• Pokój dzienny
  • Pomieszczenia
  • Poradnik

zaktualizowano

Jak urządzić salon w stylu włoskim?

Na co stawiasz, urządzając salon? Modne dodatki? Wysokiej jakości wykończenia? Harmonię i elegancję? Możesz połączyć wszystkie te cechy w jedno, a potem dodać do nich szczyptę zmysłowości! Właśnie tak uzyskasz wyjątkowo zaaranżowane wnętrze: salon w stylu włoskim.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie odmiany włoskiego stylu są najbardziej popularne?
  • Które meble i kolory sprawdzą się w eleganckim, a zarazem bardzo sensualnym salonie?
  • Na jakie dodatki we włoskim stylu postawić?
  • Jak dobrać lampy do klimatycznego, włoskiego wnętrza?
 

 

Różne oblicza stylu włoskiego

Z czym kojarzy Ci się styl włoski? Elegancją i szykiem Mediolanu czy sielskimi obrazami Toskanii? Obydwa skojarzenia są jak najbardziej poprawne! Dwa wnętrza w stylu włoskim, zależnie od tego, na jakie meble i dodatki się zdecydujesz, będą wyglądać zupełnie inaczej. Jak możesz zaaranżować salon w stylu włoskim?
 
  • Klasyczny styl włoski charakteryzuje się idealną harmonią i elegancją. We wnętrzu pojawiają się starannie wybrane dodatki o wyjątkowych formach, które podkreśla efektowne oświetlenie. Salon urządzony w tym stylu wygląda luksusowo, a jednocześnie pozostaje nowoczesny i wysmakowany.
  • Styl toskański inspirowany jest z kolei sielskim życiem na wsi. W takim wnętrzu nie może zabraknąć jasnych kolorów, drewnianych mebli i ręcznie wykonanych dodatków z naturalnych materiałów.
  • A może zainspiruje Cię styl wenecki? Klasycznie elegancki i odnoszący się do tradycji? Jeśli lubisz masywne meble w ciemnym kolorze, tradycyjne wzory oraz nasycone, zdecydowane kolory (takie jak ciemne czerwienie czy brązy), ten styl jest właśnie dla Ciebie!
  • Salon w stylu włoskim może wreszcie prezentować się lekko i przejrzyście, przywodząc na myśl wakacyjny luz. Takie właśnie będą wnętrza w stylu śródziemnomorskim, który łączy w sobie wpływy włoskie z hiszpańskimi czy francuskimi. Urządzając takie wnętrze, postaw przede wszystkim na komfortowe meble oraz nadmorską kolorystykę (beże, piaskowe żółcie oraz błękity).
 
 
 
 
ideaWARTO WIEDZIEĆ!

Niezależnie od tego, jaki kierunek stylizacyjny obierzesz, pamiętaj, że w każdym wnętrzu w stylu włoskim dominują dobrej jakości materiały oraz starannie wykonane meble i detale.

Podstawa włoskiego stylu: dobrej jakości meble i odpowiednie kolory

Jak już wiesz, niezależnie od tego, która odmiana stylu włoskiego jest Ci najbliższa, liczy się przede wszystkim jakość. Styl włoski bardzo przypomina pod tym względem szeroko promowany obecnie minimalizm. Zgodnie z jego zasadami lepiej stawiać na solidne meble i dodatki z wyższej półki, które posłużą dłużej, niż co sezon diametralnie zmieniać wygląd salonu.
Na jakie meble warto więc się decydować? Jeśli inspiruje Cię klasyczny styl włoski lub jego wenecka odmiana, poszukaj drewnianych mebli w naturalnych kolorach. Wolisz nieco lżejszy klimat toskański lub śródziemnomorski? Postaw na meble malowane na biało albo beżowo.

Niezależnie od tego, na jakiego rodzaju meble się zdecydujesz, zwróć szczególną uwagę, aby były wygodne i starannie wykonane. Każda odmiana stylu włoskiego zakłada, że meble wypoczynkowe – takie jak kanapa czy fotele – powinny być na tyle komfortowe, aby można było wygodnie rozsiąść się na nich i odpocząć.
 
 

 

Jakie dodatki do salonu wybrać?

Salon w stylu włoskim wymaga subtelnych dodatków. Ich głównym zadaniem jest dopełnienie całej aranżacji, a nie wysunięcie się na pierwszy plan i zdominowanie jej. Dlatego też do włoskich wnętrz dobierz przede wszystkim miękki dywan w neutralnym kolorze oraz odpowiednie firanki i zasłony. Powinny być długie, miękko opadające na podłogę.
A jeśli zechcesz dobrać również ozdoby ścienne? Postaw na kojarzące się z Włochami pejzaże albo stylowe, nowoczesne grafiki.

ideaWARTO WIEDZIEĆ!

Wybierając odpowiedni pejzaż albo grafikę zwróć uwagę, by pasowały do reszty aranżacji. Niech nie odcinają się od niej kolorystyką, formą lub tematem. Pejzaże lepiej wpisują się przy tym w styl włoski w wydaniu toskańskim lub śródziemnomorskim. Wnętrza w stylu klasycznym i weneckim lepiej uzupełnią nieoczywiste grafiki.
 
 
 

 

Jak oświetlić salon w stylu włoskim?

Zastanawiasz się jakie lampy będą najlepszym uzupełnieniem aranżacji?

Klasyczny styl włoski zwykle kojarzony jest z dużymi żyrandolami. Zależnie od pozostałych dodatków, mogą one być utrzymane w jasnych kolorach, kryształowe albo stanowić połączenie drewnianej podstawy, złoceń i mlecznej bieli kloszy. Tego typu żyrandole nie muszą przy tym wyglądać klasycznie. Bardzo dobrze z resztą aranżacji we wnętrzach w stylu włoskim komponują się również duże, efektowne lampy wiszące o nowoczesnych kształtach. Doskonałym ich dopełnieniem będą klasyczne w formie kinkiety i lampy stojące.
 

Wnętrza w stylu toskańskim lub śródziemnomorskim możesz wykończyć, dobierając mniej okazałe egzemplarze lamp. Jako oświetlenie główne, dobrze sprawdzą się nowoczesne lampy sufitowe i wiszące. Mogą mieć podstawy wykonane z drewna w naturalnym odcieniu, aby podkreślić sielski charakter całej aranżacji. Ciekawy, niebanalny efekt uzyskasz jednak, wybierając modele z metalową lub miedzianą podstawą. A dodatkowe oświetlenie? Postaw na kinkiety i lampy stojące z kloszami z mlecznego szkła lub jasnymi, tekstylnymi abażurami. Idealnie będzie, jeśli znajdziesz modele z drewnianym ramieniem.

Tak samo, jak różnorodnym krajem są Włochy, tak styl włoski nie jest jednolity. Zależnie od tego, do którego elementu kultury i sztuki zechcesz się odnieść, inaczej wyobrazisz sobie (a następnie zaaranżujesz) salon w stylu włoskim. To jedna z ciekawszych i mocniej wyróżniających styl włoski cech. Dzięki niej włoską stylistykę mogą docenić zarówno miłośnicy klasyki i elegancji, jak i wnętrz mniej formalnych, urządzonych z większą swobodą.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

0 z 0 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły