• Industrialny/Loft
  • Kuchnia
  • Pomieszczenia
  • Style

zaktualizowano

Kuchnia loftowa – jak urządzić?

Miłośnicy nowoczesności oraz minimalizmu bardzo chętnie urządzają wnętrza w stylu loftowym. Dzięki temu nawet mniejsze pomieszczenia sprawiają wrażenie przestronnych, a przy tym nie są nadmiernie surowe. O ile jednak urządzenie salonu czy sypialni w taki właśnie sposób wydaje się dość proste, to trudności pojawiają się przy aranżacji kuchni. Jak wprowadzić do niej zasady stylu loftowego? Sposobów jest co najmniej kilka!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie ogólne zasady dotyczące stylu loftowego warto znać przy urządzaniu kuchni?
  • Jak urządzić kuchnię loftową, w której dominuje kolor biały?
  • Kiedy w loftowej kuchni możesz pozwolić sobie na dużą ilość czerni?
  • Jak urządzić w stylu loftowym kuchnię otwartą na salon?
  • Jakimi zasadami kierować się przy urządzaniu małej kuchni w stylu loftowym?

Czym wyróżnia się loftowa kuchnia?

Zanim przejdziesz do wybierania mebli oraz najbardziej pasujących do Twojej kuchni kolorów, przypomnij sobie podstawowe zasady stylu loftowego!

Z uwagi na fakt, że styl loftowy, ma te same korzenie, co styl industrialny, podstawowa reguła jest taka sama: aranżowane pomieszczenia powinny sprawiać wrażenie przestronnych, jasnych oraz nieco surowych. Takie właśnie były przecież wnętrza pierwszych fabryk i poprzemysłowych budynków zamienianych stopniowo na pomieszczenia mieszkalne! Pamiętaj jednak, że główną cechą odróżniającą styl loftowy od industrialnego jest wprowadzenie do wnętrza akcentów ocieplających całą aranżację. Dzięki temu, choć pojawiają się elementy surowości (np. dodatki wykonane z metalu albo czerwona cegła) całość staje się subtelniejsza i bardziej przytulna.

W kuchni loftowej warto również zderzać ze sobą różne materiały i nie bać się nietypowych połączeń. Na suficie mogą pozostać widoczne kable lub przewody. Tuż obok warto wstawić meble z drewnianymi blatami w naturalnym kolorze.

Jakie barwy dobrze sprawdzą się w nowoczesnej kuchni loftowej? Zwykle w przypadku tego typu aranżacji najlepiej jest pozostać przy neutralnej, klasycznej palecie barw. Na uwagę w szczególności zasługują: czerń, antracyt, grafit oraz wszystkie odcienie szarości i bieli.

Warto wiedzieć!

Co zrobić, jeśli marzysz o kuchni loftowej, ale do dyspozycji masz tylko niewielkie pomieszczenie z małym oknem? Wykorzystaj oświetlenie! Jeśli dobierzesz odpowiednią barwę światła, a punktów świetlnych będzie we wnętrzu co najmniej kilka, całość wyda się równie jasna, jak gdybyś urządzał kuchnię z oknem tarasowym.

Biała kuchnia loftowa – jak ją urządzić?

Kiedy myślisz o kuchni loftowej oczami wyobraźni widzisz przede wszystkim dość ciemne wnętrza? W takim razie mamy dla Ciebie dobrą informację: to nie jest jedyna opcja! W przypadku wielu mieszkań lepszym rozwiązaniem niż ciemna, będzie kuchnia loftowa biała. Kiedy warto postawić na jasną aranżację? Przede wszystkim wówczas, gdy w stylu loftowym urządzasz niewielkie pomieszczenie! Biel powiększy optycznie każde wnętrze. Wrażenie to spotęgujesz, wybierając meble o połyskującej powierzchni (np. z frontami akrylowymi albo lakierowanymi). 

Warto od razu wspomnieć, że duże znaczenie dla ostatecznego efektu będzie miał odcień bieli, po który sięgniesz. Jeśli zależy Ci na zachowaniu wrażenia surowości, postaw na chłodną, śnieżną biel. Z kolei mleczna, złamana biel na frontach lub ścianach sprawi, że Twoja kuchnia wyda się mniej kontrastowa i bardziej subtelna.

Jak zastosować biel we wnętrzu?

  • Postaw na białe ściany! Do tego dobierz proste, nowoczesne meble z drewnianymi frontami. Loftowego charakteru całej aranżacji nadadzą dodatki: lampy oraz kuchenne sprzęty w ciemnych kolorach. Idealnie, gdyby były wykonane z metalu.
  • Zdecyduj się na meble z białymi frontami. Taki zabieg sprawi, że cała aranżacja od razu wywoła wrażenie minimalizmu i nowoczesności. Białe fronty dają Ci także wiele możliwości w doborze kolorów blatów, ścian i dodatków. Równie dobrze na pozostałych przestrzeniach sprawdzą się wtedy ciemne barwy (grafit, antracyt), jak i np. odcienie naturalnego drewna.
  • Kuchnia loftowa z białą podłogą? Dlaczego nie! Biała podłoga daje podobny efekt aranżacyjny jak utrzymane w tym kolorze ściany. Przy okazji wnętrze staje się oryginalne, bo białe posadzki nie należą do popularnych. Takie rozwiązanie ma jednak jedną wadę – biała podłoga (tak samo, jak bardzo ciemna) może wymagać częstego oczyszczania. Zdecydowanie nie jest to więc dobry pomysł dla dużych rodzin ani właścicieli czworonogów!

Warto wiedzieć!

Nie jest prawdą, że w białej kuchni loftowej wszelkie zabrudzenia na meblach będą bardziej widoczne niż wtedy, gdybyś zdecydował się na kuchnię w ciemniejszym kolorze. Wręcz przeciwnie! Drobinki kurzu na białej powierzchni dłużej pozostają niewidoczne niż na czarnych powierzchniach!

Kuchnia loftowa czarna – najważniejsze zasady aranżacji

Podoba Ci się kuchnia loftowa czarna? Jeśli urządzasz duże wnętrze, śmiało zaplanuj meble w tym właśnie kolorze! Czerń możesz też z powodzeniem wybrać wówczas, gdy urządzasz kuchnię otwartą na salon. 

Mała, zamknięta kuchnia w czerni nie będzie z kolei zbyt dobrym pomysłem. W tym przypadku bardzo łatwo sprawić, że wnętrze stanie się ponure i przytłaczające.

Urządzając czarną kuchnię loftową pamiętaj, że matowe fronty mogą optycznie jeszcze pomniejszyć przestrzeń (będą absorbować światło). Zamiast nich rozważ więc wstawienie mebli z połyskującą powierzchnią. 

Jakie kolory dodatków dobrać do czerni? Większość projektantów poleci Ci postawić na detale oraz blaty w kolorze bieli, jasnych szarości albo jasnego, naturalnego drewna. 

Bardzo ciekawy, choć mniej klasyczny, efekt uzyskasz łącząc czerń z dodatkami w kolorze mięty, rozbielonego błękitu albo butelkowej zieleni.

Loftowa kuchnia otwarta na salon

Kuchnia połączona z salonem, nawet jeśli jest niewielka, wciąż daje wiele możliwości aranżacji! Jej otwarty charakter ułatwia osiągnięcie odpowiedniego wrażenia dużej przestrzeni (nawet, jeśli Twój salon nie ma wymiarów postindustrialnej fabryki!). 

Jakie meble dobrać do loftowej kuchni z salonem? Możliwości jest naprawdę wiele – postaw więc na to, co najbardziej Ci się podoba. Pamiętaj jednak, że Twoja kuchnia loftowa i salon powinny tworzyć spójną, harmonijną całość. Dlatego też również w części wypoczynkowej warto zadbać o wprowadzenie choć kilku elementów nawiązujących do stylu loftowego.

Niewielka kuchnia loftowa w bloku? To możliwe!

Aranżacja kuchni loftowej w bloku to spore wyzwanie! Wszystko dlatego, że blokowe kuchnie stanowią zwykle niewielkie pomieszczenia pozbawione dużych okien. Czy wobec tego warto wprowadzać do nich styl loftowy? Tak – ale z odpowiednim wyczuciem!

Najłatwiej jest wówczas, gdy kuchnia loftowa zostanie połączona z salonem. Jeśli więc masz możliwość jej otwarcia, skorzystaj z tego! A jeśli nie? Na początek zadbaj o dobre oświetlenie. Pomimo małej przestrzeni, w Twoim przypadku idealnie sprawdzi się zasada: im więcej światła, tym lepiej! Nie ograniczaj się więc do jednej głównej lampy sufitowej – wybierz też dodatkowe oświetlenie przy szafkach. Lampę sufitową warto od razu wymienić na listwy z niewielkimi reflektorami – wprowadzą do wnętrza odpowiedni klimat!

Kuchnia loftowa w bloku będzie też dobrze się prezentowała, jeśli wybrany styl aranżacyjny zaznaczysz głównie w dodatkach. Postaw więc na klasyczne, proste meble w jasnym kolorze. Do tego dobierz metalowe lampy oraz ciemny blat. Możesz pokusić się także o zamianę paneli lub płytek podłogowych na beton architektoniczny! Dzięki temu podkreślisz charakter wnętrza.

Kuchnia loftowa jest minimalistyczna, a przy tym bardzo funkcjonalna. Jeśli tylko podobają Ci się wnętrza właśnie w tym stylu, śmiało sięgaj po loftowe rozwiązania. I to niezależnie od rozmiarów swojej kuchni – przy odpowiednim planie, odpowiednio urządzisz każde wnętrze!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły