• Poradnik

zaktualizowano

Odległość telewizora od kanapy – jaka powinna być?

Przy wyborze nowego telewizora do salonu zawsze kierowałeś się zasadą mówiącą o tym, że nie może on znajdować się zbyt blisko kanapy, z której będziesz oglądał filmy? Słusznie! Tylko… co to właściwe znaczy? Ile dokładnie powinna wynosić odległość telewizora od kanapy? Na jak duży model TV możesz sobie pozwolić? Wiele zależy od rozdzielczości sprzętu i zastosowanej technologii!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto zadbać o odpowiednią odległość telewizora od kanapy?
  • Czy bezpieczna odległość tv od kanapy jest taka sama dla dzieci i dorosłych?
  • Jak rozmiar i model telewizora wpływa na ustalenie odległości od odbiornika?
  • Jak wybrać wygodną kanapę lub narożnik, by komfortowo oglądać TV?

Dlaczego odległość telewizora od kanapy ma znaczenie?

To, w jakiej odległości od telewizora ustawisz kanapę (oraz jakiej wielkości TV wybierzesz) jest ważne z przynajmniej kilku powodów:

  • Po pierwsze, odległość od ekranu będzie miała istotny wpływ na Twoje zdrowie – zwłaszcza, jeśli często spędzasz wieczory w towarzystwie bohaterów ulubionych filmów i seriali. Siedząc zbyt blisko ekranu narażasz swoje oczy, kręgosłup, ale też dobre samopoczucie. Zbyt mała odległość od ekranu podczas oglądania TV może wywoływać bóle głowy, pogorszenie nastroju i nerwowość.
  • Siedzenie zbyt blisko albo odwrotnie – za daleko od ekranu nie pozwoli Ci w pełni cieszyć się jakością Twojego TV! Może więc okazać się, że zdecydowałeś się na drogi, nowoczesny model, ale jakość obrazu i dźwięku wcale nie jest lepsza niż ta, którą zapewniał poprzedni odbiornik. W takiej sytuacji wiele osób czuje się oszukanych, obwinia sprzęt i sprzedawców – nie zdając sobie zupełnie sprawy, ze znaczenia odległości, z jakiej oglądają filmy! 
http://kanapa%20z%20poduszkami%20 Kanapa z funkcją spania Carla

2370.00 zł 2370.00 zł

http://szara%20kanapa%20do%20salonu,%20z%20miękkim%20siedziskiem%20 Kanapa rozkładana Luzano

2710.00 zł 2710.00 zł

http://niebieska%20kanapa%20ze%20złotymi%20nóżkami%20 Kanapa rozkładana Nicole

3310.00 zł 3310.00 zł

  • Jeśli odległość telewizora od kanapy będzie zbyt mała, a dodatkowo wybierzesz za duży w stosunku do pomieszczenia model TV, wnętrze przestanie być funkcjonalne. Trudno będzie Ci wygodnie usiąść i skupić się na treści filmów i programów. W efekcie w ogóle nie wypoczniesz! Dodatkowym wyzwaniem może okazać się wówczas również praktyczne ustawienie pozostałych mebli.

Bezpieczna odległość od TV dla dorosłych i dzieci

Dobierając właściwą odległość kanapy od telewizora weź pod uwagę kto najczęściej w Twoim domu korzysta z TV. Czy są to głównie dorośli, czy też zwykle stawiacie na rodzinne seanse? W tym drugim przypadku koniecznie trzeba zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych!

Telewizor ustawiony zbyt daleko kanapy będzie powodował, że dzieci podczas oglądania zaczną kulić się i garbić. Jeśli stanie się to nawykiem, spowoduje nie tylko ból, ale też wady postawy. Z kolei za mała odległość telewizora od kanapy będzie prowadziła do odruchowego odchylania ciała. Efekt? Bóle w części szyjnej kręgosłupa!

Druga istotna kwestia to bezpieczeństwo najmłodszych. Kilkulatki mają tendencję do biegania po pokojach oraz wspinania się na meble. Zadbaj więc o to, by maluchy nie miały możliwości dotknięcia ekranu albo – co gorsza – strącenia TV z szafki RTV!

Jaka jest właściwa odległość TV od kanapy w przypadku dzieci? Ogólnie przyjmuje się, że najmłodsi powinni siedzieć minimum w odległości od TV wynoszącej trzykrotność przekątnej ekranu. Tutaj jednak znaczenie zaczyna mieć rodzaj telewizora i zastosowana technologia.

Warto wiedzieć!

W przypadku dzieci zwracaj uwagę nie tylko na to, w jakiej odległości od TV znajdują się podczas oglądania bajek, ale też jak długo trwają seanse. Młodsze przedszkolaki nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż 1 godzinę dziennie!

Rozmiar i model odbiornika ma znaczenie

Podstawowa zasada dobierania odległości kanapy od TV mówi o tym, że im mniejsza rozdzielczość ekranu, tym dalej powinieneś usiąść podczas oglądania. Jak przekłada się to na praktykę? Najbezpieczniej korzystać z matematycznych wzorów opracowanych przez ekspertów oraz zaleceń producentów poszczególnych telewizorów.

I tak w przypadku TV w technologii Full HD przyjmuje się, że odległość od telewizora powinna wynosić ok. 4-4,5 cm na każdy cal przekątnej. Jeśli więc zamówisz telewizor o przekątnej 50 cali, kanapę powinieneś ustawić w odległości ok. 200-225 cm od ekranu. Oczywiście, nie musisz ściśle trzymać się tej reguły – niewielkie odstępstwo jak najbardziej jest możliwe i nie wpłynie na komfort oglądania!

W przypadku telewizorów 4K Ultra HD możesz już usiąść nieco bliżej. Filmy i seriale na telewizorach w tej technologii najlepiej oglądać z odległości wynoszącej 2,1-4,2 cm na każdy cal przekątnej ekranu. Jeśli więc zamówisz telewizor o przekątnej 50 cali, usiądź w odległości ok. 105-210 cm od ekranu. Pamiętaj przy tym, że jeśli podczas domowych seansów planujesz siedzieć dalej niż wynika to z obliczeń, zakup telewizora 4K nie ma najmniejszego sensu! Twoje oczy przestaną dostrzegać detale, stracisz też maksymalną głębię obrazu.

Odległość telewizora od kanapy trzeba dobierać także do wymiarów Twojego salonu. Zbyt duży telewizor przytłoczy wnętrze i optycznie je pomniejszy. Daleko odsunięta kanapa może z kolei uniemożliwić wstawienie do salonu innych mebli!

Warto wiedzieć!

Jeśli nie chcesz zbyt wiele liczyć i zapamiętywać powyższych wzorów, możesz posłużyć się wartościami uśrednionymi. Dla ułatwienia przyjmuje się, że odległość telewizora od kanapy powinna mieścić się w przedziale pomiędzy dwukrotnością a czterokrotnością szerokości ekranu.

Odległość to nie wszystko! Wygodne meble, które ułatwią relaks przed TV!

Dla osiągnięcia pełnego komfortu podczas oglądania TV znaczenie ma nie tylko odległość telewizora od kanapy, ale też rodzaj samej kanapy! Przy wyborze mebla weź pod uwagę takie kwestie jak wysokość oparcia, szerokość siedziska oraz stopień jego twardości. Jeśli zdecydujesz się na zbyt twardą kanapę, z niskim oparciem i krótkim siedziskiem, nie zrelaksujesz się odpowiednio podczas oglądania. To samo dotyczy mebla zbyt miękkiego – zwłaszcza, jeśli cierpisz na choroby kręgosłupa lub stawów!

Odległość telewizora od kanapy ma ogromne znaczenie dla Twojego komfortu podczas oglądania seriali i filmów. Właściwie dobrana pozwoli Ci też w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnego sprzętu, na który się zdecydowałeś. Przed zakupem dokonaj więc kilku prostych obliczeń – różnicę zauważysz od razu!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 3 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Agata Lazar

Agata Lazar

Miłośniczka pięknych wnętrz, oryginalnych dekoracji oraz nowoczesnej stylistyki. Z przyjemnością śledzi najnowsze trendy, a potem stara się prezentować je w lekki i przystępny sposób. Dzięki temu łączy pracę z prawdziwą pasją.

Podobne artykuły