• Poradnik

zaktualizowano

Jak dobrać krzesło do stołu?

Marzy Ci się stylowa i funkcjonalna jadalnia w domu? Nie wiesz jednak, jak dobrać krzesła do stołu? Trzeba umiejętnie zgrać ich wielkość, formę oraz kolorystykę. Brzmi jak nie lada wyzwanie? Nasz artykuł przybliży Ci tajniki idealnego dopasowania krzeseł do stołu. Zaczynamy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak dobrać szerokość i wysokość krzesła do stołu?
  • Czym kierować się decydując w sprawie kolorystyki, kształtu oraz materiału wykonania mebli do jadalni?
  • Czy różne kolory krzeseł przy stole to dobry pomysł, a może przesada?

Jak dobrać krzesła do stołu? Nasze porady

Żeby móc Ci wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać krzesła do stołu — zaczniemy od kwestii o kluczowym znaczeniu dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Produkowane obecnie siedziska mogą stanowić wspaniałą dekorację wnętrza. Miej jednak na uwadze, że nawet najatrakcyjniejsze wizualnie modele będą nietrafioną inwestycją, jeśli nie zagwarantują domownikom wymaganego komfortu.Nie sposób decydować o gabarytach czy konstrukcji krzeseł — bez porównania z meblem, któremu będą towarzyszyły.

Ważne!

Priorytetem jest dopasowanie wysokości krzeseł do stołu. Przyjmuje się, że ich siedzisko powinno być osadzone w odległości ok. 40-50 cm od podłogi. Przestrzeń między nim a blatem musi wynosić ok. 30 cm.

Zachowanie tych proporcji sprawi, że krzesła pozwolą ich użytkownikom na zajęcie wygodnej pozycji przy stole. Nie będą musieli się nad nim mocno nachylać przy jedzeniu oraz zachowają możliwość ułożenia przedramion na jego blacie. 

Omawiając kwestie związane z dopasowaniem wysokości krzesła do stołu, warto wspomnieć również o jego oparciu. Powinno być stabilne oraz dobrze wyprofilowane. Gustowny efekt uzyskasz, gdy będzie wystawało o jakieś 20 cm ponad blat.

Pamiętaj, że trafne dobranie wysokości krzeseł do stołu to jeden kilku z czynników przesądzających o perfekcyjnym zgraniu. Wolna przestrzeń przy blacie przypadająca na 1 osobę powinna wynosić ok. 60 cm. Natomiast odległość między krzesłami ustawionymi obok siebie nie może być mniejsza niż 30 cm. 

Ta wiedza ułatwi Ci wyliczenie, ile krzeseł do stołu trzeba kupić. Bez niej możesz popełnić błąd skutkujący powstaniem ciasnoty, która będzie krępowała ruchy osób zgromadzonych przy wspólnym posiłku. 

Dopasuj stół do koloru ścian

Już wiesz, jak dobrać krzesła do stołu pod względem wielkości i budowy. Teraz skupimy się na walorach estetycznych tego zestawu. Jeśli dopiero masz zamiar wybrać stół do swojej jadalni, z pewnością wielu rozterek dostarcza Ci wybór jego kolorystyki.

Gdy planujesz stworzyć jadalnię na obszarze innego pomieszczenia (np. salonu), kolor stołu dopasuj do zabarwienia ścian. W ten sposób nie będzie dominowała w jego przestrzeni. Osiągniesz dyskretny, a przy tym elegancki i harmonijny efekt. To fajny patent na zaaranżowanie jadalni przy niewielkim metrażu.

Kształt — okrągły czy prostokątny?

Okrągłe stoły wprowadzają do wystroju optyczną lekkość. Brak kantów sprawia, że można usadzić przy nich więcej osób. Z kolei meble o prostokątnej bryle są bardziej ustawne. W niewielkim wnętrzu można je dosunąć do ściany i odzyskać w ten sposób trochę wolnego miejsca.

Warto wiedzieć!

Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu ładu do aranżacji jadalni, zadbaj o zachowanie podobieństwa formy krzeseł do stołu.

Drewniane, metalowe i tapicerowane — który materiał będzie najlepszy?

Podczas zgłębiania zagadnienia – jak dobrać krzesła do stołu, warto pochylić się nie tylko nad budową siedzisk, lecz również materiałem ich wykonania. Krzesła metalowe są solidne i trwałe, ale prezentują się nieco surowo. Bez elementów tapicerowanych mogą być mało wygodne w użytkowaniu.

Drewno jest materiałem uniwersalnym, ciepłym i wytrzymałym. W przeciwieństwie do mebli wykonanych z metalu te drewniane wymagają konserwacji, by nie straciły estetyki swojego wyglądu.

Krzesła tapicerowane prezentują się szykownie. Podnoszą prestiż wystroju, wprowadzają do niego przytulność, a do tego bardzo przyjemnie się na nich siedzi. Problemem w ich przypadku może być ryzyko powstania plam i zabrudzeń. Zminimalizujesz je poprzez wybór tkaniny obiciowej łatwej do utrzymania w czystości.

A może krzesła w różnych kolorach?

Większość osób dobierając krzesła do stołu, stawia na siedziska o identycznym wyglądzie. Jeżeli masz ochotę wyjść poza utarty schemat, postaw na różne kolory krzeseł przy stole. Ich zabarwienie powinno nawiązywać do elementów obecnych w wystroju wnętrza. Zdecyduj się na maksymalnie 2-3 kolory. To pozwoli Ci uniknąć wrażenia przypadkowości i chaosu.

Różne kolory krzeseł przy stole to tylko jeden z pomysłów na stworzenie modnej, nieco awangardowej jadalni. Osoby z dobrym wyczuciem estetyki, mogą zróżnicować także stylistykę krzeseł, materiały ich wykonania. Oczywiście przy założeniu, że będą pilnowały dopasowania szerokości i wysokości krzeseł do stołu. 

Jeśli ten wpis nie rozwiał wszystkich Twoich wątpliwości, zajrzyj jeszcze do artykułów: „Jakie krzesła wybrać do drewnianego stołu? 5 wskazówek” oraz „Jakie krzesła wybrać do okrągłego stołu?”.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 5 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły