Jak rozmieścić półki na ścianie?

Półki ścienne pomimo swojej dosyć prostej formy są w stanie zupełnie odmienić wygląd wnętrza. Rozważ możliwość włączenia ich do wystroju pokoju dziennego lub sypialni. Jak zaplanować rozmieszczenie półek na ścianie? Czy da się je zamontować szybko i bez wysiłku? 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto umieścić półki ścienne w aranżacji mieszkania?
 • Czym sugerować się przy ich wyborze?
 • Jak rozmieścić półki na ścianie w sposób atrakcyjny i funkcjonalny?
 • Jak przymocować półkę na ścianie bez wiercenia?

Półki wiszące — praktyczny element aranżacji wnętrza

Półki ścienne znajdują zastosowanie w każdym domowym pomieszczeniu. Możesz je powiesić w salonie lub sypialni. Będą znakomitym dopełnieniem wystroju pokoju dziecięcego i młodzieżowego. Nadają się także na element wyposażenia kuchni, łazienki, a nawet w przedpokoju.

Trzeba tylko wiedzieć, jak rozmieścić półki na ścianie, by dobrze wykorzystać ich potencjał, podnieść walory urządzonego z nimi wnętrza.

jak rozmieścić półki na ścianie
Półka wisząca Loftia

Półki świetnie sprawują się przy ekspozycji dekoracji. Mogą to być:

Można trzymać na nich także książki, bądź kwiaty doniczkowe.

Warto wiedzieć! Jeżeli uwzględnisz w swoim wnętrzu półki ścienne, być może uda Ci się zredukować ilość modułów. Dzięki temu zachowasz większą swobodę poruszania się w nim. 

Gdy dobrze obmyślisz rozmieszczenie półek na ścianie:

 • podniesiesz komfort użytkowania swojego wnętrza, 
 • wprowadzisz do niego więcej przytulności. 

Szeroki wybór półek umożliwia perfekcyjne ich dopasowanie do własnych upodobań i potrzeb. Najbardziej rozchwytywane są modele przypominające listwę umocowaną do ściany. Wiele osób decyduje się również na te mające postać kwadratu lub heksagonu.

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zamocować półki na ścianie — zastanów się, co będziesz na nich trzymać. Ta wiedza ułatwi Ci wybór właściwego modelu, a także sposobu jego instalacji. 

jak rozmieścić półki na ścianie
Półka wisząca Selia 02

Ważne! Do przechowywania drobiazgów nadają się półki wyprodukowane z płyt MDF. Są lekkie, ale niestety mają niewielki udźwig. Książki lepiej przechowywać na solidnych półkach wykonanych z litego drewna. Dla większej pewności warto zabezpieczyć je wspornikami.Nie masz koncepcji, jak rozmieścić półki na ścianie? Poznaj sprawdzone pomysły na stworzenie z nimi ciekawej aranżacji!

Gdzie i jak rozmieścić półki na ścianie?

W salonie półki można wykorzystać do urządzenia domowej biblioteczki. Warto wybrać dla niej miejsce, w którym będzie znajdowała się w centrum uwagi. Najlepiej w te kryteria wpisuje się ściana za telewizorem. Jeśli książek jest dużo, można stworzyć z nich rozłożysty, otwarty regał. W przypadku mniejszego księgozbioru korzystniej będzie zainstalować w tym miejscu jeden mebel — rozciągający się na całą szerokość ściany lub tylko telewizora. 

Jak rozmieścić półki na ścianie w salonie, by wydobyć atuty jego aranżacji? Zawieś je za kanapą! Zaimprowizowana z nich konstrukcja nie powinna być zbyt masywna. W połączeniu z meblem wypoczynkowym może przytłoczyć pomieszczenie. Lepiej sprawdzi się w tym miejscu kilka lekkich półek na dekoracje.

Zajrzyj jeszcze do artykułu: „Co na ścianie w salonie – 6 pomysłów„.

jak rozmieścić półki na ścianie
Półka wisząca Frida W1

Jak rozmieścić półki na ścianie w sypialni? Gdy zainstalujesz je po obu stronach łóżka, z powodzeniem zastąpią szafki nocne. Dobrze sprawdzą się przy tym zadaniu modele o pionowej konstrukcji z kilkoma przegródkami lub te typu box. 

Zastanawiasz się, jak rozmieścić półki na ścianie w pokoju swoich pociech? Gdy będą ustawione na nich książki, można je zawiesić nad biurkiem — jedna nad drugą. 

Warto wiedzieć! W pokoju dziecięcym nie trzeba silić się na szczególnie fantazyjny układ półek. Kluczowe znaczenie ma wysokość ich umocowania, by dziecko mogło samodzielnie do nich sięgać.

W kuchni półki ścienne przydadzą Ci się do przechowywania pojemników z przyprawami. Zamontuj je nad blatem roboczym — najlepiej w pobliżu kuchenki. W ten sposób będziesz je mieć pod ręką w czasie gotowania.

Jak rozmieścić półki na ścianie w korytarzu? Jeśli zamierzasz przeznaczyć je na bibeloty, ich umiejscowienie to kwestia dowolna. Oby tylko nie krępowały Twoich ruchów. Półeczki, na których będą położone klucze oraz inne potrzebne drobiazgi, powinny być ulokowane w pobliżu drzwi.

Jak zamocować półkę na ścianie?

Gdy uda Ci się wybrać idealne miejsce do zawieszenia półek, pora rozpocząć przygotowania do ich instalacji. Zaopatrz się w ołówek, miarkę oraz poziomicę. Takie działania wymagają dużej precyzji. Bez niej trudno o estetyczne rozmieszczenie półek na ścianie.

jak rozmieścić półki na ścianie
Półka wisząca do salonu Buffalo

Zanim przejdziesz do wiercenia otworów w ścianie — upewnij się, że w wybranym przez Ciebie miejscu nie przebiegają żadne przewody. Sprawdź również, z czego jest ona wykonana. Twardy beton wymaga użycia wiertarki udarowej.

Jak zamontować półkę na ścianie z karton gipsu?

Płyty kartonowo-gipsowe są chętnie wykorzystywane do montażu sufitów podwieszanych. Można nimi wykończyć istniejące już ściany lub wybudować samodzielne ścianki działowe. 

Nie wiesz, jak zamontować półkę na ścianie z karton gipsu? Żeby zawiesić na niej lekki przedmiot np. obraz lub kwietnik, możesz posłużyć się:

 • gwoździem (obciążenie punktowe do 0,5 kg),
 • wkrętem (obciążenie punktowe od 2 do 6 kg).

Trwałą instalację cięższych przedmiotów gwarantują kołki rozporowe, które mogą utrzymać wagę nawet do 25 kg. Podczas kalkulacji trzeba uwzględnić nie tylko ciężar samej półki, lecz również wszystkich ustawionych na niej rzeczy.

Ważne! Jak zamontować półkę na ścianie z karton gipsu w sposób bezpieczny? Minimalna odległość pomiędzy kołkami w płytach o standardowej grubości (12,5 mm) powinna wynosić 15 cm. Tylko wtedy nie utracą swoich właściwości. Dystans można zmniejszyć o połowę, gdy płyty są dwie. Jest jeszcze jedna ważna kwestia — w takich płytach nie robimy otworów wiertarką udarową.

Jak przymocować półkę na ścianie bez wiercenia?

Zaliczasz się do osób, które nie mają umiejętności technicznych? A może wolisz uniknąć uszkodzenia powierzchni ściany i bałaganu w pomieszczeniu? Są nieinwazyjne, mało kłopotliwe sposoby na zainstalowanie półek ściennych w mieszkaniu. Chcesz je poznać?

jak rozmieścić półki na ścianie
Półka wisząca Lahti
 • Samoprzylepne haczyki

Możesz ich użyć zamiast gwoździ. Sporym udogodnieniem jest to, że są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Najpopularniejsze są te transparentne. 

 • Taśma montażowa

Jak można przymocować półkę na ścianie bez wiercenia? Skorzystaj z taśmy montażowej! Pamiętaj, by wybrać taką, która ma należyty udźwig. Potem trzeba przyciąć ją do odpowiedniej długości, przykleić do ściany i docisnąć do niej krawędź półki.

 • Taśma magnetyczna

Mocuje się ją podobnie jak taśmę montażową. Różnica między nimi polega na tym, że ta magnetyczna działa tylko w odniesieniu do metalowych przedmiotów.

 • Klej montażowy

Twoja ściana jest chropowata? Jak zamocować półkę na ścianie w takiej sytuacji? Haczyki i taśmy Ci się nie przydadzą. Z tym zadaniem dobrze poradzi sobie klej montażowy. Może być stosowany samodzielnie lub jako dodatkowa asekuracja dla taśmy.

Warto podkreślić, że powyższe sposoby sprawdzą się jedynie przy montażu lekkich, dekoracyjnych półek.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy