• Poradnik

zaktualizowano

Kolory ziemi we wnętrzach – sprawdź, jak je wykorzystać!

Masz ochotę na małą metamorfozę salonu? Dobór kolorystyki do nowego wystroju to zawsze duży problem. Jeśli nie możesz się zdecydować, postaw na kolory ziemi we wnętrzach. Dzięki nim aranżacje zyskują ciepły, sprzyjający relaksowi klimat. A to jeszcze nie koniec ich zalet!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie odcienie kryją się pod hasłem „kolory ziemi”?
  • Dlaczego warto umieścić je w mieszkaniu?
  • Jak włączyć je do wystroju pomieszczenia?

Kolory ziemi – o jakich barwach jest mowa?

Kolory ziemi to wszelkie odcienie zaczerpnięte z otaczającej nas natury. To barwa piasku na plaży, trawy na klombie, skał, kory drzew, a nawet zachodzącego słońca. Spotykasz je na swojej drodze każdego dnia. 

Na pewno wiele razy zdarzyło Ci się zachwycić obrazkami, które malują one przed Twoimi oczami. Kolory ziemi we wnętrzach budzą równie pozytywne odczucia. 

Do klasyki, jeśli chodzi o barwy natury zalicza się:

  • brąz;
  • zieleń;
  • szarość.

Brzmi jak nuda? Nic podobnego! Do wyboru masz bogatą gamę ich odcieni. Pewnie kojarzysz zieleń: zgniłą, butelkową, oliwkową, miętową oraz limonkową. A jest jeszcze pistacja, khaki, seledyn. Jednym słowem moc kolorów, które możesz umieścić w swoim mieszkaniu, by wyczarować w nim wyjątkowy klimat.

Do Twojej dyspozycji są także subtelne beże, delikatne szarości przełamane błękitem, a nawet żółcie oraz pomarańcze. 

Ważne!

Kolor żółty i pomarańczowy mają duży potencjał energetyczny, dlatego należy wprowadzać je do wystroju oszczędnie, korzystać z delikatnie przygaszonych ich odcieni.

Kolekcja Sewana

Dlaczego warto stosować kolory ziemi we wnętrzach?

Lista powodów, dla których stanowią one dobry pomysł na wystrój mieszkania, jest dosyć długa. Na korzyść takiej kolorystyki przemawia przede wszystkim:

  • Uniwersalność

Barwy ziemi znakomicie sprawdzą się w każdym mieszkaniu (bez względu na jego metraż), a także w każdym domowym pomieszczeniu. 

  • Neutralność 

Kolory te możesz śmiało łączyć ze sobą (tak, jak ma to miejsce w naturze) i mieć pewność, że uzyskany efekt za każdym razem będzie bardzo zadowalający. Jeśli z czasem nabierzesz ochotę na wymianę mebli, żaden problem! Z tak neutralną bazą wspaniale będzie komponował się niemal każdy kolor oraz materiał.

  • Ponadczasowość 

Trendy namawiające do sięgania podczas aranżowania domowych przestrzeni po różne intrygujące odcienie, są niestety bardzo ulotne. Kolory ziemi nie wychodzą z mody. One zawsze są na czasie i trudno się nimi znudzić!

  • Harmonia

Dzięki skojarzeniom z naturą, która wywiera na nas zbawienny wpływ, kolory ziemi we wnętrzach kreują atmosferę przesyconą spokojem. W urządzonym z nimi mieszkaniu wyciszysz się oraz naprawdę dobrze odpoczniesz.

Kolekcja Frida

Z czym łączyć kolory ziemi we wnętrzach?

Zastanawiasz się, jak wpleść kolory natury do wystroju? Możesz umieścić je na ścianach, a także pod postacią mebli oraz dodatków. 

Kolory ziemi we wnętrzach świetnie łączą się z naturalnymi materiałami, takimi jak: drewno, wiklina, kamień, korek, cegła, len, czy bawełna. Takie połączenie sprawi, że Twoja domowa przestrzeń będzie miła dla oka, komfortowa w użytkowaniu, a także dobrze zniesie próbę czasu. Naturalne materiały starzejąc się, nabierają szlachetności.W pomieszczeniu zaaranżowanym w takiej kolorystyce znakomicie odnajdą się dodatki inspirowane naturą. Może to być tapeta lub obraz ukazujący górski pejzaż, dekoracyjne poduszki na sofie z motywem liści lub chociażby figurka ptaka zdobiąca blat komody.

Jak stworzyć udaną aranżację z barwami natury?

W wystroju należy unikać zbyt dużego nagromadzenia barw. Zasada ta dotyczy także spokojnych kolorów ziemi we wnętrzach

Warto wiedzieć!

Wiele osób rozpoczyna planowanie aranżacji od wyboru koloru na ścianę. Zacznij od tego elementu, który w danym wnętrzu jest najważniejszy. 

W salonie będzie to tapicerowana sofa lub narożnik. Co powiesz na mebel w głębokiej, butelkowej zieleni lub w modnym odcieniu terakoty? Do jego formy, rozmiaru i zabarwienia dopasuj meble skrzyniowe, a dopiero potem skup się na kolorze ścian oraz dodatkach.  

Być może zaciekawi Cię wpis: „Do jakich elementów w salonie dopasować kolor narożnika?”.

Aranżacja Frida

Podczas wybierania kolorystyki ścian, zwróć się w stronę mocno rozbielonych, spokojnych odcieni. Może to być subtelny beż, elegancka szarość lub niebanalny szałwiowy odcień zieleni. 

Ważne!

Głębokie, nasycone barwy lepiej jest wprowadzać do wystroju jako pojedyncze akcenty, które zmienią jego dynamikę, dodadzą mu wyrazu.

Odcienie inspirowane naturą dobrze odnajdują się w wielu wnętrzarskich estetykach. Możesz stworzyć z nimi wnętrze w stylu:

  • klasycznym;
  • skandynawskim, boho oraz scandi boho;
  • rustykalnym;
  • kolonialnym;
  • industrialnym.

W tradycyjnym wystroju najlepiej sprawdzą się duże, solidne meble wykonane z drewna w ciemnym odcieniu. Ich fronty mogą być frezowane. Żeby taki zestaw nie prezentował się zbyt ciężko, warto wyeksponować go na tle jasnej ściany pokrytej ciepłym odcieniem beżu. 

Nastrojowe wnętrze boho stworzysz przy użyciu jasnych, drewnianych mebli o prostej formie. Ta estetyka kocha miękkie tkaniny, a także rękodzieło i wszelkiego rodzaju plecionki. W salonie efektownie będzie wyglądał ażurowy, rattanowy fotel. Na kanapie umieść poduszki z frędzlami, zaś na ścianach makramy oraz łapacze snów. Nie zapomnij o dużej ilości bujnych roślin w doniczkach.

W stylu industrialnym warto skusić się na intrygujące połączenie szarości i cegły. Surowy charakter takiego wnętrza możesz złagodzić, wprowadzając do niego drewniane meble. Idealnie, jeśli będą one wsparte na metalowym stelażu.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły