Pojedynek produktów: łóżko piętrowe vs. łóżko wyjazdowe

Małe pokoje dziecięce to ogromne wyzwanie. Jeśli mieszkasz w bloku to doskonale znasz ten problem i być może zastanawiasz się, co będzie praktyczniejszym rozwiązaniem: łóżko piętrowe czy wyjazdowe? W tym artykule zmierzymy się z tym wyzwaniem i pokażemy Ci wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak radzić sobie z meblowaniem małego pokoju?

Mały pokój dziecięcy – wyzwanie aranżacyjne

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, by każde z naszych dzieci miało swój własny pokój z własnym łóżkiem. Problem ten dotyczy szczególnie osób, które mieszkają w bloku na powierzchni kilkudziesięciu metrów.
 
Szczególnej uwagi wymaga kwestia meblowania niewielkiego pokoju. Do sprawy należy podejść strategicznie. Najlepiej sprawdzą się meble modułowe, zabudowane na wymiar szafy i łóżka piętrowe lub te wyjazdowe. Szukasz odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w pokoju Twoich pociech? Łóżko piętrowe czy wyjazdowe? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Podczas wyboru mebla weź jednak pod uwagę indywidualne potrzeby Twoich dzieci. Posłuchaj, co mają do powiedzenia i jakie są ich preferencje. W końcu to oni będą tam spędzać czas i to im powinno być wygodnie i komfortowo.
 
Co zatem będzie lepsze – łóżko piętrowe czy wyjazdowe? Zapraszamy na mały pojedynek meblowy!
 

Łóżko piętrowe – zalety

Łóżko piętrowe to spełnieniem naszych dziecięcych marzeń. I nie ma się czemu dziwić – miejsce do spania na wysokości dwóch metrów i zupełnie inna perspektywa, to ogromna frajda dla dzieciaków. To całkiem konkretny argument, który przemawia za wyborem właśnie takiego łóżka.
 
Łóżko piętrowe świetnie oszczędza przestrzeń w pokoju. W zasadzie zabiera przestrzeń pojedynczego łóżka o szerokości 90 cm, dlatego to świetne rozwiązanie dla małych pokoików. Jeśli mieszkasz w kamienicy o podwyższonym stropie, to tym bardziej łóżko piętrowe będzie prezentować się dobrze. Pnące się wysoko meble w wyższych niż standardowo przestrzeniach sprawiają bardzo dobre wrażenie wizualne.
 

W dolnej części łóżka piętrowe bardzo często mają umieszczone szuflady, w których można przechowywać pościel lub ubrania Twoich dzieci. To dodatkowa przestrzeń, która w zasadzie nie zabiera żadnego dodatkowego miejsca.

Łóżko piętrowe – wady

Zazwyczaj górna strefa łózek piętrowych jest dobrze zabezpieczona, jednak żadne rozwiązanie nie daje Ci stuprocentowej gwarancji, że może dojść do upadku z piętra podczas snu. Dzieciaki mają różną ekspresję i zdarzają się takie dzieci, które dużo przemieszczają się podczas snu. Upadki zdarzają się rzadko, ale koniecznie weź to pod uwagę, jeśli rozważasz zakup łóżka piętrowego dla swoich pociech.
 
Dzieciaki zazwyczaj kochają ten model łóżka, ale niestety czasem między rodzeństwem dochodzi do kłótni i walki o to, kto będzie spał na górze. Jeśli czujesz, że tego rodzaju potyczki mogłyby się przerodzić w małą braterską wojnę, może lepiej zrezygnuj z tego rozwiązania.
 
 
 

 

Łóżko wyjazdowe – zalety

Kolejnym rozwiązaniem problemu aranżacji małego pokoju dziecięcego jest łóżko z wysuwanym pokładem. Dzięki temu, że dolna część to wysuwana szuflada z materacem do spania, którą za dnia wsuwasz pod stelaż, takie łóżko nie zajmuje wiele miejsca. Dodatkowo łóżko w wersji złożonej w ciągu dnia może pełnić funkcję wygodnej kanapy, na której bez problemu zmieści się kilka osób.
 

Wiele łóżek z wysuwanymi pokładami u podstawy ma schowaną dodatkową szufladę na pościel, dlatego nie musisz się obawiać o miejsce do przechowywania. Istnieją także łóżka podwójnie rozkładane, które pomieszczą trójkę dzieci. To rozwiązanie praktyczne szczególnie, gdy Twoje dzieci są jeszcze małe i znacznie raźniej będzie im spać blisko siebie.

Łóżko rozkładane – słabsze strony

Żadne rozwiązanie nie jest idealne i planując zakup łóżka z wysuwanym pokładem weź pod uwagę pewne aspekty, które dla Ciebie mogą być kłopotliwe. Przede wszystkim miejsce! Skoro meblujesz niewielkich gabarytów pokój dziecięcy lub młodzieżowy, to musisz się liczyć z tym, że takie łóżko musi mieć odpowiednią przestrzeń po rozłożeniu. Wówczas zajmuje szerokość sporych rozmiarów łóżka małżeńskiego.
 
Nie wszystkie dzieci lubią bliskie towarzystwo rodzeństwa podczas snu, a tego typu łóżko sprawia, że ta bliskość jest nieunikniona. Zastanów się, jakie są potrzeby Twoich dzieci, a najlepiej zapytaj je o zdanie.
 
Problemy te znikają oczywiście w momencie, gdy łóżko z wysuwanym materacem służy jako miejsce do spania dla Twoich gości.
 

A które jest ładniejsze?

No i kwestie estetyczne, choć – jak wiadomo – to sprawa mocno indywidualna, dlatego w tej kategorii nie przydzielimy żadnej z opcji punktów. Współczesne projekty łóżek zachwycają swoimi formami i kształtami. Dzisiaj na rynku jest tak wiele modeli łóżek, że niezależnie od stylu, w którym planujesz zaaranżować pomieszczenie, znajdziesz odpowiedni model dla siebie.
 
Wolisz tradycyjne łóżka o drewnianych ramach, czy raczej nowoczesne formy o metalowym stelażu, które będą pasować do bardziej nowoczesnych wystrojów? A może łóżko piętrowe ze stelażem kształtem przypominającym domek? Niezależnie od stylistyki, która jest Ci bliska, w naszej ofercie znajdziesz bardzo duży wybór zarówno łóżek piętrowych, jak i tych wyjazdowych!
 

Zajrzyj TUTAJ i wybierz idealne łóżko dla siebie i swoich najbliższych.

O autorze

W wykształcenia historyk sztuki, z pasji dekorator wnętrz. Na swoim koncie ma kilka wnętrzarskich metamorfoz. Częściej można ją spotkać w sklepie budowlanym niż ciucholandach. Prywatnie miłośniczka podróży (szczególnie na Półwysep Iberyjski) i muzyki celtyckiej.

Powiązane wpisy