• Style

zaktualizowano

Jakie wybrać zasłony do wnętrz w stylu klasycznym?

Aranżacja dekoracji okiennej ma szczególne znaczenie dla efektu wizualnego całego wnętrza. Istotnym walorem tradycyjnych aranżacji są okna zdobione firanami, a także piękne zasłony, które są spójne z przyjętym stylem wnętrzarskim. Jednym z popularnych rozwiązań wnętrzarskich jest styl klasyczny, który mimo zmieniających się trendów wciąż jest chętnie wybierany ze względu na swoją ponadczasowość i gustowny wyraz. Jakie zasłony sprawdzą się w tradycyjnym wnętrzu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest charakterystyka stylu klasycznego?
  • Jakie zasłony pasują do wnętrza w stylu klasycznym?

Styl klasyczny i jego charakterystyka w pigułce

Aranżacje w stylu klasycznym cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Tradycyjne rozwiązania wzornicze, przytulna kolorystyka i bogata dekoracyjność mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz sprawiają, że styl ten nie przemija i wciąż cieszy się popularnością. Głównym walorem stylu klasycznego jest jego ponadczasowy charakter, dzięki któremu aranżacje doskonale się prezentują i nie wychodzą z mody, mimo upływu czasu i modyfikacji w zakresie trendów wnętrzarskich. Cechą wyróżniającą tradycyjne rozwiązania stylistyczne jest podkreślenie dekoracyjności aranżacji wnętrz. W klasycznych wnętrzach stosujemy stylizowane lub antyczne meble, masywne bryły z drewna, bogato zdobione dekory np. obrazy na ścianę w pięknych ramach, lustra, wzorzyste dywany, czy figurki dekoracyjne. Takie wnętrze nie może się obejść bez pięknych firan i zasłon, które dopełnią ozdobny wyraz całej kompozycji aranżacji.

Klasyczne zasłony

Dekoracja okna we wnętrzu urządzonym w stylu klasycznym nie może obejść się bez zasłon o ponadczasowym wyrazie. W takich aranżacjach doskonale sprawdzą się zasłony wykonane z ciężkich tkanin o gęstym splocie. Dobrym pomysłem będą więc między innymi zasłony zaciemniające, które charakteryzuje klasyczne wzornictwo. Dodatkową ich zaletą jest wymiar praktyczny, gdyż pozwalają skutecznie ochronić się przed uporczywym światłem słonecznym, a także zapewniają poczucie intymności o zmroku.

Do wnętrz o tradycyjnej estetyce i bogatym wzornictwie będą także pasowały zasłony zdobione. Posiadają one na powierzchni tkaniny efektowne wstawki, a także piękne wzory o ozdobnym wyrazie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tu zasłony z satynowymi wstawkami, koralikami, czy wzorami w formie ornamentów.

Cechy charakterystyczne klasycznych zasłon:

  • masywne, ciężkie tkaniny,
  • połyskujące dekory,
  • wzory roślinne, ornamenty,
  • satynowe wykończenia,
  • ciepłe kompozycje kolorystyczne,
  • efekt zaciemnienia,
  • tradycyjne marszczenia i upięcia,
  • dekory w postaci ozdobnych klamer.
 

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agnieszka Brewka

Agnieszka Brewka

Pasjonatka dobrego designu i wnętrz z duszą. Uwielbia łączyć swoje życie zawodowe z osobistymi pasjami i zainteresowaniami. Światem designu wnętrzarskiego interesuje się od przeszło dekady.

Podobne artykuły