• Biuro
  • Poradnik

zaktualizowano

Lampy do pracy biurowej — pomagamy wybrać!

Często pracujesz w domu wieczorową porą, gdy ogarnia go cisza i spokój? Nie lekceważ znaczenia odpowiedniego oświetlenia w miejscu pracy. Wyjaśnimy Ci, dlaczego jest tak istotne. Wskażemy, na które lampki do komputera warto zwrócić uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką rolę odgrywa prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy?
  • Jak należy je zaplanować, by zapewnić sobie w pełni komfortowe warunki?
  • Jaki jest wybór, jeśli chodzi o lampy biurkowe?

Czemu tak ważne jest oświetlenie stanowiska pracy?

W przypadku pracy wykonywanej w biurze troska o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy leży po stronie pracodawcy. Osoby pracujące w trybie home office, powinny samodzielnie zatroszczyć się o tę kwestię.

Zbyt słabe źródła światła, niewystarczająca ilość lamp bądź złe ich rozmieszczenie – to najczęstsze błędy popełniane przy oświetlaniu biurka w domowym gabinecie. Pierwszym odczuwalnym ich skutkiem jest zmęczenie oczu. Z czasem dołącza do niego ból głowy, pogorszenie ostrości widzenia oraz spadek efektywności.

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy – 3 wskazówki

Wiele osób podczas urządzania biura w domu, koncentruje się na meblach. One również są ważne, ale nie bardziej niż aspekty związane z prawidłowym oświetleniem miejsca pracy przy komputerze.

Mamy dla Ciebie wskazówki, które „rzucą” trochę światła na to zagadnienie.

  • Zagwarantuj sobie dobry dostęp do światła dziennego

Najkorzystniejsze dla nas w czasie pracy jest światło słoneczne. Dlatego zaleca się, by biurko znajdowało się nie dalej niż 1 metr od okna. Jest jeszcze jedna rzecz, o której trzeba pamiętać, organizując prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy. Będziesz cieszyć się dużą ilością światła dziennego, gdy właściwie rozmieścisz biurko względem okna.

Ważne!

Układ frontalny może sprawić, że promienie słoneczne będą raziły Cię w oczy. Gdy postawisz mebel tyłem do okna, zablokujesz ich napływ plecami. Optymalne oświetlenie biurka zapewnia układ z nim ulokowanym bokiem do źródła światła.

  • Mądrze dobierz oświetlenie główne w pokoju

Zachowanie dostępu do światła słonecznego ma kluczowe znaczenie w kontekście prawidłowego oświetlenia stanowiska pracy w ciągu dnia. Jeśli często zdarza Ci się pracować po zmroku, starannie przemyśl dobór oraz rozmieszczenie lamp we wnętrzu.

Zalany światłem blat biurka nie zapewni Ci wymaganej wygody, gdy reszta pomieszczenia będzie skąpana w półmroku. Wytworzy się wtedy duży kontrast – niezbyt dobry dla Twoich oczu.

Główna lampa w pokoju to jeden z elementów składających się na oświetlenie w miejscu pracy. Jeżeli Twój gabinet jest niewielki, nie instaluj w nim rozłożystego żyrandola lub długiego zwisu. Lepszym wyborem do niego będzie kompaktowy plafon.

  • Wyposaż swój gabinet w oświetlenie punktowe

Masz zamiar naprawdę poważnie podjeść do tworzenia projektu prawidłowego oświetlenia miejsca pracy przy komputerze? Oprócz lampki do komputera oraz tej sufitowej umieść w gabinecie reflektorki, które równomiernie rozjaśnią całą jego przestrzeń. Dzięki nim stanie się miejscem bardzo komfortowym, stylowym i przyjemnym.

Dostosowanie kierunku światła

Wybrana przez Ciebie lampka do pracy przy komputerze powinna mieć giętkie ramię, którego pozycję można swobodnie regulować. Modele, które dodatkowo są wyposażone w ruchomy klosz, pozwalają na kierowanie strumieniem światła, a dodatkowo – ustawienie kąta jego padania.

Jakie źródła światła wybrać?

Największym wzięciem cieszy się obecnie oświetlenie biurka LED. Jest energooszczędne, przyjazne środowisku naturalnemu oraz wyróżnia się długą żywotnością. Zaliczają się do niego głównie lampki do komputera z modułem LED.

Warto wiedzieć!

Oświetlenie biurka LED to także taśmy i listwy, które instaluje się na krawędziach mebla. Mogą stanowić uzupełnienie stojącej na jego blacie oprawy.

Natężenie oświetlenia — ile luksów do pracy przy komputerze?

Ważnym parametrem, o którym warto nadmienić, omawiając tematy związane z oświetleniem w miejscu pracy — jest jego natężenie oraz jasność.

Ważne!

Lampka do pracy przy komputerze, by gwarantowała pełny komfort, powinna mieć natężenie wynoszące ok. 500 luksów i jasność utrzymującą się w przedziale 200–400 lumenów. Idealnie, gdy będzie emitowała światło o neutralnej barwie (4000–5000 Kelwinów).

Lampy LED do pracy przy komputerze w biurze

Oświetlenie biurka LED może się różnić między sobą wyglądem i budową. Jeśli zaliczasz się do amatorów nowoczesnych rozwiązań, do gustu przypadnie Ci model z tworzywa o minimalistycznej lub nawet nieco futurystycznej formie.

Fanów klasyki, vintage oraz industrializmu urzekną lampki do pracy przy komputerze z długim — teleskopowym lub łamanym — ramieniem. Wyglądają stylowo i dają duże możliwości w zakresie sterowania snopem światła. W gabinecie urządzonym w stylu scandi dobrze odnajdą się modele z zaokrąglonym kloszem, łączące biel z dekorem drewna.

Szeroki wybór opraw świetlnych umożliwi Ci zadbanie o prawidłowe oświetlenie miejsca pracy przy komputerze, a przy okazji o walory wizualne aranżacji Twojego domowego biura.

http://biurko%20b-151 BIURKO B-151 – Wyprzedaż

362.00 zł 519.00 zł

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły