• Pokój dzienny
  • Pomieszczenia
  • Poradnik

zaktualizowano

Mały salon ze stołem – to możliwe!

Aranżacja małego salonu ze stołem to duże wyzwanie. Warto zmierzyć się z nim, gdyż mebel ten znacząco podnosi komfort użytkowania tego wnętrza. Podpowiemy Ci, jaki stół warto wybrać oraz gdzie umieścić go w pokoju dziennym, aby jego wystrój na tym nie stracił.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto wstawić stół do salonu?
  • Czym kierować się, decydując w sprawie jego wielkości oraz kształtu?
  • Jak zaplanować ustawienie stołu, by nie obniżyć funkcjonalności aranżacji pokoju?

Mały salon ze stołem – czy to dobry pomysł?

Wadą obecności stołu w małym salonie jest jeszcze bardziej ograniczona życiowa przestrzeń. Jak wiadomo, w niewielkich wnętrzach każdy skrawek wolnego miejsca na podłodze jest dosłownie na wagę złota. 

Jeśli postanowisz pominąć stół w aranżacji salonu, będziesz mieć większą swobodę przy wyborze mebli tapicerowanych do strefy wypoczynkowej. Zamiast niego do pokoju dziennego możesz wstawić miłą dla oka, pojemną komodę, która usprawni w nim organizację.

Jakie zalety ma aranżacja pokoju dziennego ze stołem? Mebel te zapewni Ci wygodne miejsce do spożywania posiłków, a także przyjmowania gości. Sadzanie ich na kanapie lub przy zaimprowizowanym na potrzeby domowników kuchennym blacie nie jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza gdy mowa jest o spotkaniach towarzyskich o uroczystym charakterze.

W mieszkaniach o ograniczonym metrażu pokój dzienny jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Po godzinach często zmienia się on w domowe biuro lub centrum rozrywki dla całej rodziny. Mały salon ze stołem będzie miejscem chętnie odwiedzanym przez wszystkich domowników. Ten praktyczny mebel sprawi, że znajdzie on wiele zastosowań na co dzień, nie będzie jedynie pomieszczeniem przeznaczonym do relaksu przed TV.

Jak stół będzie pasował do małego salonu – prostokątny czy okrągły?

Zanim zabierzesz się za wybieranie stołu do swojego salonu, przemyśl dobrze kilka kwestii. Ile osób będzie zasiadało przy nim każdego dnia? Jak często zapraszasz do siebie gości oraz jak duże jest to grono?

Ważne!

Stoły z kwadratowym i prostokątnym blatem są bardziej ustawne. Minusem takich mebli jest obecność kantów, które niejako narzucają, ile osób może zając przy nich miejsce. Stoły okrągłe i owalne mogą pomieścić więcej osób, ale za to źle prezentują się pod ścianą. Trzeba szukać dla nich innej lokalizacji, co w małym salonie może być trudne.

W kawalerce zajmowanej przez singla lub parę znakomicie sprawdzi się mały kwadratowy stół przeznaczony dla 2 osób. W niewielkim mieszkaniu zajmowanym przez małą rodzinę z dziećmi lub parę, która lubi zaprosić do siebie od czasu do czasu przyjaciół, lepszym rozwiązaniem będzie większy mebel o prostokątnym kształcie. 

Warto wiedzieć!

Gdy w domu są dzieci, warto wziąć pod uwagę nieco większy blat – na wypadek, gdyby potrzebowały one dodatkowego miejsca do odrabiania lekcji lub zabawy.

W przypadku osób, które wiodą bogate życie towarzyskie oraz dużych rodziny lepiej sprawdzi się okrągły stół. 

Przy doborze kształtu stołu pomocny może być wpis: „Stół okrągły czy kwadratowy – jaki sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu?”.Jest jeszcze jedna opcja, którą należy, rozważyć planując wystrój małego salonu ze stołem. Stanowią ją oczywiście rozkładane meble. Zaliczają się do nich nie tylko podłużne stoły, ale również modele z okrągłym oraz owalnym blatem.

Rozkładane stoły wyposażone są we wkładkę wydłużającą, po której umieszczeniu ich blat wydłuża się o dodatkowych kilkadziesiąt centymetrów. Dla przykładu mebel przeznaczony dla 4 osób, po rozłożeniu pomieści ich aż 8.

Ważne!

Pamiętaj, że składany stół będzie wygodny w użytkowaniu tylko w sytuacji, gdy pozostawisz dookoła niego trochę wolnej przestrzeni. Przestawianie mebli przed każdym jego rozłożeniem na dłuższą metę będzie bardzo uciążliwe.

Jak zaplanować aranżację małego salonu ze stołem?

Zastanawiasz się, co zrobić, by mały salon ze stołem nie sprawiał jeszcze mniejszego, niż jest w rzeczywistości? Spróbuj trochę oszukać oko, wybierając mebel o odpowiednim zabarwieniu i formie.

Zależy Ci na wrażeniu lekkości w wystroju pokoju dziennego? Postaw na stół z toczonymi, zaokrąglonymi nogami. Mogę one również trochę na skandynawską modłę zwężać się ku dołowi. 

Gdy wskazana jest oszczędność przestrzeni, warto zdecydować się na drewniany mebel o jasnym zabarwieniu. Jego forma może wykorzystywać także bardzo popularne połączenie ciepłego, jasnego drewna oraz eleganckiej, klasycznej bieli. Mebel o takim wyglądzie świetnie odnajdzie się w aranżacjach skandynawskich oraz scandi boho.

Do salonu urządzonego w stylu glamour lub nowoczesnym możesz wybrać stół ze szklanym blatem oraz metalowym stelażem w kolorze złota, lub srebra. Transparentny materiał sprawi, że blat będzie we wnętrzu niemal niewidoczny. Dodatkowo światło odbijające się od jego lśniącej powierzchni stworzy złudzenie, że pokój jest większy, niż w rzeczywistości.

Niewielki kwadratowy stół możesz ustawić pod oknem, w rogu lub na środku pokoju. Podłużny model nie zajmie zbyt dużo miejsca, gdy krótszym bokiem będzie przylegał do jednej ze ścian. Na czas imprezy taki mebel można przesunąć na bok, by goście mieli do niego swobodny dostęp.

W salonie z aneksem kuchennym, w którym kanapa ustawiona na środku pokoju oddziela część wypoczynkową od strefy gotowania, stół może znaleźć się za jej „plecami”. Jeżeli dysponujesz większą ilością wolnej przestrzeni, prostokątny stół możesz umieścić na granicy przebiegu kuchni i salonu. W ten sposób stworzysz umowny podział, a przy okazji otrzymasz komfortową jadalnię.

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 1 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Małgorzata Pietras

Małgorzata Pietras

Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat możliwości, jakie daje aranżacja wnętrz w aspekcie dopasowania funkcjonalności oraz estetyki domowych przestrzeni, do posiadanych potrzeb.

Podobne artykuły