planowania rozmieszczenia budynków w większych miastach na wschodzie. Starożytna filozofia z Chin wskazuje, że zasady feng shui wpływają na każdy aspekt życia począwszy od pracy, rodziny i zdrowia, poprzez przychylność losu, szczęścia w związku, aż po zdobywanie bogactwa. Jeśli mieszkanie jest urządzone według zasad feng shui, wpływa to pozytywnie na niniejsze aspekty życia, a jeśli nie – możemy się borykać z problemami w różnych sferach.

Według feng shui, jeśli w jednym z aspektów naszego codziennego życia dzieje się coś złego, należy skoncentrować się na dopracowaniu obszaru w naszym domu, który za niego odpowiada. Według tej filozofii otoczenie, w jakim codziennie przebywamy ma wpływ na nasze życie, samopoczucie, energię, a także zdrowie czy sukcesy. Odpowiednia zmiana w konkretnej przestrzeni przyniesie nam korzyści w danym zakresie. Sypialnia jako miejsce wypoczynku i regeneracji ma więc w tej koncepcji kluczowe znaczenie.

Zasady feng shui – co to takiego?

Feng shui to starożytna chińska tradycja pomagająca człowiekowi osiągnąć harmonię poprzez planowanie i aranżację przestrzeni domowych zgodnie z zasadami odwołującymi się do natury, świata flory i fauny. W dosłownym tłumaczeniu nazwa oznacza “wiatr i wodę”. Celem stosowania feng shui jest umożliwianie odpowiedniego przepływu energii – chi – przez przestrzeń, w której na co dzień przebywamy. Energia chi ma według filozofii chińskiej silny wpływ na jakość naszego życia. Dlatego feng shui już od starożytności uważana jest za uniwersalną siłę życiową.

Feng shui – dlaczego właśnie w sypialni?

Sypialnia zgodna z zasadami Feng Shui to idealne miejsce do wypoczynku. To właśnie urządzając to konkretne wnętrze zwolennicy filozofii chińskiej w miarę możliwości stosują zasady feng shui. Spełnienie wszystkich chińskich przykazów jest co prawda trudne, ale popularne staje się wdrażanie chociaż tych najważniejszych. Celem tego jest stworzenie atmosfery sprzyjającej efektywnemu wypoczynkowi, relaksacji i ukojenia zmysłów.

Najważniejsze zasady feng shui w sypialni

Porządek i harmonia

Jedna z kluczowych zasad feng shui dotyczy tego, aby przestrzeń, w której przebywamy była uporządkowana i spójna. Tylko w sypialni, w której panuje nienaganny porządek i czystość, nasz wypoczynek będzie w maksymalnym stopniu efektywny, a aura sprzyjająca wyciszeniu zmysłów. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Nie możemy pozwolić sobie na chaos ani przesyt elementów wyposażenia. Ma to wpływać bezpośrednio na naszą harmonizację życia. Powinniśmy też unikać wszelkich ostrych krawędzi, gdyż te zaburzają obrót energii.

Minimalizm

Minimalizm, to koncepcja, która staje się nam coraz bliższa już od wielu sezonów i widać wyraźnie jej wpływ na trendy wnętrzarskie. Minimalizm, czyli posiadanie mniejszej ilości rzeczy pozytywnie wpłynie także na zredukowanie podświadomego stresu i będzie sprzyjać relaksacji, nie rozpraszaniu uwagi i zmysłów. Aby sypialnia była urządzona w zgodzie z zasadami feng shui, wprowadź do niej wyłącznie niezbędne elementy wyposażenia wnętrza – łóżko, nocne szafki i ewentualnie komodę. W tym przypadku – mniej znaczy więcej. Ogranicz też ilość dekoracji, bibelotów, wzorzystych ozdób.

Otaczanie się naturalnymi materiałami

Podstawą urządzania sypialni w duchu feng shui jest podkreślanie bliskości i związku z naturą. Czynimy to poprzez stosowanie naturalnych materiałów i surowców. W sypialni nie powinno więc zabraknąć mebli z drewna, bambusowych elementów, kamienia naturalnego, a także bawełnianych bądź lnianych tkanin. Nieodłączną dekoracją są przede wszystkim żywe rośliny i kwiaty. To one najlepiej harmonizują i uspokajają nasze otoczenie. Jak powszechnie wiadomo, najlepszym wypoczynkiem dla człowieka, jest przebywanie na łonie natury. Flora bowiem odciąga od nas złą energię i pozwala się uspokoić. Wybieraj rośliny, które mają zdolność oczyszczania powietrza z toksyn. Ponadto warto stosować ekologiczne przedmioty codziennego użytku.

Inne zasady feng shui w sypialni:

  • Pod łóżkiem zostaw wolną przestrzeń, co ułatwi przepływ dobrej energii.
  • Ustaw łóżko w taki sposób, aby można było się do niego dostać z obu stron.
  • Pozbądź się lustra – według chińskich wierzeń ma ono zdolność odbijania złej energii oddawanej podczas snu.
  • Nie stosuj składanych sof i kanap, gdyż symbolizują tymczasowość, pośpiech, brak stabilizacji.
  • Nie śpij z nogami zwróconymi w kierunku drzwi.
  • Zasłoń okna by energia nie uciekała.
  • Nie otaczaj się zdjęciami, gdyż podświadomość podpowiada nam, że ktoś nas obserwuje, co jest stresujące podczas wypoczynku.
  • Nie wieszaj nad łóżkiem lamp i innych elementów, gdyż wywołują niepokój.
  • Wyrzuć z sypialni elektronikę.
  • Wybierz pastelowe odcienie.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły