Do jakich elementów w salonie dopasować kolor narożnika?

Poszukujesz komfortowego narożnika do pokoju dziennego? Zwróć uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale również zabarwienie. Mebel ten będzie stanowił centralny punkt Twojego wnętrza, musi więc dobrze z nim korespondować. Jak dobrać kolor narożnika do wystroju salonu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego kolorystyka mebli tapicerowanych ma tak duże znaczenie?
  • Czym należy kierować się, wybierając kolor narożnika do pokoju dziennego?
  • Kiedy lepsze dopasowanie wyglądu narożnika do pozostałych elementów aranżacji gwarantuje stosowanie zasady podobieństwa, a kiedy kontrastu?

Wybór koloru narożnika: moda, upodobania, a może względy praktyczne?

Współcześnie producenci pozostawiają nam możliwość samodzielnej konfiguracji wyglądu mebli. Możemy decydować w sprawie ich materiału obiciowego, a konkretnie: jego struktury i właściwości, a także zabarwienia. On także ma spory wpływ na trwałość oraz komfort użytkowania mebli tapicerowanych.Powiązany wpis: „Tkaniny łatwoczyszczące, wodoodporne i przyjazne dla zwierząt – wybierz swój mebel wypoczynkowy w jednym z tysięcy kolorów”.

Narożnik z funkcją spania Trego

Warto wiedzieć! Wybierając kolor narożnika do salonu, nie sugeruj się obowiązującymi trendami. Staraj się dopasować go do własnych preferencji, potrzeb oraz wypracowanej koncepcji na wystrój tego wnętrza. 

Kolor ma duży wpływ nie tylko na wygląd samego mebla, ale i pomieszczenia, którego stanie się on częścią. Znaczenie ma jego odcień, jasność oraz nasycenie. Nie chodzi tutaj jedynie o stworzenie harmonijnej i wysmakowanej aranżacji. Poprzez odpowiedni dobór kolorystyki tapicerki możesz wykreować w swoim salonie pożądany klimat.

Ciepłe brązy sprzyjają budowaniu atmosfery przesyconej bezpieczeństwem i spokojem. Zieleń poprzez skojarzenia z naturą umożliwia relaks oraz wyciszenie. Neutralne szarości gwarantują szerokie możliwości aranżacyjne, a przy okazji nadają wnętrzom nowoczesny charakter.

Czy tapicerka narożnika powinna pasować do podłogi?

Jednym z elementów, którego wygląd warto wziąć pod uwagę, decydując w sprawie koloru narożnika, jest podłoga. Nie chcesz chyba by stylowa forma Twojego mebla „zginęła” na tle posadzki o podobnym zabarwieniu.

Narożnik z funkcją spania Rockland L

Ważne! Możesz dążyć do zachowania podobieństwa kolorystycznego pomiędzy narożnikiem a ścianami lub chociażby dekoracjami. Dzięki temu aranżacja będzie sprawiała wrażenie spójnej, dopieszczonej w najmniejszym detalu. Warto natomiast zabiegać o zbudowanie kontrastu pomiędzy podłogą a meblem wypoczynkowym. W ten sposób wysunie się on na pierwszy plan w wystroju.

  • Podłoga w ciemnym kolorze

Wygląda elegancko i dodaje wnętrzom wyrazu, ale wymaga sporego metrażu. W przestronnych salonach narożnik często ustawiony jest centralnie. Jasna tapicerka odcinająca się na tle ciemnej podłogi dodatkowo będzie skupiała na nim uwagę oraz zachęcała, by się na nim rozgościć. 

  • Podłoga w jasnym kolorze

Powiększa ona optycznie przestrzeń oraz daje wrażenie większej jej klarowności. Jaki kolor narożnika dobrze będzie prezentował się w takiej aranżacji? Teoretycznie spełni się w niej każdy odcień, o ile będzie on przynajmniej 2-3 tony ciemniejszy od podłogi.  W niewielkich pomieszczeniach ze względów praktycznych narożniki na ogół „lądują” w kącie. W takim układzie nie sposób decydować w sprawie wyglądu mebla, bez brania pod uwagę kolorystyki ścian.

Jaki narożnik będzie pasował do jasnych, a jaki do ciemnych mebli?

Jeśli w Twoim salonie zarówno podłoga, ściany, jak i meble mają jasne zabarwienie, narożnik w kolorze białym lub kremowym może sprawić, że aranżacja będzie pozbawiona wyrazu.  

Wspaniale za to będzie prezentował się w niej mebel w kolorze musztardowym lub oliwkowej zieleni. Jeśli chodzi o ciemne barwy, możesz sięgnąć po szlachetną butelkową zieleń lub dostojny granat.

Nowoczesny narożnik do salonu Nicole

We wnętrzu z ciemnymi meblami, ścianami i podłogą jasny narożnik będzie zbyt mocno się wyróżniał. Takie wnętrze można subtelnie rozjaśnić z wykorzystaniem eleganckich dodatków. Jednak tapicerka mebli konsekwentnie powinna być zachowana w ciemnym, nasyconym kolorze. Może to być brąz, grafit, antracyt, a nawet czerń. 

Jak dobrać kolor narożnika do ścian?

Masz problem z dopasowaniem koloru narożnika do ścian? Sięgnij po koło barw. Schemat ten ułatwia tworzenie atrakcyjnych, przyjemnych dla oka połączeń kolorystycznych.

Możesz zdecydować się na schemat:

  • monochromatyczny – połączenie różnych odcieni tego samego koloru,
  • dopełniający – połączenie różnych odcieni wybranego koloru, a także koloru, który znajduje się po przeciwległej stronie koła (np. zielenie z pomarańczami lub błękity z żółciami). W ten sposób zbudujesz kontrast, który doda aranżacji Twojego salonu głębi,

analogiczny (harmonijny) – połączenie różnych odcieni 2 lub 3 kolorów znajdujących się tuż obok siebie na kole barw.

Warto wiedzieć! Zbyt duża ilość kolorów w aranżacji może prezentować się chaotycznie, żeby nie powiedzieć – w złym guście. Dlatego staraj się zachować umiar przy ich doborze, by efekt, który osiągniesz, nie był odwrotny od zamierzonego.

O autorze

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Powiązane wpisy