Jak meblują się Francuzi?

Z czym kojarzy Ci się Francja i styl francuski? Zapewne pierwsze myśli to niewymuszona elegancja i świetny styl stolicy albo spokój i urok Prowansji. Chciałbyś przenieść te wrażenia również do swojego domu i urządzić pokój dzienny w stylu francuskim? W takim razie zainspiruj się i sprawdź, jak meblują się Francuzi!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wyróżnia styl francuski we wnętrzach?
  • Jak urządzić salon lub sypialnię pełne paryskiego szyku?
  • Jak meblują się Francuzi na prowincji?
  • Po jakie dekoracje i dodatki do wnętrz warto sięgnąć?

Styl francuski we wnętrzach – co trzeba wiedzieć?

Kiedy zastanawiasz się jak meblują się Francuzi i o czym pamiętać wybierając poszczególne elementy aranżacji, pod uwagę weź… historię! W pomieszczeniach urządzonych w stylu francuskim znajdziesz ją niemal na każdym kroku. Zarówno styl prowansalski, jak i paryski bardzo silnie odwołują się do przeszłości. Podkreślają to np. takie elementy aranżacji jak wszędobylskie kominki, drewniane okna i podłogi czy stylowe obrazy.

Co jednak ważne, francuskie wnętrza nie wydają się przy tym muzealne i surowe. Jak to możliwe? Drugi bardzo ważny wyróżnik stylu francuskiego to eklektyzm! Francuzi nie boją się niestandardowych połączeń. Dlatego też chętnie do mieszkań w XIX-wiecznej kamienicy wstawiają nowoczesne meble, a współczesne grafiki wieszają tuż obok klasycznych obrazów.

WAŻNE! Francuzi tradycyjnie dbają o to, aby ich domy, przynajmniej w reprezentacyjnej części, zachwycały przestronnością i dużą powierzchnią. Popularne jest więc łączenie kuchni z salonem albo nawet wyburzanie ścianek działowych i łączenie kilku pokoi. Wszystko po to, aby uzyskać jak największą wspólną przestrzeń dzienną. Z kolei prywatna część (głównie sypialnie domowników) to już często znacznie mniejsze i bardziej podzielone pomieszczenia.

Eleganckie wnętrza w paryskim stylu

Jak meblują się Francuzi? Jedną z odmian stylu francuskiego jest styl paryski. Tak urządzone wnętrza są przestronne, pełne elegancji i modnych dodatków. Co przede wszystkim je wyróżnia?

  • Ściany pokoi mają jasne kolory – dominuje złamana biel i łagodne odcienie szarości. Bardzo często pojawiają się też ozdoby w postaci sztukaterii albo paneli angielskich;
  • Podłogi wyłożone są drewnianym parkietem albo chociaż imitującymi go płytkami i panelami;
  • Meble mają opływowe, obłe kształty. Wykonane są z materiałów kojarzących się z luksusem: kanapy w stylu glamour obite miękkim welurem, szklane i marmurowe blaty stolików, drewniane krzesła i komody na wygiętych nóżkach;
  • Wszystkie elementy aranżacji łączą ze sobą również wykorzystane kolory. W stylu paryskim najczęściej sięga się po biel, czerń, odcienie szarości oraz nieco przydymione pastele.

Przytulny styl prowansalski

Inna odmiana stylu francuskiego to styl prowansalski. Jak meblują się Francuzi, którzy pragną osiągnąć efekt znany z domów położonych w najbardziej malowniczym rejonie kraju? Przede wszystkim: prosto. We wnętrzach prowansalskich dominują proste sprzęty i dodatki. Niezwykle ważna jest ich kolorystyka oraz funkcjonalność i wygoda.

Dlatego też do wnętrz prowansalskich wybieraj jak najbardziej komfortowe kanapy i fotele. Szafy oraz komody niech będą pojemne, a ich kształty klasyczne. Jeśli uda Ci się znaleźć i zakupić meble malowane, postarzane albo faktycznie liczące sobie kilkadziesiąt lat, fantastycznie! Cechą charakterystyczną stylu prowansalskiego jest właśnie szacunek do historii, który przejawia się m.in. w zamiłowaniu do wykorzystywania mebli służących niegdyś starszym członkom rodziny.

Wnętrza prowansalskie wyróżniają się również kolorami. Ważne jest budowanie w nich atmosfery domowego ciepła i przytulności. Dlatego też w stylu prowansalskim najlepiej sprawdzają się subtelne pastele, beże, delikatne pomarańcze, kolor oliwkowy oraz kojarzące się z bliskością morza i polami lawendy niebieskości czy fiolety.

Urządzając pokoje w stylu prowansalskim pamiętaj też, aby stawiać głównie na naturalne materiały. Na ścianach może pojawić się kamień albo cegła, na podłodze – drewniany parkiet. Drewniane powinny być także meble.

WARTO WIEDZIEĆ! Dodatki do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Niech więc w salonie pojawią się ceramiczne lub drewniane lampy. Bieżniki i zasłony wybieraj z kolei lniane, bawełniane, uszyte z kretonu lub perkalu.

Dodatki, na które warto postawić!

Czy tak bardzo różniące się od siebie style, jak prowansalski i paryski mają jakieś cechy wspólne? Oczywiście! Poza tym, że obydwa wywodzą się z Francji, wspólne jest dla nich upodobanie do dobrej jakości naturalnych materiałów. Choć tekstylia w aranżacjach paryskich i prowansalskich różnią się kolorystyką, fakturą i wzornictwem, zawsze wykonane są z jedwabiu, lnu, bawełny lub innych naturalnych tkanin.

W obydwu francuskich stylach docenia się również wagę dodatków i ich wpływ na ostateczny wygląd aranżacji. Dlatego też zarówno w paryskich, jak i prowansalskich salonach i sypialniach znajdziesz dywany, ozdobne poduszki, bieżniki czy zasłony okienne. Ściany pokryte będą z kolei grafikami lub obrazami oraz dekoracjami z wykorzystaniem luster. Nie zabraknie na nich również miejsca na kinkiety i inne ozdoby świetlne!

Jak meblują się Francuzi? Jak do swojego domu wprowadzić powiew francuskiej swobody i nonszalancji? Najlepiej zacząć od tego, aby doprecyzować, z czym kojarzy Ci się styl francuski i co najbardziej Cię w nim urzeka. Czy jest to paryska elegancja, czy też ciepło i romantyzm prowincji? Kiedy odpowiesz sobie na to pytanie, łatwiej będzie Ci wybierać najbardziej odpowiednie elementy tworzące spójną, harmonijną aranżację Twojego domu.

O autorze

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Powiązane wpisy