• Poradnik

zaktualizowano

Pojedynek produktów: stół dębowy vs. stół bukowy?

Zazwyczaj pierwszą cechą braną pod uwagę przy wyborze stołu do jadalni jest rodzaj drewna, z którego został wykonany. Wśród rodzimych gatunków drewna w prym wiodą dąb i buk. Zatem, jaki wybrać stół: dębowy czy bukowy? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego stół drewniany jest dobrym rozwiązaniem?
 • Za jakie właściwości ceniony jest dąb i kiedy warto zdecydować się stół dębowy?
 • Jakie szczególne właściwości posiada drewno bukowe? W jakich aranżacjach sprawdzi się stół bukowy?

Stół drewniany- ekologiczny, trwały i zyskujący z wiekiem na wyglądzie

Wybór stołu jest kluczową kwestią przy urządzaniu domu. Przy stole jemy posiłki, spędzamy czas z rodziną, rozmawiamy, a ostatnio także pracujemy. Co więcej, stół jak każdy inny mebel, powinien nie tylko pasować do naszego stylu życia, ale i wystroju wnętrza. Stąd decyzja, z czego powinien być wykonany stół do jadalni wydaje się kluczowa, nie tylko z punktu widzenia funkcjonalnego, ale i estetycznego. Stół drewniany wydaje się być idealną opcją, kiedy zależy nam na ekologicznym i trwałym rozwiązaniu. Co więcej, stół z drewna starzejąc się, wręcz zyskuje w oczach. Pozostaje pytanie: lepszy stół dębowy czy bukowy? Jeśli wybór odpowiedniego stołu stanowi dla was nie lada problem, w dalszej części poznacie właściwości dwóch najpopularniejszych gatunków drewna, wykorzystywanych do robienia stołów. Uzyskana w trakcie lektury wiedza, ułatwi wam podjęcie decyzji.

Stół dębowy- pięknie usłojony, niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia

Stół dębowy słusznie uznawany jest za mebel solidny i trwały. Dąb to synonim siły i szlachetności. Wystarczy bliżej zapoznać się z jego cennymi właściwościami. Dębina uważana za najcenniejsze drewno używane w przemyśle również meblarskim. Z racji dużej wytrzymałości dąb znakomicie nadaje się tworzenia stołów, blatów kuchennych, biurek, a także różnego rodzaju innych mebli czy schodów.

Warto wiedzieć!

Dębina jest często wykorzystywanym rodzajem drewna nie tylko w meblarstwie! Zaletą dębu jest ciężar oraz twardość, które sprawiają, że jest on wytrzymały i odporny na ścieranie.  Najlepszym dowodem wykorzystania w przemyśle wyjątkowych właściwości dębu jest fakt, że budowane są z niego statki.

Jednak nie tylko duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i wysoka wytrzymałość przemawia na korzyść dębu w kwestii wyboru stół dębowy czy bukowy. Dąb to drewno o naturalnie pięknej barwie. Ciepły z dodatkiem złota kolor oraz widoczne usłojenie sprawiają, że powstające z dębu meble są wyjątkowo cenione w aranżacji wnętrz. Wyraźny rysunek drewna podkreśla charakter mebla i przez to wzbogaca nawet najprostsze wnętrze.

Weź pod uwagę, decydując się na stół dębowy:

 • Dąb jest solidny, trwały i odporny na ścieranie, dlatego drewno to doskonale nadaje się do wykonania blatu stołu.
 • Piękna barwa z wyraźnym usłojeniem, doda minimalistycznym wnętrzom charakteru, a w klasycznych aranżacjach podkreśli meble o ponadczasowym wzornictwie.
 • Szeroki wybór drewna dębowego w wielu modnych kolorach np. naturalny, rustykalny, sonoma, miodowy, jasny, bielony itp.
 • Drewno dębu zawiera sporo garbników, które powodują korozję elementów metalowych. Stąd najlepiej unikać łączenia metalu z drewnem dębowym, dlatego kwestia wyboru między stołem dębowym czy bukowym na metalowej podstawie wydaje się oczywista.
 • Dąb jest mało podatnym drewnem na obróbkę mechaniczną, dlatego najlepiej sprawdza się do tworzenia prostych w formie mebli.
 • Stół dębowy odznacza się raczej ciemnym zabarwieniem, które może wraz z upływem lat dodatkowo ciemnieć.
 • Znakiem rozpoznawczym dębiny są poprzeczne cętki o jasnym zabarwieniu, zmieniającym się pod kątem światła.

Stół bukowy- szeroki wybór form, duża trwałość w atrakcyjnej cenie

Stół bukowy stanowi ciekawą alternatywę stołu z drewna dębowego. Buk to drewno wysokiej jakości, które po odpowiednim zabezpieczeniu środkami do drewna jak oleje, woski czy lakiery staje się twardy i odporny na uszkodzenia. Dzięki temu przez długie lata możemy cieszyć się wysokiej jakości meblem w domu. Korzyścią przemawiającą nad wyborem pomiędzy stołem dębowym czy bukowym jest z pewnością fakt, że ten drugi jest dostępny w znacznie niższej cenie.

Warto wiedzieć!

Buk jest bardzo ceniony w przemyśle meblarskim z racji swoich właściwości. To drewno podatne na różnego rodzaju obróbkę, w tym wyginanie, dlatego często wykonuje się z buku meble gięte np. krzesła, ale i skandynawskie stoły z okrągłym blatem.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy stół dębowy czy bukowy będzie bardziej odpowiedni do urządzanego wnętrza, zapoznaj się z barwą drewna bukowego. Buk cechuje się mniej wyraźnym wyglądem słoi, a jego naturalny, delikatnie złoty kolor obejmuje zarówno jaśniejsze, jak i bardziej pomarańczowe zabarwienie. Stół wykonany z buku będzie podbijał inne ciepłe barwy, dlatego dobrze komponuje się w aranżacjach w stylu mid century czy PRL.

Wybierając do wnętrza stół dębowy, weź pod uwagę poniższe kwestie:

 • Preferowana barwa drewna może mieć wpływ na to, czy wybierzemy stół dębowy czy bukowy. Drewno buku jest jaśniejsze od dębu i ma mniej widoczne usłojenie, dobrze komponujące się z bielą, dzięki temu pięknie dopełnia nowoczesne czy skandynawskie aranżacje.
 • Drewno bukowe jest podatne na wszelką obróbkę, dlatego sprawdza się w przypadku mebli giętych np. krzeseł czy podstaw stołów.
 • Nawet po zastosowaniu bejcy, lakierów czy olejów, zostają zachowane naturalne właściwości drewna bukowego.
 • Meble wykonane z buku są wytrzymałe i odznaczają się wysoką jakością, a atrakcyjna cena jest dodatkową korzyścią.
 • Buk posiada charakterystyczne cętki tzw. promienie rdzeniowe, wzbogacające wygląd drewna.
 • Nierównomierna kurczliwość drewna buku utrudnia jego suszenie, często powodując niepożądane pęknięcia.
Zakup mebla takiego jak stół warto starannie zaplanować. Niejednokrotnie różne gatunki drewna mają wpływ nie tylko na funkcjonalność produktu, ale i jego wygląd. Mamy nadzieję, że zawarta w naszym artykule wiedza pomoże Wam w znalezieniu wymarzonego stołu!

Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca. Jak go oceniasz?

5 z 2 opinii

Artykuł nie ma jeszcze ocen. Oceń jako pierwszy!

Natalia Ciesielska

Podobne artykuły