• Łazienka
  • Poradnik

zaktualizowano

Jakie lustro wybrać do łazienki?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj nie tylko wykonujesz podstawowe zabiegi higieniczne, ale też pracujesz nad swoim wyglądem. Łazienkowe lustro zapewne służy Ci podczas czesania, golenia się, a może nawet nakładania makijażu. Sprawdź więc jak dobrać lustro do łazienki, aby było jednocześnie piękne i funkcjonalne!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiej wielkości lustro wybrać?
  • Na jaki kształt zwierciadła warto się zdecydować?
  • W którym miejscu najlepiej umieścić lustro?
  • Jak dobrać oświetlenie do lustra, aby stało się jeszcze bardziej funkcjonalne?

Duże czy małe? Jakie lustro do łazienki sprawdzi się lepiej?

Wiele osób wychodzi z założenia, że im większe lustro w łazience, tym lepiej. I mają rację! W większym zwierciadle lepiej zobaczysz swoją sylwetkę, łatwiej też będzie Ci wykonać wszystkie czynności higieniczne. Jednak nie zawsze istnieje możliwość wstawienia dużego lustra. W wielu mieszkaniach łazienki są przecież pomieszczeniami naprawdę niewielkich rozmiarów. 

W takiej sytuacji ważniejsza niż wysokość jest szerokość lustra. O ile to możliwe, postaraj się zmieścić w swojej łazience lustro o szerokości minimum 40 cm. Wówczas na pewno wygodnie będzie z niego korzystać!

Zestaw mebli łazienkowych Havana III w zestawieniu z lustrem prostokątnym
Zestaw mebli łazienkowych Havana III w zestawieniu dużym z lustrem prostokątnym

Pamiętaj też, że to, jak duże znaczenie mają wymiary lustra zależy od przeznaczenia łazienki. Jeśli z pomieszczenia codziennie korzysta cała Twoja rodzina odpowiedni dobór lustra będzie o wiele ważniejszy niż wówczas, gdy urządzasz łazienkę dla gości.

Warto wiedzieć!

Poza wymiarami samego lustra ważna jest także wysokość, na jakiej je zawiesisz. Kiedy ją dobierasz weź pod uwagę dysproporcje we wzroście domowników – zwłaszcza, jeśli mieszkasz z małymi dziećmi!

Dobieramy kształt zwierciadła!

Jak dobrać lustro do łazienki? Duże znaczenie ma kształt zwierciadła i jego rama! Obydwa te elementy powinny dobrze łączyć się ze stylem, w jakim urządzasz łazienkę.

http://okrągłe%20lustro%20do%20łazienki Lustro LED VENUS 60

415.00 zł 415.00 zł

http://lustro Lustro Secco

549.00 zł 549.00 zł

  • Jeśli w Twojej łazience dominują opływowe kształty i jasne kolory, wybierz owalne lub okrągłe lustro. Dzięki temu nie zaburzysz panującej w pomieszczeniu harmonii.
  • Kwadratowa lub prostokątna umywalka, prosta miska WC i prostokątna wanna świetnie będą wyglądały w towarzystwie zwierciadła o geometrycznym kształcie. Dlatego też również ono powinno mieć kształt kwadratu albo prostokąta.
  • Designersko i nowocześnie urządzona łazienka stwarza prawdziwe pole do popisu dla Twojej kreatywności! Do takiego wnętrza możesz wybrać lustro o nietypowym kształcie: kropli wody, fali albo kwiatu. Wybierając je, przez cały czas pamiętaj jednak o tym, aby pozostało także funkcjonalne!
Zestaw mebli łazienkowych Brooklin I w zestawieniu z czarnym lustrem pionowym
Zestaw mebli łazienkowych Brooklin I w zestawieniu z czarnym lustrem pionowym

A co z ramą zwierciadła? Ją również dobierz do stylu, w jakim zaaranżowałeś łazienkę. Pomieszczenia skandynawskie i w stylu boho polubią się z drewnianą ramą. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzi się metalowa, cienką rama (albo lustro w ogóle jej pozbawione!), a w łazienkach glamour – rama w kolorze złota lub srebra.

Zawsze nad umywalką? Gdzie jeszcze warto umieścić lustro w łazience

Kiedy zastanawiasz się jak dobrać lustro do łazienki, zapewne analizujesz też, gdzie najlepiej byłoby je umieścić. Standardowo lustro umieszcza się nad umywalką – tak, aby jego dolna krawędź znajdowała się nad baterią. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i ułatwia wykonywanie czynności higienicznych. Co jednak zrobić, kiedy w łazience znajdują się skosy i nad umywalką nie ma dostatecznie dużej ilości miejsca?

W takiej sytuacji warto umieścić zwierciadło na innej ścianie. A jeszcze lepiej – zaopatrzyć się w dwa lustra! Jedno, mniejsze, umieść przy umywalce. Nawet jeśli nie uda Ci się przy nim uczesać, na pewno przyda się np. podczas golenia czy nakładania makijażu. Większe lustro zawieś na bocznej ścianie tak, abyś stojąc przy umywalce widział w nim swoje odbicie, gdy tylko odwrócisz głowę. Dwa lustra dodatkowo optycznie powiększą powierzchnię łazienki!

Warto wiedzieć!

Jeśli wiesz, jak dobrać lustro do łazienki, ale nie jesteś pewien, na jakiej wysokości je zamontować, zastosuj się do rad projektantów. Zgodnie z nimi dolną krawędź lustra powinieneś umieścić ok. 20 cm nad umywalką (trudniej ją wówczas zachlapać) i minimum 1,2 m od podłogi. Górna krawędź lustra może sięgać nawet 2 m wysokości (licząc od podłogi).

Zestaw mebli łazienkowych Santa Fe Deep Blue VI z lustrami o niecodziennym kształcie
Zestaw mebli łazienkowych Santa Fe Deep Blue VI z lustrami o niecodziennym kształcie

Detale, które mają znaczenie!

Wraz z lustrem do łazienki zwykle kupowane jest także oświetlenie dodatkowe. Jak je dobrać? Są dwie popularne możliwości.

Po pierwsze, decydujesz się na lustro z wmontowanym już oświetleniem. Taka opcja jest wygodniejsza zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Decydując się na nią, zwróć jednak uwagę na kolor światła i umiejscowienie jego źródła. Niezależnie od typu oświetlenia, powinno ono mieć neutralną barwę. Dzięki temu nie będzie przekłamywało kolorów. A to jest niezwykle istotne zwłaszcza, gdy przy łazienkowym lustrze planujesz wykonywać makijaż. Druga ważna kwestia to umiejscowienie źródła światła. Sprawdź, czy po jego włączeniu na odbiciu Twojej twarzy nie tworzą się światło cienie. Jeśli tak jest – poszukaj innego zwierciadła. Inaczej trudno będzie Ci wykonać perfekcyjny make-up!

Druga możliwość doświetlenia lustra to postawienie na proste zwierciadło i samodzielne dołożenie źródeł światła. W takiej sytuacji sprawdzą się kinkiety umieszczone po obydwu stronach lustra. Niektórzy wybierają też jeden większy kinkiet i instalują go nad lustrem – w takim przypadku również warto sprawdzić, czy nie spowoduje on tworzenia się światłocienia na twarzy.

Jak dobrać lustro do łazienki? Choć pozornie jest to zadanie banalne, kiedy zaczynasz analizować każdy szczegół możesz poczuć się nieco przytłoczony. Warto jednak przemyśleć wszystkie detale! Kiedy dobierzesz lustro idealne, przy którym z przyjemnością wykonasz makijaż, uczeszesz się albo ogolisz, docenisz włożony w poszukiwania go wysiłek!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły